NATO'dan kritik açıklama: Türkiye'yi takip edebiliriz

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü NATO'da gündem AWACS sistemi. Kuruluşun "gökyüzündeki gözü" olarak da bilinen hava gözlem sisteminin eskimesi tartışmaya neden oldu.

16 Haziran 2019 Pazar 08:54
NATO'dan kritik açıklama: Türkiye'yi takip edebiliriz

Son dönemde müttefikleri arasında ciddi bir krizin patlak verdiği NATO'nun bir diğer gündem maddesi ise kuruluşun "gökyüzündeki gözleri" olarak tanımlanan AWACS sistemlerinin eskimesi. Şu an 14 Boeing E-3A Hava Kontrol ve Uyarı Sistemi’ne sahip olan NATO'nun AWACS'lardan sorumlu yetkilisi Michael Gschossmann, açıklamalarda bulundu.

"Araştırmalar bir an önce tamamlanmalı"

Gschossmann bu yılın Aralık ayında Boeing ile bir anlaşma yapılacağını açıklarken, "Bir an önce filoyu yenilememiz ve yenilerini almamız gerek, araştırmalar bir an önce tamamlanmalı" ifadesini kullandı.

Reuters'a konuşan Gschossmann NATO'nun bir an önce karar vermesi gerektiğini vurgulayarak, "NATO, Boeing'in yeni radar uçağı E-7'yi satın alan üye ülkeler İngiltere ve Türkiye'yi takip edebilir. Bu hava araçları yeni eklemeler yapabilecek kadar geniş ve gelecek yıllarda izleme mesafesini geliştirebilecek." dedi.

NATO'nun üst düzey yetkilisi olan Gschossmann, eğer yakın zamanda karar verilmezse hem maddi hem de operasyonel olarak NATO'nun zarar göreceğini belirtti. Gschossmann, gelecekte de kullanılabilecek bir sistem kullanılması gerektiğini aktardı.

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Haziran 2019 Pazar 08:54

YORUM YAZ

  •  Murat Murat 1 ay önce
    Biz. Hem. Aidat. Veriyoruz.Birde. Mizi. Masrafa. So kacaklar. Nato.Amerika. israile. Hizmet. Ediyor. Bu. Nato. Not. Bu. Nato. Derhal. Enkisa. Zamanda. Natodan.Çıkmaliyiz. .
  • Abdullah MuratAbdullah Murat1 ay önce
    NATO ve diğer kafir devletlerin arasında bulunduğu oluşumlardan hemen çıkılmalıdır. Ahiretimiz daha önemli. Kuranda inkar edenler kafirlerin dostlarıdır Şeytan yolunda şavaşır Şeytanın dostlarıyla savaşın emri vardır. ve Hristiyan yahudileri dost edinenler onlardandır hükmü vardır. Müslümanlar olarak dinde dostluk ve kardeşlikte birleşmeli küresel olarak bir bütünlük ve birlik içinde işlerimizi istişare ile Allahtan sakınarak yapmalıyız ve Kuranı rehber almalıyız Bunun dışı küfürdür ve bu suç ebedi cehennemlik yapar. Dinin ise herçek şerefin ve namusundur

Günün Özeti

Günün Karikatürü

18 Temmuz 2019