• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Netanyahu bunu hiç beklemiyordu! Fransa'dan Filistin Devleti hamlesi

Yeniakit Publisher
2024-05-29 22:40:00 -
Netanyahu bunu hiç beklemiyordu! Fransa'dan Filistin Devleti hamlesi

İsrail'in Gazze'deki katliamları uluslararası kamuoyunda büyük tepki çekerken Fransa'dan şaşırtan bir hamle geldi. Macron, ülkesinin "gerekli reformları yapması" halinde Filistin'i tanıyabileceğini ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile telefonda görüştü. Elysee Sarayı tarafından yapılan açıklamada, Macron'un Abbas'a Fransa'nın "gerekli reformları yapması" halinde Filistin'i tanıyabileceğini ifade ettiği aktarıldı. Açıklamada, ayrıca Macron'un Abbas'a Fransa'nın Filistinliler ve İsrailliler için "ortak bir vizyon" ve "güvenlik garantileri" oluşturma taahhüdünü ifade ettiği belirtildi.

Macron'dan "tabu" çıkışı

Macron dün yaptığı açıklamada, Filistin'in Fransa tarafından tanınmasının "tabu olmadığını" ve "bir Filistin Devleti'ni tanımaya tamamen hazır olduğunu" söylemişti.

Macron, Filistin'in tanınmasının İsrail'in ve bölge devletlerinin dahil olduğu bir sürecin parçası olarak faydalı bir zamanda tanınması gerektiğini düşündüğünü belirtmiş, "Duygusal yaklaşarak bir tanıma yapmayacağım" demişti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Gültekin

UTANMAZ MACRON, "GEREKLİ REFORMLARI" YAPMASI HALİNDE FİLİSTİNİ TANIYACAĞINI BEYAN ETMESİ BİLE ÇOK AYIPLI BİR AÇIKLAMA OLDUĞUNU DAHİ BİLEMEYECEK KADAR ZALİMLERİN BİZZAT KENDİLERİ İNSANLIK ADINA REFORMLAR YAPMASINI BİZLER İNSANLIK ADINA KENDİLERİNDEN BEKLİYORUZ, KENDİNDE OLMAYANLARI BAŞKALARINDAN BEKLEYENLER ANCAK VE YALNIZ APTALLARDIR.

Vahap Kalyoncu

Mesela ne gibi reformlar yapsın Filistin halkı Makron efendi örneğin vatanları zorla alınırken ellerinden cihat ve kafirle savaşmayı mi bıraksınlar gericilik diye veyahut tamamen Yahudinin uşaklığını kabul edip esir mi olsunlar hele bir açıkla da bilelim besili emperyalist.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23