Finlandiya'da namaz izni vermeyen kuruma ceza

Finlandiya'da Toplu Konut İdaresi Başkanlığına, işe yeni başlayacak bir Müslüman'ın iş saatlerinde namaz kılma talebini kabul etmediğini ve işe almadığı gerekçesiyle bin 800 avro cezası verildi.

20 Eylül 2019 Cuma 14:10
Finlandiya'da namaz izni vermeyen kuruma ceza

Helsinki Bölge Mahkemesi, 2016'da başkanlıkta proje müdürü olarak önce işe kabul edilen ancak sözleşme imzalayacağı sırada çalışma saatlerinde namaz kılma talebi onaylanmadığı için işe alınmayan Müslüman'ın davasını karara bağladı.

Mahkeme, davacının ibadet hakkının engellendiğine hükmederek, Toplu Konut İdaresi adına Genel Müdür Sisko Marjamaan'a 40 gün hapis cezası verdi. Marjamaan'a verilen hapis cezası, bin 800 avro para cezasına çevrildi.

Mahkemenin internet sitesinde yer alan gerekçeli kararda "İbadet özgürlüğü çerçevesinde iş yerlerinde kısa süreli isteğe bağlı ibadete müsaade edilmeli ve bu süre maaştan kesilmemeli" ifadesi kullanıldı.

Öte yandan Helsinki Belediyesi, Toplu Konut İdaresi Başkanlığına proje müdürü olarak önerdiği davacıya, işe alınmadığı gerekçesiyle 36 bin avro tazminat ödeyecek.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 20 Eylül 2019 Cuma 14:10

YORUM YAZ

 • mustafamustafa23 gün önce
  ABDULLAH MÜSLÜMAN ÜLKELERDE HRİSTİYANLARA İBADET İZNİ VERİLMİYOR DEMİŞŞİN PEKİ ONUN İÇİNMİ CUMARTESİ YAHUDİLER PAZAR DA HRİSTİYANLAR İÇİN TATİL EDİLDİ. MÜSLÜMAN ÜLKELERDE ASIL MÜSLÜMANLARA İBADET ETME HAKKI VERİLMEZ. GÖSTER BAKALIM KAÇ MÜSLÜMAN GEÇİNEN ÜLKEDE CUMA TATİL 1 VEYA 2 GERİSİ. 
 • ismail altintasismail altintas23 gün önce
  lan apo, ben avrupada yasiyorum, insalik varsa neden buralarda insanlara cami insaatina izin vermiyorlarda, millet eski fabrika binalarini camiye ceviriyorlar ?minareli camilere yasak, tabi bir veya iki tane var, birisi almanyada, hani 16 milyon müslümanin bulundugu kos koca almanya, gecenlerde burada danimarkada kurani kerimi yakan bir pislige devlet hic karsi cikmadi, budami insanlik oluyor ozaman ? Türkiyede asirlardirsinagoglar ve kilisiler rahat rahat kullanilmakta, üstelik devlette tamir ediyor bunlari, insalik Türkiyededir. tabi bagzi senin gibi din düsmanlari (senin bu isimle baska yorumlarini biliyorum ) biryerlerine batiyor müslümanlik, begenmiyorsan git avrupaya..,,, zaten hemen alirlar kapidan iceri seni, nasil olsa insanlikliya ..
 • AbdullahAbdullah23 gün önce
  Müslüman ülkelerde bir hırıstiyana asla ibadet izni verilmez. İnsanlığı hıristiyan ülkeler öğretiyor işte bize.
 • hjkhjk23 gün önce
  allah finlandiyanın müslüman olmasını nasip etsin

Günün Özeti

Günün Karikatürü

13 Ekim 2019