Seçim 2019 Sayfası

Mısır'da yeni kabine görev başında

Yeni bakanlar, darbeyle işbaşına gelen Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin huzurunda anayasal yemini etti.

14 Haziran 2018 Perşembe 16:33
Mısır'da yeni kabine görev başında

Mısır’da Abdulfettah es-Sisi’nin ikinci döneminde  oluşturduğu hükümet üyeleri bugün Cumhurbaşkanının huzurunda anayasal yemini  ederek göreve başladı. 

Mısır devlet televizyonu tarafından açıklanan yeni kabinede Savunma ve  İçişleri Bakanlarının da yer aldığı 12 bakanlıkta değişiklik yapıldığı  bildirildi.

Savunma Bakanlığına General Sıdkı Subhi’nin yerine Cumhuriyet  Muhafızları Komutanı General Muhammed Zeki, İçişleri Bakanı Megdi Abdulgaffar’ın  yerine ise Muhammed Tevfik atandı. Dışişleri Bakanı Samih Şükri’nin ise görevine  devam edeceği bildirildi.

Cumhurbaşkanı Sisi geçen Perşembe günü Şerif İsmail hükümeti döneminin  İskan Bakanı Mustafa Medbuli’yi yeni hükümeti kurmak için görevlendirmişti.

Cumhurbaşkanlığı görevine 2014 yılında başlayan Abdulfettah  es-Sisi’nin birinci döneminde (2014-2018) iki ayrı hükümet kuruldu. İlk hükümet,  geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur dönemi İskan Bakanı olan İbrahim Mihlib  tarafından (Haziran 2014-Eylül 2015) kurulmuştu.

İkinci hükümet ise Şerif İsmail (Eylül 2015-Haziran 2018) tarafından  kurulmuştu.

Yeni kabinede Savunma, İçişleri, Sivil Havacılık, Sağlık, Maliye,  Ziraat, Yerel Kalkınma, Genel Sektör, Sanayi, Spor, Çevre ve İletişim bakanları  değiştirildi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Haziran 2018 Perşembe 16:33

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    21 Nisan 2019