• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Liderleri duyurdu: Taliban ve Pakistan'dan işbirliği kararı

Yeniakit Publisher
2024-01-09 10:34:00 -
Liderleri duyurdu: Taliban ve Pakistan'dan işbirliği kararı

Afganistan geçici hükümetinin Başbakanı Molla Muhammed Hasan Ahund, Afganistan ve Pakistan arasında yaşanan gerilimlerin ardından başkent Kabil'e gelen Pakistan İslam Uleması Cemiyeti Partisinin (JUI-F) lideri Mevlana Fazlur Rahman ile yaptığı görüşmede işbirliği mesajı verdi.

Afganistan geçici hükümetinin Sözcüsü Zabihullah Mücahid, Başbakan Hasan Ahund'un dün başkent Kabil'e gelen Rahman ve heyeti ile Afganistan Hükümet Sarayı'nda görüştüğünü duyurdu. Görüşmede, Taliban yönetiminin Başyargıcı Mevlevi Abdulhakim Hakkani ile Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki gibi kabinenin önemli isimleri de hazır bulundu.

SORUNLARI BÜYÜTECEK ADIMLARDAN KAÇINMA MESAJI

Mücahid'in yaptığı açıklamaya göre, görüşmede, her iki ülke yönetiminin sorunların çözümüne yönelik arayış içerisinde olmasının ve sorunları büyütecek adımlardan kaçınmasının önemine vurgu yapıldı. Görüşmede, Ahund, iki ülke arasında ayrılmaz bağların bulunduğunu, sorunların çözümünde din adamlarının önemli rolü olduğunu ve bu ziyaretin ilişkileri geliştirmesine neden olmasını umduğunu belirtti.

Afganistan topraklarının hiçbir ülkeye tehdit oluşturmasına izin vermeyeceklerini vurgulayan Ahund, Pakistanlı yetkililerden Afgan göçmenlere iyi davranmasını istedi. Ahund, "Pakistanlı yetkililer, Afgan göçmenlere yönelik zalimane tutumlarından vazgeçmeliler. Çünkü bu tür muameleler sorunları çözmez, aksine sadece karşıtlığı ve kötümserliği artırır." ifadesini kullandı. Afganistan geçici hükümetinin Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki ise Pakistanlı yetkililerin, Afgan göçmen ve tüccarlara yönelik sorunlar çıkardığını belirterek, "İki ülke arasındaki ticaret, siyasi konuların kurbanı olmamalı." dedi.

"İYI NİYET MESAJI GETİRDİK"

Pakistan İslam Uleması Cemiyeti Partisinin lideri Rahman da Afgan göçmenlere yönelik Pakistanlı yetkililerin kötü muamelesini doğru bulmadıklarını ve bunun iki ülke arasında sorunlara yol açtığını kaydetti.

Rahman, şu ifadeleri kullandı:
ÖNE ÇIKAN VİDEO

"Biz iyi niyet mesajı getirdik ve bu ziyaretin olumlu sonuçlar doğurmasını arzuluyoruz. Afganistan'a gerçekleştirdiğiniz bu ziyaretin hedefi, iki ülke arasındaki yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırmak ve siyasi, iktisadi, ticari ve ikili ilişkileri geliştirme yollarını aramaktır."

PAKİSTAN VE AFGANİSTAN ARASINDAKİ SORUNLAR

Taliban'ın yönetime gelmesinin ardından Afganistan ile Pakistan arasında özellikle güvenlik eksenli sorunlar yaşanıyor. Bunun arkasında, Pakistan'da bu yıl özellikle Hayber Pahtunhva ve Belucistan eyaletlerinde Pakistan Talibanı'nın (TTP) üstlendiği terör saldırılarının yattığı ifade ediliyor.

İslamabad yönetimi, kendisine karşı savaşan TTP'nin Afganistan'da mevzilendiğini ve Taliban yönetiminin bu örgüte karşı tedbir almadığını öne sürüyor. Taliban ise Pakistan'ın iddialarını reddediyor ve ülkedeki güvenlik problemleriyle ilgilerinin olmadığını savunuyor.

İki ülke arasında 2023'ün sonlarına doğru bu çerçevede tartışmalar artarken, Pakistan hükümeti, ekim başında ülkede kayıt dışı yaşayan ve sayıları 1,7 milyonu geçen düzensiz göçmenlerin 1 Kasım'a kadar Pakistan'dan ayrılmasını istemiş, bu tarihe kadar ayrılmayanların da sınır dışı edileceğini duyurmuştu.

Pakistan'ın bu kararının ardından iki ülke arasındaki Torkham ve Spin Boldak sınır kapılarında yüz binlerce Afgan yoğunluğu yaşanmıştı. Pakistan geçici hükümetinin İçişleri Bakanı Sarfaraz Ahmed Bugti, 482 binin üzerinde düzensiz Afgan göçmenin ülkesine döndüğünü açıklamıştı.

Pakistan'ın bu kararı almasının ardında, Afganistan Taliban'ına TTP'ye karşı önlem almasına yönelik baskı uygulamak istediğinin yattığı ifade ediliyor.

Pakistan ve Afganistan yönetimleri arasında artan gerilimin ardından, Fazlur Rahman'ın iki ülke arasındaki sorunların çözümüne yönelik arabuluculuk hedefiyle Afganistan'ı ziyaret ettiği belirtiliyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ÇATALCA 77

TİPLERE BAK ORTAÇAĞ KAÇKINLARI GİBİ.SİZİNDE HAYALİNİZDE Kİ TÜRKİYE DEĞİL Mİ.AMA HİÇ BİR ZAMAN OLMAYACAK.ONU AKLINIZA KAZIYIN....

sdk

ÇATALCA 77 senın  KAFANA SOK İSLAM AŞIKLARI BU ÜLKEDE ÇOK...
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23