Nafaka bağlanırken araştırma yapılmıyor

Akit’in gündeme getirdiği ve son yılların en çok tartışılan konularından biri “Süresiz Nafaka” yüzünden çeşitli sıkıntılar yaşayan insanlar, dört gözle bu mağduriyetin giderilmesini bekliyor.

11 Şubat 2019 Pazartesi 12:03
Nafaka bağlanırken araştırma yapılmıyor

Süresiz nafaka mağdurlarının sesi olmaya devam eden gazetemiz, Adalet Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığındaki gelişmeleri de takip ediyor. “Süresiz Nafaka” yüzünden çeşitli sıkıntılar yaşayan insanlar, dört gözle bu mağduriyetin giderilmesi için atılacak somut adımları beklerken, mahkemelerin sosyal ve ekonomik araştırma yapmadan karar vermesi mağdur sayısını artırıyor. Mahkemelerin nafakayı takdir ederken sosyal ekonomik durum araştırması yapması gerektiğini belirten Avukat Özgecan Sırma, Akite yaptığı değerlendirmede “Nafakayı takdir ederken sosyal ekonomik durum araştırması yapıp, diğer tarafı fakirleştirmeden, boşanan tarafın temel oranlarını karşılayacak oranda bir nafakaya hükmedilebilir. Ama baktığımız zaman hiçbir araştırma yapılmaksızın 700 TL gibi bir rakama hükmediliyor” ifadeleriyle mağduriyetlerin boyutunun artırıldığına işaret etti.

Tamamen takdire bırakılmış durum!

İlgili bakanlıkların mağduriyet teşhisi yaptığını belirten Avukat Özgecan Sırma, “Adalet Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, nafaka konusunda bir çalışma olduğunu söylüyor. Böylece de bir mağduriyetin olup olmadığı tartışma konusu halinden çıkıyor. Bakanlık tarafından teyit edilmiş oluyor. Ama mahkemelerde verilen kararlar, hiç bu yönde bir çalışma olduğu veya bir mağduriyetin olduğu takdiri yapılarak verilmiyor. En azından bununla ilgili bu süreçte hakimlere bir seminer verilebilir. Nafaka takdiri neye göre yapılmalı, hangi durumlarda verilmeli. Çünkü netice itibariyle tamamen takdire bırakılmış bir durum” diyerek hakimin takdir durumuna eleştiri getirdi.

Yargıda birlik yok!

Keyfi durumların olduğunun altını çizen Sırma, “İki mahkeme yan yana. Bir kapıdan çocuklu bir evlilik için çok makul bir oranda nafaka çıkarken, diğer kapıdan asla kabul edilmeyecek çocuğu olmayan genç yaşta çalışan bir kadın için erkeği mağdur hale getirecek bir nafaka takdiri yapılıyor. Burdan da yargıda birlik olmadığı ortaya çıkıyor. En azından bunun alt üst sınırı olabilir. Aile hakimleri için evli olma şartı aranır. Çünki ihtisas mahkemeleridir. O zaman şunu mu diyeceğiz, boşanmış olmaları şartı mı aransın diyeceğiz. Bu aranmayacağına göre en azından bunlar madem ihtisas mahkemeleri bunlara bu alanla ilgili seminer verilebilir” değerlendirmesinde bulundu. Özgecan Sırma, “Yargıtay bununla ilgili bir emsal karar oluşturabilir. Sen nafakayı takdir ederken sosyal ekonomik durum araştırması yapıp, diğer tarafı fakirleştirmeden boşanan tarafın temel oranlarını karşılayacak oranda bir nafakaya hükmedebilirsin. Ama baktığımız zaman hiçbir araştırma yapılmaksızın 700 TL gibi bir rakama hükmediliyor” ifadelerini kullandı. Nafaka konusunda temel sıkıntının algı olduğunu dile getiren Sırma, “Eğer ortada bir mağduriyet varsa bunu maddi-manevi tazminatla karşılarsın” görüşünü savundu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Şubat 2019 Pazartesi 12:03

YORUM YAZ

 • İnançİnanç8 ay önce
  Keşke inansalardı.
 • vijdanvijdan8 ay önce
  BEYHAN HANIMZATEN İNSANLAR SÜREYİ BİLSE ÖDEMEKTEN KAFAYI YEMEYECEKLER!! SÜRELİ OLMASININ İSTENMESİNDEKİ MAKSAT BUDUR! ERKEKLER SÜRESİZ OLDUĞU İÇİN VE CEZAEVİ YOLU AÇIK OLDUĞU İÇİN ÖZGÜRLÜKLERİNİ NAFAKAYI YATIRARAK SATIN ALIYORLAR! 10 GÜNLÜK EVLİLİK EŞİNİN DONUNUBİLE YIKAMADAN 30 YILDIR AYDA 2080 TL NAFAKA ALAN KADIN VAR! 1988 YILINDA NE OLDU DA?? SÜRESİZ İBARESİ GELDİ??? MEDENİ KANUN YE BENİ KANUNU NA DÖNMÜŞTÜR...
 • ömerömer8 ay önce
  Eski eşime yoksulluk nafakası ödüyorum. Oturduğu ev (eşyaları ile birlikte) : 750.000-TL. Bindiği jip : 250.000-TL. Kaynağını bilmediğim yüksek geliri de var. "Kadının beyanı esastır" zulmünden yararlanarak kendisini darp ettiğim iftirasını attı.Davayı kazandı. Bugün kendisine yoksulluk nafakası ödüyorum. Haram zıkkım olsun. Bu kararı verenlerin de Allah cc ellerini kırsın.
 • AnigzelAnigzel8 ay önce
  Bu doğru şahit olduğum olayda yalanlar dosyada kayıtlarda dekontlarda görülmesine rağmen ama okunmadı ama görülmedi memur maaş atışına göre 20 tl artırım gerekirken savunmada yoktu bundan dolayı dinlenmedi 300 tl den 500 tl çıkarıldı istinafda onaylandı. yani standart yok hakimin insafında mahkemede gördüm detaylı kayıtlar saymadığım yalanlar mahkeme hatalarının anlatımı ayrı konu kayıtları şahsımda mevcuttur
 • ömer kaleömer kale8 ay önce
  ya allah aşkına nafaka ancak hiç geliri yoksa belki ödenmeyebilir.Fakat çalışıyorsa icra takır takır her kuruşuna kadar alıyor.
 • Hadi Hepimiz Kadın Olmaya Gidelim !...Hadi Hepimiz Kadın Olmaya Gidelim !...8 ay önce
  Mahkemelerde artık DELİL kalktı. 'Beyan Yeterli' (Hadi hepimiz kadın olmaya gidelim)
 • MehmetMehmet8 ay önce
  15.Gun.evlilik.omur.boyu.nafaka.bu.kanun.bizim.orf.anenemize.ters.onun.icin.fuhus.ve.bosanmalar.arti
 • Beyhan KarabacakoğluBeyhan Karabacakoğlu8 ay önce
  BU SÜRESİZ NAFAKA MAĞDURLARI KADAR HİÇ NAFAKASI ÖDENMEYEN İNSANLARIN HABERLERİNİ DE BİRAZ DİLE GETİRİRSENİZ ÇOK MEMNUN OLACAĞIM BU SEBEBİ İLE MAĞDUR OLAN ANNE VE ÇOCUKLARIN SIKINTILARINI DA SİTENİZDE HABER OLARAK GÖRMEK DİLEĞİ İLE

Günün Özeti

Günün Karikatürü

17 Ekim 2019