• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Mübarek üç aylar

Gazetemiz okurlarından Nurullah Hizan, "Mübarek üç aylar" başlıklı yazısını bizimle paylaştı.

Yeniakit Publisher
2020-02-23 12:17:00 -
Mübarek üç aylar

Nurullah Hizan/Isparta

Adamın biri bir kuş avlamış kuş eğer serbest kalması karşılığında adama üç nasihat de bulunacağını söylemiş. Adam da üç altın nasihat bir lokma etten iyidir diyerek kuşu serbest bırakmayı kabul etmiş. Kuş birinci nasihatini elindeyken, ikinci nasihatini ağacın dalına konduğunda, üçüncü nasihatini ise uçup giderken dile getireceğini söylemiş. Ve kuş ilk nasihatini söylemiş, “Kim olursa olsun olmayacak şeye inanma” ağacın dalına konduğunda ise ikinci nasihatini “Elden giden için gam etme” demiş ve eklemiş be şaşkın adam, benim karnımda on dirhem ağırlığında bir mücevher vardı, eğer beni bırakmasaydın senin olurdu ve bütün evlatlarına yeterdi değince adam eyvahlar çekmeye, bağırmaya, çağırmaya başlamış. Kuş adama dönüp be akılsız adam, ben sana demedim mi elden giden için gam etme ve kim olursa olsun olmayacak şeye inanma ben kendim üç dirhem ağırlığındayım benim karnımda nasıl on dirhem ağırlığında mücevher olsun. Adam üçüncü nasihati isteyince kuş ilk ikisini anladın da üçüncüsü kaldı diyerek uçmuş gitmiş.

Evet kıssalar hisse almak için vardır. Biz de bu kıssadan hissemizi şöyle alalım. Yaklaşmakta olan mübarek üç aylar bize bir kuş misali elimizde bazı nasihatlerde bulunuyor. Ömrümüzden bir sene daha geçti, belki de ölüme bir sene daha yaklaştık. Geçen sene Ramazan bitiminden şimdiki üç aylar başlangıcına kadar, ne yapmamız gerekiyordu ne yapmadık, neleri yapmamamız gerekiyordu neleri yaptık. Belki girecek olan Regaip kandili son kandilimiz, tutacağımız oruçlar son oruçlarımız, yaşayacağımız bayram sevinci son sevincimiz. Hz.  Peygamberin Ramazan gelip geçtiği halde kendisini affettiremeyene yazıklar olsun, hadisine kulak asıp üç aylarda yapacağımız her işi bu idrakle yapalım.

Regaip kandili ile günahlara tövbe edip Miraç kandilinde sevaplarımızla göğe yükselmeye çalışıp Beraat kandili ile bütün günahlarımızdan beraat edip Ramazan ayına ise günahsız erişmeye çalışalım. Kendimize nerden geliyorum nereye gidiyorum ve ne için varım sorularını soralım ve bu sorulara doğru cevaplar vermekle yetinmeyip cevapların gerektirdiği gibi olalım.

Mesela namaz kılarken her zamankinden daha çok dikkat ile Allah’ın seni her an izlediğini bilerek kılalım Ramazanda oruç tutarken orucun sadece midemizi aç bırakmak olmadığını bilerek dilimize, gözümüze ve bütün azalarımıza da oruç tutturalım. Bizi bu düşüncelerden koru. Bizi bizden koru. Bizi nefsimizden koru.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23