Mahkemeden Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ kararı

Terör örgütü PKK'nın siyasi uzantısı HDP'nin eski Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ hakkında tutuklama kararı verildi.

20 Eylül 2019 Cuma 22:24
Mahkemeden Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ kararı

Eski HDP Eş Genel Başkanları Demirtaş ve Yüksekdağ hakkında 2014'teki Kobani gösterilerine ilişkin soruşturma kapsamında tutuklama kararı verildi.

Eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının 6-8 Ekim 2014'teki Kobani (Ayn el-Arap) bahanesiyle düzenlenen izinsiz gösterilere ilişkin soruşturması kapsamında tutuklamaları talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

Demirtaş ve Yüksekdağ, soruşturma çerçevesinde bulundukları cezaevinden videokonferans sistemiyle cumhuriyet savcısına ayrı ayrı ifade verdi.

Edinilen bilgiye göre, Demirtaş ifadesinde detaylı ifade vermek için süre talebinde bulundu. Demirtaş ayrıca Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) marifetiyle değil, avukatlarıyla birlikte bizzat huzurda ifade vermek istediğini dile getirdi.

Savcı, ifade işlemi sonrasında Demirtaş ve Yüksekdağ'ı tutuklama talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk etti.

Demirtaş'ın avukatları, şüphelilerin Türk Ceza Kanunu'nun 302. maddesinde düzenlenen "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak" suçundan tutuklamaya sevk edildiğini kaydetti.

Tutuklama kararı verildi

Mahkemeye sevk edilen Demirtaş ve Yüksekdağ hakkında tutuklama kararı verildi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 20 Eylül 2019 Cuma 22:24

YORUM YAZ

 • Leyla Leyla 1 ay önce
  Ya kardeşim şu mahkemeler adeta insanın akliyle alay edercesine kararlar veriyordemirtaş bir ay evvel tahliyeoldu şimdi tutuklama kararıveriliyor bu benim anladigim demirtaş seni tahliye ettik yurt dışına fetocular gibi kaç oradaki terörü idare et demekolmuyormu demirtaş evde bekleyip gelin beni tutuklayın mı diyecek .Bu karara kargalar bile güler.
 • Ke-mal Ke-mal 1 ay önce
  Bu ne acele.tiyatro gibi bir ülkemiz var
 • Leyla Leyla 1 ay önce
  Yahu nu nedir yaz boz tahtasi gibi bir tahliye bir tutuklama bu adamnusfettesini bütündünya biliyor bir bizim yargı tekliyor.boyle bir yargıya nasıl güvenmeli.?
 • EKOLL EKOLL 1 ay önce
  Niye serbest bıraktınız?
 • hasanhasan1 ay önce
  bunların ancakleşi çıkmalı kodesten
 • AmedAmed1 ay önce
  Adalet Kürt’üm diyene yok. Ama Allah’ın adaleti var cezaevi duvar soğukluğu şu fani dünyada geçici ama cehennem sıcağı şu faşist ırkçı zihniyet için yakıcı ve süresiz. Allah zulm edenin sebep olanı cehenneminde edebi eylesin..
 • AZİZ YÜRÜKAZİZ YÜRÜK1 ay önce
  BIRAKIN İÇERDE SIRTLARINI DUVARA DAYASINLAR

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Ekim 2019