Kuzey Kore rahatsız olmuştu... ABD umursamadı! Flaş tatbikat açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Kuzey Kore'nin nükleer programını iyi niyetle müzakere etmeyi durdurması halinde ABD-Güney Kore ortak tatbikatlarına devam edileceğini söyledi

13 Haziran 2018 Çarşamba 19:42
Kuzey Kore rahatsız olmuştu... ABD umursamadı! Flaş tatbikat açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Kuzey Kore'nin temel nükleer silahsızlanma adımlarını gelecek iki yıl içinde atmasını istediklerini bildirdi.

Güney Kore'nin başkenti Seul'de bulunan Pompeo, gazetecilere ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında Singapur'da yapılan zirvede nükleer silahlardan arınma konusunda belirlenen takvim konusunda genel bir değerlendirmede bulundu.

Pompeo, Washington yönetiminin, Trump'ın görevdeki ilk döneminin sonundan, yani 2021 yılı ocak ayından önce "temel silahsızlanma" adımlarının atılabilmiş olmasını ümit ettiğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı, Kuzey Kore basınında çıkan, ABD Başkanı Trump'ın nükleer silahlardan arınmada adım adım yaklaşımını kabul ettiğine ilişkin haberlere şüpheyle yaklaşılması tavsiyesinde bulunarak "diğer yerlerde yazılan şeylerin dikkate alınmaması gerektiğini" vurguladı.

ABD ile Kuzey Kore arasındaki görüşmelerin gelecek hafta süreceğini, sürecin bundan sonra kendisi tarafından yürütüleceğini ifade eden Pompeo, ABD ve Kuzey Kore ekiplerinin daha fazla ilerleme sağlamak için çalışacağını söyledi. Pompeo, Kuzey Kore'nin, ABD ile yapılacak herhangi bir anlaşmada yer alacak nükleer taahhütlerin "etraflıca bir tasdik" sürecinden geçirileceğini idrak ettiğini de kaydetti.

Pompeo, Kuzey Kore'nin nükleer programı konusunda iyi niyetle müzakere etmeyi durdurması halinde ABD-Güney Kore ortak tatbikatlarına devam edileceğini, zirve sırasında Trump'ın bunu Kim'e "kesin bir dille" aktardığını sözlerine ekledi.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 13 Haziran 2018 Çarşamba 19:42

YORUM YAZ

 • osmanoğlu2023osmanoğlu20237 ay önce
  Zalim abd kim'e de hainlik yapıyor anlaşılan!
 • OsmanlıOsmanlı7 ay önce
  Tamam kim bıraktı da amerika neden bırakmıyor? herşeyi tek taraflı düşünüyor namussuzlar. kim tongoya düşmez. yalandan saklar lazım olursa çıkarır. mal değil ya tontoş...
 • MisafirMisafir7 ay önce
  Abd derin devletinin projesi.kuzey Kore'yi öcü gösterip Güney Kore ve japonyayi nükleer ile korkutup ticaret savaşlarını lehine çevirmek.
 • baklaci dayibaklaci dayi7 ay önce
  bu olmayacak.... cünkü yoksa o patlatilan yeralti bombasi aslinda cok büyük miktarda konvansiyonal (barut cinsi) bir patlamadan baska bir sey olmadigianlasilacak, yada kadim dostu Cin ile aralarinda anlasip, sanki onlara vermis gibi yapmaktan baska caresi yok kimyonun.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Ocak 2019