• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Neyden dolayı...

Gazetemiz okurlarından Nazire Aktaş, "Neyden dolayı..." başlıklı yazısını bizimle paylaştı.

Yeniakit Publisher
2020-03-28 10:27:00 -
Neyden dolayı...

Yanlış yaptığımız bir şeyler mi var? İşte tam da bu noktada durmamız gerekiyor. Bu soruyu hepimizin kendine sorması ve aldığı cevaplardan kendisine bir pay vermesi gerekir. Elbette yanlış yaptığımız, eksik bıraktığımız bir şeyler var. Mesela Müslümanca yaşamak... evet sözde hepimiz Müslümanız diyoruz Elhamdullilah diyoruz burası öyle de bakalım yaşantımız Müslümanca mı?

Durup bakmak lazım. Müslüman dediğin dirayetli olur her zorlukta bir adım geri atmaz dimdik direnir, korkmaz, çalışmaktan çabalamaktan sıkılmaz, bıkmaz, zorluklarda ümidini kesmez, Rabbine karşı teslimiyeti tamdır, muhtaca yardımını esirgemez var olanla yetinmesini bilir yetindiğini paylaşmasını da bilir, kimsenin kölesi olmaz, Rabbinin huzurundan başka kimseye boyun eğmez, en önemlisi de onu kendinden çok seven bir Rabbinin olduğunu unutmaz ve bu umutla yaşar.

Şimdi bizim olduğumuz sözde Müslümanlık nasıl bakalım? Çalışmak için rahat yataklarından koltuklarından zar zor kaldırdığımız rahatını feda edemeyen, zalimlere karşı yürekten değil de sosyal medyadan bir iki fotoğrafla, iki üç tweetle karşı olduğunu gösteren, Elindeki telefona, evindeki Tv’ye köle olmuş o ne isterse onu yapan ve o olmadan hiçbir şey yapamayan öyle putlaştırmışız ki onlardan başka uğraşımız yok. Başımıza gelen tüm bu olaylar neyden dolayı diye kendimize sorduğumuzda alacağımız cevaplar apaçık ortada şöyle ki; elimize aldığımız şu telefonlar kadar Allah kelamı anlatan bir kitap almayışımızdan dolayı, dünyaya sadece kendi perspektifimizden bakıp başkalarının halini anlamayışımızdan dolayı, Tv dizilerinin birbirinden beter sahnelerini dikkatle izlediğimiz kadar asıl izlenmeye değecek birbirinden muhteşem yaratılmış tabiatı tefekkür etmeyişimizden dolayı, elimizde var olanla sahip olduklarımızla yetinemeyişimizden dolayı, bir kuru ekmeğe muhtaç olanları ya da bir kuru ekmekle hayatını idame ettirenleri görüp halimize şükredemediğimizden dolayı, çöplere attığımız nimetlerden, ekmeklerden israfa köle olduğumuzdan dolayı, masum çocukların katledilmesinden bunlara gözlerimizi yumup bir kenara çekildiğimizden dolayı, sokak hayvanlarının canice sebepsiz yere katledilmesinden dolayı, kul hakkı gözetmediğimizden, haram helal demeyip yiyip içtiğimizden, iyilik nedir bilmediğimizden bunu suiistimal ettiğimizden, kötülükten gelebilecek zararı görüp buna aldırış etmeden tekrar kötülük yaptığımızdan dolayı, başımıza gelen her musibette isyan bayrağını kaldırdığımızdan dolayı, kulluğumuzu unutup dinin direği olan namazı dosdoğru eda edemediğimizden, rehberimiz olan Kur’an-ı Kerim’i okumayışımızdan, paranın kulu kölesi olduğumuzdan, cehaletten dolayı ve en mühimi de dünyayı dünya olmaktan yaşanılası yer olmaktan çıkardığımızdan dolayı...

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

isimsiz

kolayı var evsiz kalıp her gün elinizde kuran'ı kerim bulunduracaksınız.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı