• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Maaşı geç ödeniyor ne yapmalıyım

Maaş kaç gün gecikebilir? Maaş geç ödenmesi tazminat almaya sebep mi? Maaşım geç yatıyor ne yapmalıyım? sorularını çalıştığı iş yerinde maaş ödemelerinde sıkıntı yaşayan vatandaşlar tarafından sorgulanmakta. Çalışanların ücretleri yasalarla koruma alınmıştır. Zorlayıcı sebepler dışında 20 gün geciken ücret çalışana hem tazminat kazandırıyor hem de işi yapmama hakkına sahip olma imkanı veriyor. Peki İşçinin maaşı geç yatarsa işçi nereye başvurabilir? İşte Maaşı geç ödeniyor ne yapmalıyım, yasal yollar neler? sorusunun cevabına ilişkin haberin detayları.

2019-11-19 17:36:00 - 2019-11-19 17:37:07
Maaşı geç ödeniyor ne yapmalıyım

Maaş kaç gün gecikebilir? Maaş geç ödenmesi tazminat almaya sebep mi? Maaşım geç yatıyor ne yapmalıyım? Sorularını çalıştığı iş yerinde maaş ödemelerinde sıkıntı yaşayan vatandaşlar tarafından sorgulanmakta. Çalışanların ücretleri yasalarla koruma alınmıştır. Zorlayıcı sebepler dışında 20 gün geciken ücret çalışana hem tazminat kazandırıyor hem de işi yapmama hakkına sahip olma imkanı veriyor. Peki İşçinin maaşı geç yatarsa işçi nereye başvurabilir? İşte maaşı geç ödeniyor ne yapmalıyım, yasal yollar neler? sorusunun cevabına ilişkin haberin detayları.

4857 sayılı İş Kanunun 32. maddesine göre, ücret en geç ayda bir ödenir. Diğer yandan, İş Kanunun 34. Maddesine göre işçi ücretleri ücret ödeme gününden itibaren 20 gün içinde ödenmezse işçi "iş görme borcunu" yerine getirmekten kaçınabilir. İşçilerin iş görme borcunu yerine getirmemeleri halinde iş akitleri çalışmadıkları için feshedilemez ve yerlerine yeni işçi alınamaz. İşverenden herhangi bir ücret alacağı olan bir işçi, bu alacağını 5 yıl içinde mahkemeye başvurarak talep etme hakkına sahiptir. İşverenin gününde ödemediği ücretler için mevduata uygulanan en yüksek faiz talep edilebilir. Diğer yandan; 6552 sayılı kanunun ile 4857 sayılı İş Kanunun 36. Maddesinin son fıkrasında yapılan değişiklik ile özel ya da kamu ayrımı yapmaksızın tüm asıl işverenler açısından ödenmeyen ücretler konusunda geniş bir düzenleme yapılmıştır. Buna göre; asıl işverenler alt işverene iş vermeleri halinde, bunların işçilerinin ücretlerinin ödenip ödenmediğini kontrol etmek ya da ücreti ödenmeyen işçinin başvurusu üzerine, ödenmeyen ücretleri hak edişten keserek işçinin banka hesabına yatırmak zorundadır.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Eyt

Hükümetin iki önemli yöneticisi AKP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Selçuk'un birbirinden farklı iki açıklaması ülkedeki ekonomik durumla ilgili kafaları karıştırdı. Yılmaz ekonomik durumla ilgili, "Türkiye artık açık değil fazla veren ülke oldu. 5,9 milyar dolar Türkiye Cumhuriyeti fazla verdi" derken Bakan Selçuk, EYT ile ilgili, "En az 10 analiz yaptık. Her türlü kombinasyonu denedik. Hiçbirinin maliyeti sürdürülebilir değil" ifadesini kullandı. Bu kadar dertle nasul basetsin halk. Sigara
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23