Mısır'daki protestolar dünya basınında! Küstah Suudi, Türkiye ve Katar'ı suçladı

Mısır'daki protestolar yerel basında kendisine yer bulamazken dünya basını protestoları, "Küçük ve nadir" olarak nitelendirdi.

21 Eylül 2019 Cumartesi 18:14
Mısır'daki protestolar dünya basınında! Küstah Suudi, Türkiye ve Katar'ı suçladı

Mısır'daki protestolar Mısır basınında yer bulamazken Arap ve Batı medyası konuya geniş yer verdi. Dün gece yaşanan protestoların bugün de devam edeceği öngörülüyor. Gösterilerin organizatörü olan iş adamı Muhammed Ali dün geceki protestolar ile ilgili, "Bu daha bir başlangıçtı" dedi.

Senaryo tekrar oynanıyor

El-Cezire'nin önde gelen gazetecilerinden biri olan Ahmed Mansour, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımında, "25 Ocak senaryosu tekrar oynanıyor. Ordu meydanlardan çekilip polis ile halkı karşı karşıya bırakıyor. Bu onurlu polisler için büyük bir fırsat, halkın yanında durabilirler” dedi.

Gösteriler devam ederse dönmeyecek

Mansour, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda dikkat çekici bir iddiada da bulundu: “Sisi, BM toplantısına katılmak için değil, halkın sokağa çıktığını gördükten sonra olayları dışardan takip etmek için gitti. Eğer gösteriler devam ederse ülkeye geri dönmeyecek."

Sisi bitti, işte yeni Mısır

Eski Cumhurbaşkanlığı Bilim Danışmanlık Kurumu Başkanı Essam Heggy, sosyal medya hesabında, "Mısır halkı dünyaya korkak bir millet olmadığını ispat etti . Barışçıl şekilde meydana inin, değişimi istediğinizi gösterin, intikam gütmeyin, saldırmayın. Sisi bitti, işte yeni Mısır!” dedi.

Türkiye ve Katar'ı suçladılar

Suudi Arabistan’dan gazeteci Alasmari ise sosyal medya hesabında yaşanılanlar ile ilgili Türkiye ve Katar’ı suçladı. Alasmari; “ Sisi bir şey ifade etmiyor, dertleri Mısır ordusuyla. Tüm bu öfkenin sebebi Türkiye ve Katar. Çünkü Sisi gidince ordu çökecek. Tek amaçları bu.” dedi.

Mısır medyasında konu hakkında hiçbir açıklama bulunmazken Batı medyasında olaylar şu şekilde anlatıldı:

Reuters: Mısırlı muhalifin çağrısından sonra küçük ve nadir gruplar protesto etti

Yüzlerce protestocu başkent Kahire ve çeşitli Mısır şehirlerinde Cuma günü Cumhurbaşkanı Sisi aleyhinde gösteriler düzenlediler.

2013’te eski İslamcı Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin iktidarını Sisi’nin ele geçirmesinden sonra Mısır’da protestolar nadir hale geldi.

Güvenlik güçleri küçük ve dağınık kalabalığın dağılması için harekete geçti, göz yaşartıcı gaz kullandı. Ancak genç Mısırlılar “Sisi gitmeli” sloganlarıyla başkentin sokaklarında kalmaya devam etti.

İnternette yayınlanan videolara göre İskenderiye'de, Süveyş’de küçük protestolar da gerçekleşti.

2011 yılında Hüsnü Mübarek’i deviren kitlesel protestoların gerçekleştiği Tahrir meydanının sıkı güvenlik önlemleri vardı.

Yetkililere ulaşılamadı

Yetkililere yorum yapma için ulaşılamadı. Devlet televizyonları olaylara dair hiçbir yayın yapmadı.

Hükümet taraftarı bir TV, küçük bir protestocu grubun Kahire merkezinde toplandıklarını, Tahrir Meydanı çevresinin sakin olduğunu duyurdu.

Guardian: Orantısız güç ile karşı karşıyalar

Güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı gaz ile müdahalelerine rağmen protestocular sokakta kalmaya devam etti.

Yüzlerce Mısırlı, devletin yolsuzluklarına karşı sosyal medyadan yapılan bir videoya yanıt vererek, Kahire ve diğer şehirlerde Cumhurbaşkanı Sisi’yi protesto etmek için sokağa çıktı.

Sosyal medyada paylaşılan videolar, Kahire şehir merkezinin yanı sıra İskenderiye ve Süveyş liman kentlerinde de protestoların olduğunu gösterdi. Protestolar ayrıca Damietta, Damanhour ve Mahalla kentlerinde de meydana geldi. Göstericiler Sisi rejimi aleyhinde slogan attılar ve Sisi’nin afişlerini yırttılar.

Sokaklara çıkanlar, Mısır makamları tarafından orantısız güç ile karşılaşmanın yanında tutuklanma tehdidiyle de karşı karşıyalar.

Middle East Eye: Ölüm yok ancak çok şiddetli

Mısır'da gerçekleşen protestolarda Sisi güçleri bir çocuğun gözlerinin önünde babasını tutukladı.

Mısır Ekonomik ve Sosyal Haklar Merkezi Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Cuma gecesi 60'tan fazla protestocunun tutuklandığını ve bu rakamların hızla arttığını söyledi. Merkezin Facebook hesabında tutuklananların isimleri listelendi.

