Kuzey Kore'den çok sert açıklama: Zarar görmeyi göze almışlar

Kuzey Kore, Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono'nun bir süre önce Güney Kore'nin kontrolünde olan adalar üzerinde hak iddia etmesine tepki gösterdi.

11 Şubat 2019 Pazartesi 17:40
Kuzey Kore'den çok sert açıklama: Zarar görmeyi göze almışlar

Kuzey Kore, Japonya'nın, Doğu (Japon) Denizi'nin güneyindeki ihtilaflı adalar üzerinde hak iddia etmesine tepki gösterdi.

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA'da yer alan yorum yazısında, Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono'nun bir süre önce Güney Kore'nin kontrolünde olan adalar üzerindeki egemenlik taleplerini yenilemesi, "mantıksız ve mafyavari bir davranış" olarak nitelendi.

Pyongyang yönetiminin resmi görüşünü yansıtan yazıda, Japonya'nın, işgal ve sömürge döneminde işlediği savaş suçlarını ve insanlığa karşı suçları hala inkar ettiği ifade edilerek Korelilere ait bir toprak üzerinde hak iddia edecek kadar ileri gitmesinin, düşündürücü olduğu belirtildi.

"Zarar görmeyi göze almışlar"

Yazıda şunlar kaydedildi:

"Tok Adaları ismen ve cismen Kore'nin ayrılmaz bir parçasıdır. Yalnızca Kore'ye ait tarihsel belgeler değil, Japonların tarihsel belgeleri ve haritaları da adaların Kore'nin parçası olduğunu göstermektedir. Bunların hiçbiri adaların Japonya'ya ait olduğuna işaret etmemektedir. Japon milliyetçiler yayılmacı hayallerini yansıtan bu sorumsuz egemenlik taleplerini sürdürürlerse, izole edilmeyi ve zarar görmeyi göze almışlar demektir."

11 yıldır hak iddia ediliyor

Güney Korelilerin Dokdo, Kuzey Korelilerin Tokto, Japonların ise Takeşima olarak adlandırdıkları adalar, uzun zamandır ülkeler arasında egemenlik tartışmalarına konu oluyor. Japonya, Güney Kore'nin kontrolü altındaki ada grubunda 11 yıldır hak iddia ediyor.

Söz konusu adalar, daha önce de Japonya ve Güney Kore arasında gerginliklerin yaşanmasına sebep olmuştu. Seul yönetimi, Japonya Savunma Bakanlığının 2015'te yayımladığı "beyaz belge"de, Güney Kore'nin kontrolü altındaki adaların, "Japon topraklarının parçası olduğu" şeklinde bir ifade yer almasına tepki göstermişti.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Şubat 2019 Pazartesi 17:40

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    20 Ekim 2019