Niyet etmeden oruç tutulur mu

İslam alemi 2018 Ramazana buruk girse de ramazanın bereketi şimdiden her tarafı sardı. Oruç tutanlar ramazanda bir katım soruların cevabını aramakta sahura kalkmadan niyet etmeden oruç tutulur mu?

19 Mayıs 2018 Cumartesi 09:00
Niyet etmeden oruç tutulur mu

İslam alemi 2018 Ramazana buruk girse de ramazanın bereketi şimdiden her tarafı sardı. Oruç tutanlar ramazanda bir katım soruların cevabını aramakta sahura kalkmadan niyet etmeden oruç tutulur mu?

2018 ramazan ayına yine gözyaşı ile girdi. Müslüman coğrafyasının içler acısı durumu Müslümanların huzurlu bir ramazan arzusunu güçlendirmekte. Ancak tüm olumsuzluklara rağmen ramazan ayının feyzinden, bereketinden, rahmetinden mağfiretinden istifade etmek isteyen Müslümanlar ramazan ayının girmesini fırsat bilmekte. On bir ayın sultanı olarak bilinen ramazan aynı zamanda Kur’an ayıdır da. İçinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesini barındıran ramazan ayı Allah’ın rahmetini kazanmada önemli bir mihenk taşı olmakta fırsatını bilenler için.

Ramazda oruç tutan vatandaşlar oruçlarının sakatlanmaması için hassasiyet göstermekte. Vatandaşların özellikle en çok merak edip sorduğu sahura kalkmadan oruç tutulur mu, sahura kalkmadan niyet etmeden oruç tutulur mu, sahura kalkmadan niyet etmeden oruç kabul olurmu, sahura kalkamadım oruç tutulur mu, sahursuz oruç kabul olurmu, niyet etmeden oruç tutulur mu gibi soruların cevabı her oruç tutan vatandaşların için önem arz etmekte. İşte bu soruların cevabını haberin detayında okuyabilirsiniz.  Sahura kalkmak için veya kalkıp yemek yemek için bir zorunluluk yoktur, ancak Peygamber Efendimiz (S.A.V.) sahur vaktinin bereketinden mahrum kalmamamız için bizlere tavsiye etmşlerdir.Kalkılmadığı durumda bir şey icap etmez. Ayrıca sahur orucunda sünnetidir,bir parçasıdır, yemek yenilmese bile kalkıp bir bardak su içmeklede sahur sevabı elde edilir. Sahuru son vakte bırakmak daha faziletlidir. hem gecenin son vakti daha kıymetli olduğu için, hemde ertesi günün orucunu daha rahat tutabilmek için kuvvet kazandırdığından son vakite tehir etmek daha güzeldir. Zira Peygamber Efendimiz: "üç şey peygamberlerin sünnetidir:İftarda acele etmek,sahuru geciktirmek (son vakte bırakmak),misvak kullanmaktır."buyurmuştur.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 19 Mayıs 2018 Cumartesi 09:00

YORUM YAZ

  • Berat KeskinBerat Keskin7 ay önce
    Arkadaşlar ben sahura kalktım yemeğimi yedim sonradan midem falan bulandı dedim niyetimi yarın yaparım yani kötü olurum diye şüphelendim sabah kalktığımda saat 2.00 ydi kalkar kalkmaz zaten ağzımdan direk niyet ettim ama öğlen saatini geçmişti orucun kabul olurmu hiç devamsızlık yapmadım Full tuttum zaten sahurda oruç tutmak amacıyla yapıyorum zaten lütfen bişey yazın kabul olurmu

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Ocak 2019