Fuat Oktay açıkladı! Müjde üstüne müjde gelecek

Yeni dönemde savunma sanayi, otonom teknolojiler, sağlık ve enerji alanlarında atılacak yeni adımların detaylarını paylaşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Üretim ekonomisi ve hizmet odaklı projeler geliyor" dedi.

06 Aralık 2018 Perşembe 08:07
Fuat Oktay açıkladı! Müjde üstüne müjde gelecek

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye'nin kısa süre önce yaşadığı ve alınan ekonomik tedbirlerle atlatılan kur atağıyla birlikte yaşanan krizin fırsata dönüştürülmeye çalışıldığını; ülkenin buradan daha güçlü çıkmasına yönelik çabaları anlattı. Bu özgüvenin oluşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gibi bir asetin, lider faktörünün önemli olduğunu vurgulayan Oktay, Ankara'da krizin fırsata dönüştürülmesine yönelik müthiş bir çalışma olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kısa süre içinde açıklayacağı ikinci 100 günlük eylem planının hazır olduğunu belirten Oktay, eylem planında katma değeri yüksek ürünlerin üretimine yönelik projeler ile vatandaşın hayatını kolaylaştıracak hizmet odaklı projelerin yer alacağını ifade etti.

Medya temsilcilerine konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, hayata geçirilecek projeleri, ekonomik dönüşüm modelini ve yeni dönemin kodlarını anlattı:

İnsanlı ve insansız teknolojiler

Savunma sanayisinde katma değeri yüksek dönüşüm dediğimizde bu silkelenmeyi yeniden yaşadık. F-35 meselesi çıkarıldığında, "belki vermeseler daha iyi olacak" dedik. Bu meseleyle birlikte hem insanlı hem insansız teknolojiler ciddi şekilde çalışılıyor. Jet motoru üretimi adım adım ilerliyor. Son kullanıcı belgesinde önceden de sorun çıkarılıyordu. İHA'lar için motor geliştirildi; şimdi jetlerde de geliyor. Hürkuş, ATAK, İHA ve SİHA'lar buna dahil. Yeni çalışılan genel maksat helikopteri var. Bu çalışmalar güven veriyor. Burada bir ivme kazanıldı.

Katma değeri yüksek ürünler

Savunma Sanayi Fonu ve Savunma Sanayii Başkanlığı'nın getirdiği kolaylık var. Nihai müşteri belli. Diğer taraftan kamu- özel sektör işbirliği ivmeyi hızlandırdı. Katma değeri yüksek teknolojik ürünlerin üretimi artık bir kalkınma modeli oldu. Savunma sanayisinde 2 milyar dolar ihracat rakamları artık aramızda şaka olarak konuşuluyor. 18-20 milyar dolarları konuşuyoruz.

Sağlıkta yatırım hamlesi

Sağlıkta çok ciddi yatırım hamlesi var. Artık ikinci seviyeye geçelim istiyoruz. MR cihazları gibi kullandığımız ürünlerin çoğu ithal. Bu alanda çevre ülkelerde de çok ciddi açık olduğunu tespit ettik.

Savunma sanayi

Savunma sanayisinde kazandığımız teknolojik yetenek ve birikimin sivil alana transferini amaçlıyoruz. Savunma sanayisinde edindiğimiz tecrübe ve birikimden yararlanarak sağlıkta ivme kazanmayı amaçlıyoruz. Aselsan-Havelsan-TAI gibi şirketlerdeki birikimleri buraya aktarmaya çalışıyoruz. İlaç sektörü cari açığın yükselmesine neden olan bir alan. Israrla buraya bastırıyoruz. Sağlıkta yeni finansman modeline ilişkin çalışmamız var.

Otonom teknolojiler

Otomotivde bu 2-3 yıl çok kritik. Bu dönem girdik girdik; giremezsek 3. nesli kaybetmiş olacağız. Özellikle otonom teknolojilerde transfer edeceğimiz deneyimler var. Savunma sanayinde başarılı olduk ama yeterli düzeyde değiliz; daha ileri gitmemiz gerekiyor.

Ara mamülün yerli üretimi

Cari açıkla ilgili sorun yapısal. İhracatı artırdığımızda ithalat da artıyor. Ara mamulle ilgili ciddi sıkıntımız var. Montajla bu iş gitmez. Yerlileştirme, millileştirme dediğimiz şey, içeride üretim. Bunu artırabildiğimiz oranda cari açık sorunu kalmaz. Ara mamuller ve dışa bağımlı olmadığımız nihai ürünler, bunlara bağımlılığı azaltmamız lazım. Yeni teşvik modeli oluşturuyoruz

Enerji türev ürünleri

Enerji türev ürünlerde ciddi dönüşüm lazım. (Petrokimya tesisleri) Türkiye'yi enerji üssüne dönüştürmeyle ilgili katkı sağlamamız lazım. Teşvikler verilirken, ne kadar etkin kullanıldığına bakılacak. Projeniz sağlamsa istenilen sonucu getirecektir. Katma değerli ürünleri üretme konusunda başarılı olduğumuz sektörler var; olmak istediğimiz ancak henüz olamadığımız sektörler var.

İlk 100 gün eylem planı

100 günlük eylem planıyla, hemen işe koyulmayı amaçladık. Amacımız yeni sisteme geçiş sürecini hızlı tamamlamak, geleceği tasarlamaktı. Bakanlıklara 5 yıl sonra bakanlığını nereye götüreceksin? sorusunu yöneltmiş olduk. İlk 100 günlük planda bu sağlandı. Mesajı kabine de aldı, vatandaş da aldı.

İkinci 100 gün eylem planı

İkinci 100 gün eylem planını tamamladık; projeler hazır. Cumhurbaşkanımız ilan edecek. Birinci 100 günle 5 yıllık plan tamamlanmış oldu. 5 yıl sonra biz nerede olacağız; aşama aşama göreceğiz. İkinci planda detaylandırma ve yeni projeler var. 20 yıl sonra ülkeyi nereye götüreceksin sorusunun yanıtı verilecek. İkinci plan, üretim ve hizmet odaklı. Vatandaşın alacağı hizmetlerin kolaylaştırılması; hayatını kolaylaştırmaya yönelik projeler var.

Dijital dönüşüm ve e-devlet

E-devleti yeni sistemi düşünerek modüler tasarlamıştık. Yeni dönemde sisteme bunu giydirdik; güncelledik. Hedefi net koyduk ve yüzde 93-94'e ulaştık. Yerel seçimlerde vatandaşın daha fazla hissedeceği şekilde en geç bir yılda tamamlamak istiyoruz. Devletin vatandaşa, kamunun kendisine ve kamunun özel sektöre verdiği hizmetler tamamlanmış olacak. Dijital Dönüşüm Ofisi ile vatandaş 50 kapıya gitmesin amacındayız. Bütün gücümüzle dijital dönüşüme odaklanalım istiyoruz. İnsan unsurunun olmaması gereken yerlerde insan unsurunu çıkararak, sistemi akıllılaştırma ve sadeleştirme çabasındayız. Sağlık Bakanlığı'nda standardizasyon ve kalibrasyon ölçümleri yapacağız. Mükerrer hizmetlerin yanı sıra, hizmet alamayanları da sistem görecek.

(Habertürk)

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 06 Aralık 2018 Perşembe 08:07

