Seçim 2019 Sayfası

Mısır'dan Sudan'a üst düzey heyet

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin Sudan'a destek açıklamasının ardından Mısır'dan üst düzey bir heyet bu ülkeye gitti

17 Nisan 2019 Çarşamba 16:28
Mısır'dan Sudan'a üst düzey heyet

KAHİRE (AA) – Mısır, ordunun yönetime el koyduğu Sudan'a üst düzey bir heyet gönderdi.

Mısır resmi haber ajansı MENA'ya göre, ziyaret Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin Sudan Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan ile telefon görüşmesinin ardından gerçekleşti.

Üst düzey heyetin kimlerden oluştuğuna dair bilgi paylaşılmayan haberde, ziyaretin Mısır'ın Sudan halkının tercihlerine verdiği tam destek çerçevesinde gerçekleştiği kaydedildi.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile Sudan Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Burhan dün akşam telefonda görüşmüştü. Sisi görüşmede Mısır'ın Sudan'a her türlü desteği vermeye hazır olduğunu ifade etmişti.

- Sudan'daki gelişmeler

Sudan Savunma Bakanı Avad bin Avf, 11 Nisan'da Yüksek Güvenlik Konseyi Başkanı sıfatıyla yaptığı konuşmada, ordunun ülke yönetimine el koyduğunu, iki yıllık geçiş döneminin başladığını ve Ömer el-Beşir'in tutuklandığını duyurmuştu.

Ancak Bin Avf, Sudan'da Askeri Geçiş Konseyi Başkanı sıfatıyla yemin etmesinin üzerinden 24 saat geçmeden, görevini bıraktığını ve yerine Abdulfettah el-Burhan'ı seçtiğini açıklamıştı.

Bin Avf'ın görevi bırakmasının ardından Askeri Geçiş Konseyi'nin başına geçen Burhan, 13 Nisan'da Askeri Geçiş Konseyi adına kararname yayımlayarak 8 kişinin konsey üyeliğine atandığını duyurmuştu.

Askeri Geçiş Konseyi üyeliklerine atanan ordudan 6 kişi ile emniyet teşkilatı ve istihbarattan birer kişi yemin ederek göreve başlamıştı.

Sudan, 19 Aralık 2018'den bu yana hayat pahalılığının protesto edildiği ve Beşir'in görevi bırakmasının istendiği gösterilere sahne oluyordu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 17 Nisan 2019 Çarşamba 16:28

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    25 Nisan 2019