Küçükkaya, Mehmet Şimşek'e 'CHP'ye oy verecek misiniz' dedi... Yanıtını aldı!

Mehmet Şimşek'in geçtiğimiz dönemlerde söylediği bir sözü yeniden gündeme getiren İsmail Küçükkaya, sunduğu programda cevabını aldı.

12 Haziran 2018 Salı 12:22

CHP 2015 yılındaki 7 Haziran ve 1 Kasım seçimleri öncesinde, “Emeklilere, her iki dini bayramda, birer maaş ikramiye verilecek” önerisiyle seçmenden oy istemişti. CHP’nin bu önerisine, 2015 yılında Maliye Bakanı olan Mehmet Şimşek, “kaynak nerede” diyerek tepki göstermişti.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı olduğu o dönemde CHP'nin "emekli ikramiyesi" vaadi için, “Bütün bunları yapsınlar, kaynak göstersinler sadece şapka çıkartmam, yani ben samimi olarak söylüyorum derim ki: Ben de CHP'ye oy vereceğim...” yorumunda bulunmuştu.

KÜÇÜKKAYA KONUYU GÜNDEME GETİRDİ

Şimşek, bugün Fox TV'de "İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat" programına katıldı.

Küçükkaya, Şimşek'e, “Aklıma gelen bir soru var şimdi. En son seçimlerden önce, muhalefet, işte Kılıçdaroğlu olsun, diğer muhalefet, daha sonra şimdiki seçimlerden bahsettiler. Ve emeklilere ikramiye... Siz o zaman dediniz ki, 'ya bu yapılamaz, bunun kaynağı yok, CHP bunu yapsın oy vereceğim. Hatta bunlar Nobel İktisat Ödülü alır' falan dediniz, fakat sonuçta, sizin içinde bulunduğunuz hükümet yaptı şimdi. Şimdi, siz CHP'ye mi oy vereceksiniz, ne oldu şimdi?” sorusunu yöneltti.

KÜÇÜKKAYA CEVABINI ALDI

Şimşek, Küçükkaya'ya, “Şimdi teşekkür ediyorum sorduğunuz için” derken, CHP'nin, kaynağını ortaya koymadığını belirterek, “O günü çok iyi hatırlıyorum. Sadece bir emeklilik ikramiyesine ilişkin değildi. Paketin tamamına ilişkindi. Belki o program Youtube'da vardır. Ben bütün vaatleri topladığınız zaman o dönem için söyledim. 180 milyar TL'ye denk geliyor. Bugün ön gördüğümüz bütçe açığının yönetilebilir değil dedim. Bunun kaynadığını sordum. Ben dedim orada oy veririm dedim. Ama yapmadılar” dedi.

“BİZİM 10 KATIMIZ VAAT VERİYOR MUHALEFET… GERÇEKÇİ OLALIM”

Şimşek, programda konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

AK Parti hükümeti doğrudur emekliye iki bayramda 1000'er lira ikramiye 65 yaş üstünün maaşını 500'e bazı memurların öğretmendir polistir ek göstergeyi 3600'e bunları toplayınca maksimum 30 milyar TL'lik bir vaatle karşı karşıyasınız. Önemli bir rakam. Mevcut açığın neredeyse yüzde 40'ın üzerinde. Peki bugün yine bakıyorum, o çalışmayı yaparsak muhalefet liderlerinin vaatlerinin karşılığına bakarsanız 300 milyar TL ile 450 milyar TL arasında değişiyor. Bizimki, 30 milyar liralık bir vaatken önemli bir ölçüde yaptık. Bizim 10 katımız vaat veriyor muhalefet. Gerçekçi olalım...

Tabii ki seçim arifesinde program açıklanacak, vaatler olacak. Ben bunu bu dünyada da olan bir şey, mesele bunun dozu. Kaynak ne olacak? Birincisi kısa vadede baktığınız zaman, imar barışından gelecek rakam. 48 milyar dolar. Bu tahmini bir rakam. Gelir gelmez ayrı. Vergi yeniden yapılandırması var.

Geliyor o kadar matrah artırımı gibi bir şey var. Bir yıla denk gelen en muhafazakar harcama artışı karşılanıyor. Gelici gelirle kalıcı harcama finanse edilemez. Samimi bir şekilde oturup zaten konjektürde bunu gerektiriyor. Harcamaları gözden geçirip…

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Haziran 2018 Salı 12:22

YORUM YAZ

 • AydınAydın7 ay önce
  Kaynak şaşalı yaşama son vermek. Hepsinin karşılığı var.Almanya Başbakanının mütevazi evinin kapısında iki polis görevlidir.Bizde?!!!!!
 • ZAHİRZAHİR7 ay önce
  cemalkani bende sana 2014 yılından sonra kimler Feto ile konyunkoyuna resimleri göstereyim.
 • ENGİN CANENGİN CAN7 ay önce
  MEHMET ŞİMŞEK İYİ KIVIRAMAMIŞ.ŞAHSEN DEDİ.HESAPLADI BİLE. ÖYLE EMEKLİYE DULA YETİME MAAŞ VERİRSEN EKONOMİ BATAR.YAPSIN BENDE OY VERECEM DEDİ.YOUTUBEDE VİDEOLAR DOLAŞIYOR.İSTEYEN İZLESİN.BAKAN BURDA CİNGÖZLUK YAPMAYA CALIŞMIŞ AMA BİZ BAŞTAN SONRA VİDEOYU İZLEDİK.BUTUN HEPSİ İCİN DEGİL.SADECE BİRER MAAŞ İKRAMİYESİ VB ŞEYLER İCİN YAPAMA DEDİ.VE BUNU HERKES BİLİYOR.
 • SerdarSerdar7 ay önce
  Küçükkaya senin aklın almaz bu hesapları. Cahil Halk Partisi vaat ederken neden sorgulamadin bunu. Yobaz cahiller sizi.
 • CemalkaniCemalkani7 ay önce
  yunus16 sen ne çektin acaba, ben sana Fetö ile kim koyun koyuna resimlerini göndereyim sitersen belki içlerinde sende varsındır.
 • hasanbasrihasanbasri7 ay önce
  Bırak sayın şimşek sizi takdir ederdim ama ya boş yere söz verme yada böyle döneklik yapma.
 • Yunus16Yunus167 ay önce
  İSMAİL KÜÇÜKKAYA, SEN SAĞLAMSAN BAŞKALARININ ADAMI DEĞİLSEN CESUR GAZETECİ İSEN GELEN PARTİ YETKİLİLERİNE FETÖ YÜ FETÖ CÜLERİ SOR. CHP YE HDP YE AK PARTİYE MERAL E HEPSİNE SOR, FETÖ CÜLERİ TEMİZLEMİŞLER Mİ? NASIL MÜCADELE EDİYORLAR SOR BAKALIM, SORAMAZSIN ÇÜNKÜ SENDE FETÖ YE ÇALIŞIYORSUN
 • cemalcemal7 ay önce
  küçükkayya hep yaptığı gibi saçmalamış

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Ocak 2019