YORUM YAZ

 • YörükYörük3 ay önce
  Teknik adamlar yıllardır; ara mamül, yarı mamül, malzeme teknolojisi, rafine ve saflaştırma teknolojileri, katkılama teknolojileri, malzeme işleme, proses, optimizasyon ve verimlilik, know-how biriktirme, ara eleman yetiştirme, elemanlarda ve şirketlerde sertifikasyon-akreditasyon vs. konularda çalışılması için çırpınıyor. Mesleki okulların niteliğinin artması için; ilgili alanlarda hem kamuda hem de özel sektörde mesleki okullar dışındakilerin çalıştırılmaması konusunda, ilgili işletmelere bu konuda kota getirilmesi konusunda çalışma yapılması için çırpınıyor. Bir alanda iş-aş olmazsa, o alanda nitelik olamaz. Ama devlet adamlarımız torpil düzeni bozulacağı için bu konuları hep salladı. İşlerine gelmiyor, kamuya ve bürokrasiyeyerleştirdikleri torpilli kaabiliyetsizlerden iş çıkmayıncada, koca devlette bu işleri yürütecek kimse bulunamıyor. Ondan sonra elin gavuru ekonomimizle kedi-fare oyunu oynuyor. Birde ekonomi profesörleri olmayan malın ticaretinden doğan hayali ekonomi üzerine saatlerce konuşmaz mı? Ekonomistler kenara çekilsin, önce üreteceksin, verimi ve niteliğini artıracaksın. Bunun için önce teknik adamlar konuşacak. Gavurdan borç alınan, gavur parasının ekonomisi çökmüştür. Üreteceksin, üretim teknik iştir ve bu dönemde en çok konuşması ve dinlenilmesi gerekenler teknik adamlardır. Diğerleri ancak kafa şişirir, bu ülkeye zaman kaybettirir.
 • AhmetAhmet3 ay önce
  yazın bir kenara asgari ücret 1.900 TL olacak ...
 • görkemgörkem3 ay önce
  iyi de sn. Bakanim yillarca yüzde yüz yerli diyerek ATAK helikopteri ile gurur duyduk.. Meger motorunu hala üretemiyormusuz.. cok üzüldük!..
 • melih53melih533 ay önce
  mesela enflasyondaki buluş dünyada tek.kaata yazıyon öbür taraftan eksi çıkıyor uğraşmıyon yani.dünya gıpta ediyo bize..emeklide zam bekliyo şimdi.bi ara % 15 ler mücdeee diye candaş basında manşetlerdeydi..şimdi bakıyoz kesildi..aralara işte % 10 zam şimdilik mücdee yok ama..biraz alışsın millet % 10 a mücdee diye başlarlar..hergün bi mücde sistemi başlayacak..tıpkı enflasyon gibi..**kaata yazıyon eksi çıkıyo gıda fiyatları artsada.**neymiş mücdeeee bi alana bi bedava mücdeler...emekli sürünmeye devam etsin..
 • Remzi-1461Remzi-14613 ay önce
  Ak partiye oy vermiş bir kişi olarak şu yüz günlük eylem planlarında gördüğüm önemli ayrıntıyı belirtmek istiyorum;Kasım ayında enflasyon yüzde bir bucuk geriledi,bende merak ettim marketleri gezdim baktım fiyatlarda düşüş yok ,meğer araba fiyatları düşmüşmüşte enflasyonda onun için bir bucuk gerilemiş oldu.Yani emekliye yılbaşında verilecek olan zamdan bir bucuk daha eksiltilip zengine ve meclisteki beyefendilere gidecekmiş!Ne demek yahu onlar açmı dursun,önce zengib ve milletvekilleri doysun,fakir aç dursa yemesede olur.Bir vatandaş olarak şaşkın vaziyetteyim.Gelen giden garibin kesesine vuruyor.Hiç durmayın devam...
 • bilge_biribilge_biri3 ay önce
  100 günlük eylem planlarinda mucizeler yaratabilen müdeler olsun lar verebilen hükümt 16 yildir hic mi 100 günü olmadi? secim öncesi sark kurnazliklari gene. günden güne kötüye gidiyor durum. iyisimi bosverin siz iyice lacka oldu bu eylem planlariniz hic birsey yapmayin din pompalayin yüzde 52 oyunuz herhalukarda garanti zaten, sarayinizda lüks icinde yasayin gidin ne zahmete gireceksiniz simdi
 • HamdullahHamdullah3 ay önce
  Büyük ortadğu projesi ile bir bağlantısı var mı başganım
 • ümitümit3 ay önce
  Daha önceki verdiği sözleri tutmayan artık yemin etse boş zenginin daha zengin edildiği siyaset anlayışı kabul edilemez
 • İşsiz İşsiz 3 ay önce
  Havuç
 • AlperenAlperen3 ay önce
  ... dolara karşı zafer kazanmış Türk Bayrağını sanki vaşington'a dikmişiz...
