Seçim 2019 Sayfası

Mevlid Kandil namazı nasıl kılınır ve nasıl niyet edilir? Mevlid Kandili af ve dilek duası

2018 Mevlid Kandili bu gece yani 19 Kasım Pazartesi gecesi kutlanacak. Mevlid Kandili iki cihan serveri Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.v) dünyayı nurlandırmasının yıl dönümü olarak idrak edilmekte. Peki bu kutlu gecede Mevlid kandili namazı nasıl kılınır ve kaç rekattır? Mevlid Kandili namazına nasıl niyet edilir? İşte Mevlid Kandil namazı detayları…

19 Kasım 2018 Pazartesi 19:40
Mevlid Kandil namazı nasıl kılınır ve nasıl niyet edilir? Mevlid Kandili af ve dilek duası

Dünyanın en güzel doğum günü senin doğum günündür Efendim (S.A.V). Kandiller Müslümanlar için bir arınma, bir temizlenme ve günahlardan af dilemek için iyi bir vesiledir. Allah (C.C) kullarını affetmek için bazı sebepler yaratmıştır. Bu sebeplerden biri de hiç şüphesiz Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın doğum günü olan Rebiülevvel ayının 12. Gecesi olan bu gece yani Mevlid Kandili’dir. Peki Mevlid Kandili’nde namaz nasıl kılınır? Mevlid Kandili namazı nedir? Mevlid Kandili namazı kaç rekat olarak kınılır? Mevlid Kandili namazına nasıl niyet edilir? İşte Mevlid Kandili gecesi kılınacak olan namaz ile ilgili detaylar…

Hz. Muhammed S.A.V'in amcasına tavsiye ettiği tesbih namazı, bugün kılınabilecek namazlar arasında yer alıyor. Bu gecede tesbih namazının kılınması, alimler tarafından yapılan bir öneri olarak yer alıyor.

Tesbih namazı nasıl kılınır ve tesbih namazına nasıl niyet edilir?

Tesbih namazı, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı bilgilere göre şu şekilde kılınmaktadır.  Sübhâneke’den sonra 15 kere “Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber” denir.

Sonra eûzü besmele çekilir, Fâtiha ve sûre okunduktan sonra 10 kere daha “Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber” denilir.

Bu tesbih, rükûya varınca 10 kere, rükûdan doğrulunca 10 kere, birinci secdede 10 kere, secdeden kalkınca 10 kere, ikinci secdede 10 kere söylenir.Böylece her rekâtta 75 tesbih yapılmış olur. İkinci rekâta kalkılınca yine önce 15 kere tesbih okunur, ardından besmele çekilip Fâtiha ve sûre okunup 10 kere tesbih getirilir.

Kalan rekatlar aynı şekilde tekrarlanır ve böylece 4 rekât tamamlanmış ve toplam üç yüz tesbih edilmiş olur.

Tesbih namazı kerâhet vakitlerinde kılınmaz (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, II, 30-31). Tesbih namazında sehiv secdesini gerektiren bir şey olursa, sehiv secdesi normal olarak yapılır, o secdelerde tesbih namazına özgü tesbihat yapılmaz (Tahtâvî, Hâşiye, s. 361

Tesbih namazı, ömürde bir kez olsun kılınması tavsiye edilen mendub bir namazdır. Resûl-i Ekrem (s.a.s.) amcası Abbas’a, “Bak amca, sana tam on faydası olan bir şey öğreteyim; bunu yaparsan günahlarının ilki-sonu, eskisi-yenisi, bilmeyerek işlediğin-bilerek işlediğin, küçüğü-büyüğü ve gizli yaptığın-açıktan yaptığın on türlü günahını Allah bağışlar.” diyerek bu namazı tavsiye etmiş ve öğretmiş; Hz. Abbas da bunu her gün yapamayız, deyince Hz. Peygamber, bu namazın haftada bir, ayda bir, yılda bir veya ömürde bir defa kılınmasının da yeterli olacağını belirtmiştir (Ebû Dâvûd, Tatavvu’, 14; Tirmizî, Salât, 238).

Tesbih namazı dört rekât olup şöyle kılınır: “Allah rızası için tesbih namazı kılmaya” diye niyet edilerek namaza başlanır.

Mevlid Kandili dilek duası

Mevlid Kandili'nde kimin bir dileği varsa akşam namazını kılıp yerinden kalkmadan 40 kere Fatiha süresini okuyup ardından şu duayı etsin; -“Allah’ım ! Senin ilmin benim isteğime yeterlidir. Fatiha hürmetine dileklerimi ihsan eyle. Senin keremin bana kafidir. Kereminle muamele eyle. Fatiha hürmetine gönlümde olanı meydana getir Allah’ım!” Bu duadan sonra kişi dileğini yaradan da isteyebilir.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 19 Kasım 2018 Pazartesi 19:40

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    23 Nisan 2019