• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

'Malazgirt Savaş Alanı Arkeolojisi' adlı konferans: Türklerin tarihine ışık tutacak! Harekete geçildi

Yeniakit Publisher
2022-11-03 16:10:00 - 2022-11-03 16:16:38
'Malazgirt Savaş Alanı Arkeolojisi' adlı konferans: Türklerin tarihine ışık tutacak! Harekete geçildi

Denizli Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanlığı ile Tarih Bölüm Başkanlığı, birçok uzman akademisyenlerin konuk edildiği “Malazgirt Savaş Alanı Arkeolojisi” adlı bir konferans gerçekleştirdi. Uzman Akademisyenler, Malazgirt Savaş Alan Araştırmalarındaki çalışmaların Miryakefalon Savaş Yeri'nin tespitine ışık tutacağını söyledi.

İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi İsmail Çetişli Salonunda düzenlenen konferansa, Pamukkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muhammed Ensar Yeşilyurt, Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural, İl Kültür Müdürü Turan Veli Akyol ile İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yasemin Beyazıt'ın yanı sıra çeşitli bölümlerden öğretim üyeleri ile çok sayıda öğrenci katıldı.

"MALAZGİRT SAVAŞ ALANI ARAŞTIRMASI İLKLERİ BARINDIRAN BİR ARAŞTIRMADIR"

Prof. Adnan Çevik konferansta Malazgirt Savaşı'nın nasıl gerçekleştiğine ek olarak Kültür Bakanlığı tarafından desteklenen "Malazgirt Savaş Alanının Tespiti, Tarihi ve Arkeolojik Yüzey Araştırması" adlı proje hakkında da detaylı bilgiler verdi. Savaşın yapıldığı yere, kazılar neticesinde elde edilen arkeolojik bulgulara, bölgenin coğrafi özelliklerine, kullanılan son teknoloji cihazlara ve karşılaştıkları zorluklara ilişkin bilgiler veren Çevik, bu araştırmanın Türkiye'de pek çok bakımdan ilkleri barındırdığını ifade etti.

MALAZGİRT SAVAŞ ALANI ARAŞTIRMALARI MİRYAKEFALON SAVAŞ YERİ'NİN TESPİTİNE IŞIK TUTACAK

Konferansın ardından Miryokefalon Savaşı üzerine çalışan uzman akademisyenler, Prof. Dr. Adnan Çevik'le bir araya gelerek, Miryokefalon Savaşı'yla ilgili benzer nitelikte büyük bir projenin Denizli'de nasıl yapılacağına dair görüş alışverişinde bulundular ve bir yol haritası çizmeye çalıştılar. Prof. Dr. Adnan Çevik yürüttükleri projenin Miryokefalon Savaşı'nın yerinin tespitine dair yapılacak çalışmalar için de bir yol gösterici olabileceğini ifade etti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23