 • Hy-hyHy-hy3 ay önce
  Bende bir müjde veriyom hemi bah hele!....Martta size fena gemçirecekler...Eşekle aslanın hikayesindeki eşeğin aslandan dönde bir öpüşelim talebini görür gibiyim.
 • Nazif Nazif 3 ay önce
  Önce Suriyeli yükünü üstümüzden atsak birçoğu 18 35 yaş aralığında karı kız tavlama peşindeler ondan sonra teknoloji yatırımı uzun iş ona hiç girmeye gerek yok
 • Güzel projeler Güzel projeler 3 ay önce
  Tamam güzel projeler ama projeleri yapmak için sağlam iktidar lazım maalesef iktidar işçiye zam vermez ise seçimde hüsranı yaşayacak. Hep işverene olmuyor birazda işçiye verilmesi lazım.
 • Hy-hyHy-hy3 ay önce
  Valla reis sen neyi çalışırsan çalış,millet cüzdanına bakıyor.Millet geçim derdinde gerçek enflasyon ile açıklanan aynı değil.Emekli ve çalışanlara zam vermemek adına düşük gösteriliyor.Mart acısını ve intikamını alacak millet haberin olsun.
 • yılmaz karayılmaz kara3 ay önce
  bu kaçıncı sonbahar. ben de sandım 6284 aile yıkım yasası kalkacak. ekonomide havuz sistemine geçilecek. zina suç olacak. çifçiler üreticiler desdeklenecek. bes mecbur olmaktan cıkacak. genel sağlık siğortasıserbes olacak. yolsuzluk yapan vekiller b. başkanları yargılanacak. ama nerdeeeeeee...
 • karamanlıkaramanlı3 ay önce
  başkanlık referandumundan önce 17 nisanda müjdemiz var demişti ve sorulduğunda;"O zaman 17 Nisan'ın hiçbir anlamı kalmaz. Milletin öncelikle muhabbetini kazanabilecek dozda inşallah bir müjde olacaktır." hatta akit; "Ayasofya'yı mı açacak? Erdoğan "17 Nisan'da milletimize bir müjdemiz var" dedi!" diye başlık atmıştı. Var mı hatırlayan müjdeyi, yine seçim öncesi milleti kandırma çalışmaları..(KAYNAK:https://www.yeniakit.com.tr/haber/ayasofyayi-mi-acacak-erdogan-17-nisanda-milletimize-bir-mujdemiz-var-dedi-300548.html)
 • emiremir3 ay önce
  asagidaki yorumlara bak eyyy akit mujde gibi anlasiliyormu ...
 • samisami3 ay önce
  Bu eylem planlarından vatandaşın hiçbir şey gördüğü yok,millet her şeyin farkında,bu ülkede zengin daha zengin olurken emekçi kesim vergilerle zamlarla düşük ücretlerle ezilmekte.Şevki efendinin geçenlerde dediği gibi,bu iktidar vatandaşını ezmeye devam eder toplumun ekonomisini düzeltmezse öyle bir tokat yiyecekçi ağzı açık kalacak birilerinin.
 • MertMert3 ay önce
  Sürekli İşçi kadrosuna geçenlerin maaşlarında iyileştirme istiyoruz.Eşten dosttan borç alarak ay sonunu getiriyoruz.
 • kemal arslanksddkemal arslanksdd3 ay önce
  HALKAne vereceksiniz emekliye işçiye öğrenciye özel çalışana onu söyleyiniz !yeter zengini beslediğiniz bizim paralarımızla.
 • M acarM acar3 ay önce
  Yapacaklariniz ihtiyacımı neyazikki karsilamiyor
 • Ali KOÇAli KOÇ3 ay önce
  İsviçre hükümeti bile bu kaaa çok MÜJDE vermiyor. ..
 • Mehmet öksüz Mehmet öksüz 3 ay önce
  He yav he bizde zaten bi mücde bekliyorduk çok sevindik...
 • Recep UzunRecep Uzun3 ay önce
  Mujde mujde sizeeee, Parizyen'den mujde size, Parizyen coraplari.
 • hacı ömerhacı ömer3 ay önce
  sen neyin müjdesini veriyon 16 yıldır iktidarda benim siz yeni geldiniz ya müjde müjde neyin müjdesi gelecek zamların müjdesi.müjde diyosan doğalgazda indirim elektrikde indirm de de ona sevinelim.artık yeni dönem vartavallarından bıktı millet bunu iyi bilin
 • serhat günderserhat günder3 ay önce
  Bizim ...
 • Hamdullah erHamdullah er3 ay önce
  Biz millet bahçesi, istirih. Çorba kek yiyecik. Boşver Tayiip dede enerji, otonom vs lafları. Senin bilmediğin konular zaten. Sen bize millet bahçesi yaptır orada takılalım..
 • AKINCIAKINCI3 ay önce
  MÜJDEMÜJDE ASGARİ GEÇİM4.999.99 TL OLMUŞ MÜJDEEEEE

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Mart 2019