Nijer'de seçim yasası değişti

Mecliste kabul edilen yeni seçim yasasıyla 1 yıl ve üzeri hapis cezası alan kişilerin herhangi bir seçimde aday olması yasaklandı

24 Haziran 2019 Pazartesi 23:33
Nijer'de seçim yasası değişti

DAKAR (AA) - Nijer'de iktidarın önerdiği yeni seçim yasasının mecliste yapılan oylamada kabul edildiği bildirildi.

Yerel basındaki haberlere göre, hükümetin önerdiği seçim yasası, muhalefet milletvekillerinin protesto ettiği oylamada 133 iktidar milletvekilinin "evet" oyuyla kabul edildi.

Yeni seçim yasasındaki en önemli değişiklik, 1 yıl ve üzeri hapis cezasına mahkum edilen kişilerin herhangi bir seçimde aday olmasının yasaklanması oldu.

Seçim yasasının mart 2016'dan bu yana Fransa'da sürgünde bulunan muhalefet lideri Hama Amadou'ya yönelik olduğu belirtiliyor.

Amadou, 2013'te bazı Nijerli siyasetçilerin eşlerinin Nijerya'dan bebek satın almakla suçlandığı "ithal bebekler" skandalına eşinin adı karıştığı gerekçesiyle 1 yıl hapse çarptırılmıştı.

Nijer'de 2021'de cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerin düzenlenmesi bekleniyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 24 Haziran 2019 Pazartesi 23:33

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    23 Temmuz 2019