Mahkemeden emsal karar! Eşinin saçını çekmek boşanma sebebi!

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, eşinin saçını çekmeyi 'onur kırıcı' olarak değerlendirerek bunun boşanma sebebi olduğuna karar verdi.

18 Eylül 2019 Çarşamba 10:45
Mahkemeden emsal karar! Eşinin saçını çekmek boşanma sebebi!

Bir süre arkadaşlık yapan çift evlenmeye karar verdi. Damat adayı, sigara içen ve alkol kullanan gelin adayından bu kötü alışkanlıklarını bırakmak için söz vermesini istedi. Evlenen çiftin bir süre sonra üç çocuğu oldu. Ancak iddiaya göre, genç kadın, sigara içip, alkol kullanmaya devam etti. Bütün uyarılarına rağmen karısının kötü alışkanlıklarını bırakmadığını öne sürüp Aile Mahkemesi'ne boşanma davası açtı.

Kocasının sigara ve alkol sebebiyle saçını çekerek şiddet uyguladığını belirten genç kadın da karşı dava açtı. Koca, karısının sigara kullanmayacağını, içki içmeyeceğini vaat ederek kendisini evlenmeye razı ettiğini, istememesine rağmen eşinin ikinci ve üçüncü çocuğa hamile kaldığını öne sürdü. Bu süreçlerde kötü alışkanlıklarından vazgeçmediği gibi başına buyruk bir hayat yaşamaya başladığını, çocukları koz olarak kullanmaya başladığını, entrikacı ve maddiyatçı biri olduğunu, şiddete uğramadığı hâlde kendini dövülmüş gibi göstermeye çalıştığını dile getirdi.

Kadın ise, kocasının ve kendisinin arzusuyla çocuk sahibi olduklarını, şiddete uğradığını, çıkan tartışmada saçının çekildiğini ileri sürerek, velâyet hakkının tarafına tevdiine karar verilmesini talep etti.

Etrafa kötülemek ağır kusur

Mahkeme, erkeğin evlilik birliği içerisinde şiddet uygulamak, eşinin saçını çekmek, boğazını sıkmak, hakaret etmek ve "ahlâksız, içkici, çok sigara içer" şeklinde davalıyı etrafa kötülemek suretiyle ağır kusurlu; kadının ise evlenmekle sigarayı bırakacağı konusunda söz verdiği halde bırakmaması ve davacıyla bu konuda sürekli tartışması sebebiyle az da olsa kusurlu olduğuna hükmetti.

Karar temyiz edilince devreye Yargıtay 2. Hukuk Dairesi girdi. Daire, kadının boşanma davasının kabul edilmesi gerektiğine hükmedip mahkeme kararını bozdu. Mahkeme ilk kararında direnince devreye Yargıtay Hukuk Genel Kurulu girdi. Kurul kararında şöyle denildi:

''Tarafların fiilen ayrı yaşamaya başladığı dönemde davacı-karşı davalı erkeğin küçük kızını görmek için müşterek haneye gittiği, kapının girişinde tarafların tartışmaya başladıkları, karşılıklı itiş kakış yaşandığı, erkeğin içeri girip eşini yatak odasına götürerek koluna vurduğu, saçını çektiği ve tanık ifadesine göre erkeğin elinde bir yumak saç kaldığı anlaşılmaktadır. Bu olay yüzünden Sulh Ceza Mahkemesi tarafından karı koca ceza aldı. Bu olaydan iki gün sonra da davalı-karşı davacı kadının boşanma davası açtığı, diğer yandan erkeğin eşini etrafta 'ahlâksız, içkici' gibi sözlerle kötülediği tüm dosya kapsamı ile sabittir. Davalı-karşı davacı kadının ceza dosyasına konu fiziksel şiddet eylemi sebebiyle eşini affettiğine dair herhangi bir delil de bulunmamaktadır. O hâlde, davacı-karşı davalı erkeğin eşine şiddet uygulaması ve sarf ettiği hakaret sözcükleri dikkate alındığında, bu eylemlerin onur kırıcı davranış sayılacağı, dolayısıyla Türk Medeni Kanununun 162. maddesinde belirtilen şartların oluştuğu ve kadının karşı davasının kabulü gerektiği belirgindir. Hukuk Genel Kurulunca da benimsenen özel daire bozma kararına uyulmak gerekirken, önceki kararda direnilmesi usul ve yasaya aykırıdır. Bu sebeple direnme kararının bozulmasına hükmedilmiştir.''

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 18 Eylül 2019 Çarşamba 10:45

YORUM YAZ

 • ahmet yılmazahmet yılmaz29 gün önce
  Bu kadın büyük bir ihtimalle seninle paran için evlenmiş. Sonra da paranı kopartmak için çocukları koz olarakda kullanıp nafaka tazminat için değerlendirmiş. Vay kanunlara...
 • gggggg29 gün önce
  Kadini alirken ictigini de biliyormus sigarisini da .madem istemiyordun tercih etmezdin. kadin cocugu babasinin evinden getirmiyor kadin istemis dogurmus 
 • AHMEDAHMED29 gün önce
  Bazı kadınlar şeytandan üstün. kadın hem kocasını aldatıyor, hem de iftira atıyor, boşanma davası açıyor. Neymiş: Kadının sözü doğru kabul edilirmişKadın , sevgilisine, yüzlerçe iğrenç mesaj atıyor.Kocası ele geçiriyor. Efendim özel hayat. Neden telefondan bunları aldın . Suçlusun. İki tane şahit bulup, ispatlamalısın. Bu devirde şahit mi bulunur. Telefondan iyi şahit mi olur? ..Böyle aldatılan ve çözüm yolu bulamayan erkek eşini  vuruyor. Çok yazık. Kanunlarımız tarafsız değil.
 • fahrifahri29 gün önce
  işin özünde söz veripte sözünde durmamak varken ,durulmayan sözlerin sonucu ortaya çıkan gelişmeleri boşanma sebebi saymak ... ne güzel dünya adaletinizi seveyim
 • ferhatferhat29 gün önce
  kadın cinayetleri neden oluyor diye soruyorlar. içki içen sorumsuz bır kadının saçı çekilince erkeği ağır kusurlu gören bir mahkeme kararı birinci derecede azmettiricidir.
 • mehmetmehmet29 gün önce
  aileyi parçalamak için bahane arayanlara yazıklar olsun.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

17 Ekim 2019