• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Kur’an yeter mi, yetmez mi?

Gazetemiz okurlarından Mesut Yücetürk, "Kur’an yeter mi, yetmez mi?" başlıklı yazısını bizimle paylaştı.

Yeniakit Publisher
2020-03-02 14:02:00 -
Kur’an yeter mi, yetmez mi?

Mesut Yücetürk/Kayseri

Malumunuz, son zamanlarda müslümanlar arasında; Mealciler, Hadisçiler, Kur’an bize yeter, yetmez vb gibi birbirini ötekileştirici tasnifler ortaya çıkmış ve hatta bunu bir aşağılama, hor görme, tekfir etme  vesilesi olarak kullananlar olmuştur.

Sevgili kardeşlerim; birlik ve beraberliğe her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde tabii ki tartışalım, münazara edelim, iddialarımızı delillendirelim. Ama bir birimizi kırmadan, hor görmeden, tekfir etmeden. Yani müslümana yakışır bir edeple. Çünkü hakikatler, fikirlerin çarpışmasından neşet edermiş. Ayrıca, ‘Allah’ın rahmeti ile yumuşak davrandın. Şayet, kaba ve sert davransaydın çok çabuk etrafından dağılır giderlerdi’ ayetini kendimize prensip edinerek...

1. Rabbimiz; ‘Niçin akletmiyor sunuz?’, ‘Niçin araştırmıyorsunuz?’, ‘Niçin düşünmüyorsunuz?’ der defaatle Kur’an’da.

Hiç mi bu soruya muhatap görmeyiz kendimizi?

2. Şunu peşinen kabul edelim; Kur’an’dan başka hiçbir kitap, eksiksiz, noksansız, hatasız, çelişkisiz, şeksiz değildir. Buna hiç kimsenin itirazı olamaz sanırım.

Öyle ise, Kur’an dışındaki tüm kaynaklar bir zan içerir, şek, hata ihtimali barındırır.

-Vefatından 200 yıl sonra Resulullahın söylediğini söyleyenlerin sözleri de zan içerir.

-İçtihatlar da, fetvalarda, tefsirler de, yorumlar da bir zan içerir.

Rabbimiz; ‘Şüphesiz zan, hakikatten yana bir şey ifade etmez’ buyurur. Yine, ‘Bir fasık size bir haber getirdiğinde hemen inanmayınız, araştırınız. Yoksa bilmeden birilerine kötülük eder de bundan pişman olursunuz’ der.

Bu ayetlere istinaden biz, Kur’an dışındaki tüm kaynaklara ihtiyatla yaklaşmamız bir mecburiyettir, muttaki/sorumlu müslüman olmanın bir gereğidir.

-Hiç kimse Kur’an dışındaki kaynaklara, kullar ne tasnif ederse etsin bunların bir zan olduğunu unutmamalıdır.

-Bu durumda tüm hadisler, tefsirler, içtihatlar toptancı bir yaklaşımla çöpe atılamaz. Bunlar bizim birikimimiz, zenginliğimizdir.

Çünkü bir sepet yumurtada kırık var diye hepsi çöpe atılamaz. Bu akla ve ilme aykırı bir yaklaşım olur.

-Hiç kimse de toptancı bir yaklaşımla yukarıdaki ayete istinaden her duyduğuna ‘Gel gadanı alayım!’ diye bağrına basamaz.

Çünkü Müslüman her duyduğunu bir elekten geçirmek zorundadır. Müslüman seçer. Seçmek, ayırt etmek zorundadır. Hakkı batıldan, yanlışı doğrudan ayırır. Bunu da Kur’an’la, aklederek, araştırarak, mukayese ederek yapar. Kur’an onun için eğriyi doğrudan ayıran bir şakül, hakikati ve sahteyi ayırt eden bir mihenk taşıdır.

Burda hiç kimse aklını kiraya vermemeli, sorumluluğu başkasına yüklememelidir. Çünkü Rabbimiz;

‘Bu kitaptan sorulacaksınız!’ der. Muhatap sensin güzel kardeşim.

Birilerinin hadisler için sahih demesi hadisleri sorgulamadan, tasniften muaf kılmıyor. Aynı şekilde tefsirleri de, içtihatları da. Birilerinin hepsini çöpe atalım demesi de... Seni bağlamaz.

Rabbimiz, oku diyor. Okuyor musun? Öğüt kitabı diyor. Öğüt alıyor, hayatına taşıyor musun?

Hz. Ali; ‘Allah bu kitabı müslümanlara okuyup, amel etsinler diye indirdi. Ama müslümanlar okumayı amel edindi’ der. Günümüzde aynı değil mi? Ülkemizde Kur’an’ın mealini okuyan % 5 imiş. Bu üzüntü verici değil mi? Yaratanın bize gönderdiği kitaba bu lakaytsızlık; bir edepsizlik, bir saygısızlık değil midir? ‘Bu gidiş nereye’, ‘Şüphesiz insan çok nankördür’, ‘Şüphesiz insan çok zalimdir’ ihtarını boşuna mı demiştir Rabbimiz?

3. Hasılı, üretelim. Dedi ki, demiş kilerle tüketmeyelim. Tartışalım, münazara edelim, sorgulayalım, hakikate talip olalım. Ancak Rabbimizin şu ihtarını da aklımızdan hiç çıkarmayalım. ‘Bölünmeyin, parçalanmayın. Allahın ipine topluca, sımsıkı sarılın.’ Selam ve dua ile...

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23