Bu arada yerel bir medya kuruluşu olan Mada Masr, gazetecilerin Kahire ve İskenderiye'deki Sisi karşıtı protestolarda düzinelerce kişinin tutuklanma anlarında tanık olduğunu açıkladı.

Kahire'deki MEE muhabirine göre protestocular ciddi bir şiddet dalgasıyla karşı karşıyalar.

Gazeteciler üzerindeki baskı sebebiyle ismini açıklamayan muhabir, "Ölüm yok, ancak 20-25 kişi tutuklandı. Bazıları daha sonra serbest bırakıldı. Şehir merkezi polislerle dolu, aralarında sivil polisler de var" dedi.

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 21 Eylül 2019 Cumartesi 18:14

YORUM YAZ

 • Adem EvliyaAdem Evliya1 ay önce
  Bu gösteriler neden kısa bir süre önce Mürsi sağken yapılmamıştı!
 • Ahmet Faruk ÇarıkcıoğluAhmet Faruk Çarıkcıoğlu1 ay önce
  Mısır özgür olacak inşallah.
 • EbuSaidEbuSaid1 ay önce
  Bu isadami muhammed Ali buranın koclarinin bı benzeri olsa gerek.
 • EymanEyman1 ay önce
  Tüm Firavunların sonu gibi Sisi alçağının da sonu olacak elbet. Zafer inananların olacak.
 • MuzafferMuzaffer1 ay önce
  Sisi gidince kim gelecek? Siyonizm mursiyi şehid ettikten sonra ikinci adıma, mısırı libya gibi yapmaya geçti. İhvanın binlerce yöneticisi sniperlı cıa mossad askerlerince şehid edildi. Ne kadar feraseti kararmış bir millet olduk. Bunu göremeyip seviniyoruz. Sisi gidince kim gelecek mısırın başına, kimse. Ve bop tıkır tıkır işliyor. Mısır libya gibi kendi içinde savaşan kabile devletlerine dönüşecek. Suriye gibi deaşlar cıkacak bakalım bu seferki deaşın adı ne olacak. Milyonlarca mısırlı göçü hiç bitmeyen kardeş kavgaları.
 • AnkaralıAnkaralı1 ay önce
  Despot yahudi mısır kardeş, zaten suudların kökeni yahudiliğe dayanıyor. Bunu 100 sene saklamayı başardılar. En sonunda köşe yazımda geniş şekilde bunların kökenini yazdım. Yerel gazete tabi.
 • Despot yahudi mısırDespot yahudi mısır1 ay önce
  Yahudi,Osmanlı düşmanı Suudilerin hiç hoşlarına gitmemiş!
 • PORKODIJOPORKODIJO1 ay önce
  SUUDI DENILEN SOYSUZLAR YEMENDEKI MÜSLÜMANLARI KATLEDIYOR BUNLARI NEREYE YAZMALI BU SUUDI DENILEN SEYTANLAR IRANI SUCLUYOR BU SEYTAN SUUDILER KENDISI BINLERCE YEMENLIYI KATLEDERKEN NEDEN BUNLARDAN SÖZ ETMIYOR YAKINDA SUUDI DIYE BI SEYTAN KALMIYACAK BUNLARIN SUYU ISINDI AMERIKA IRANI TEHDIT EDIYOR YEMENDE AMERIKAN SILAHLARIYLAR ARABISTAN BINLERCE INSANI KATLEDERKEM A;ERIKA NEDEN SUSUYOR HEY AMRIKA DÜNYADAKI KATLEDILEN INSANLARIN %)90 AMERIKAN SILAHLARIYLA ÖLDÜRÜLÜYOR KATIL ISTILACI AMERIKA NEDEN BU SILAHLARI SUUDI ARABISTANA SATIYOR EN BÜYÜK KATLIYAMCI AMERIKA DENILEN SEYTANLARDIR.
 • Yusuf SecmenYusuf Secmen1 ay önce
  Bir Hulisi Akar, birkaç general, albay, ...çıkmaz mı, %52 ile MURSİ'Yİ seçen bu Milletin Ordusu'ndan.
 • Mardinli hocaMardinli hoca1 ay önce
  Heydi aziz kardeşlerim büyük şeytan kuklası olan şeytanı sisiyi devirin.Nasrunmillahi ve fethun karib ve bessirisabirin bu kafir sisi düşerse bütün kâfir amarikanin kuklaları düşecekler birinci kukla amarikan suudisi ikinci kukla müslümanların azılı düşmanı olan BAE dir.İnşaallah sonları yaklaştı Allahu ekber vellillehilhamd selam mısır müslüman halkına selam olsun müslüman suudi halkına selam olsun BAE müslüman halkına lanet olsun onları islamdan uzaklastirana
 • AlpAlp1 ay önce
  İNŞALLAH ZALİMLER MÜSTEHAKINI BULUR
 • abdullahabdullah1 ay önce
  korkunun ecele faydası yok..bütün canlılar ölümü tadacak... özellikle islam düşmanı dünyasını siyonistlere satan alçaklar, zulümlerinin ve alçaklığının hesabunu hem bu dünyada, hem de Allaha en ince detayına kadar verecek, kaçış YOK! Korkun firavunun MUSALARI GELİYOR!

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Ekim 2019