Kuleli Askeri Lisesi'nde kritik gelişme!

Kuleli Askeri Lisesi'nde 15 Temmuz darbe girişiminde rol oynayan FETÖ'cü komutanlar tarafından özellikle 2008 yılından sonra okulda baskı ortamı oluşturulmuştu. Soruşturmada ilk tutuklama dün akşam saatlerinde gerçekleşti. EKO ve EKG testi yapmadan öğrenciler için rapor düzenleyen Doktor Zafer I. tutuklandı.

25 Mayıs 2019 Cumartesi 14:17
Kuleli Askeri Lisesi'nde kritik gelişme!

Kuleli Askeri Lisesi'nde 15 Temmuz darbe girişiminde rol oynayan FETÖ'cü komutanlar tarafından özellikle 2008 yılından sonra okulda baskı ortamı oluşturulmuştu. Soruşturmada ilk tutuklama dün akşam saatlerinde gerçekleşti. EKO ve EKG testi yapmadan öğrenciler için rapor düzenleyen Doktor Zafer I. tutuklandı.

En trajik anlardan biri ise 2013 yılının Mayıs ayında yaşanmıştı. İstenmeyen öğrenciler topluca minibüse doldurulmuş, Florya’daki Hava Harp Okulu Dispanseri’ne götürülmüştü. 1-2 dakikalık muayenenin ardından “askerolamaz” raporu ile 17 yaşında birçok çocuğa Kardiyolog Zafer I. tarafından “kalpyetmezliği” tanısı konmuştu. Öğrenciler daha sonra sivil hastanelerden aldıkları raporlarla bu teşhisi yalanlasalar da okullarına geri dönemediler.

İlk tutuklama yaşandı

Soruşturmada ilk tutuklama dün akşam saatlerinde gerçekleşti. Savcı Levent Bilgi, ifadesini aldığı Doktor Zafer I.'yı tutuklamaya sevk etti. Akşam saatlerinde İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Mahkemesi Zafer I.'yı tutukladı.

Edinilen bilgiye göre, şüpheli Zafer I.'nın yurtdışı göreve gideceğini öğrenen savcılık, Zafer I.'nın firar edebileceği ihtimali ile operasyonu öne aldı. İstanbul Anadolu Başsavcısı İsmail Uçar ve Başsavcıvekili Mesut Erdinç Bayhan’ın talimatıyla gerçekleşen operasyonda; Savcı Levent Bilgi, Zafer I.'yı tutuklamaya sevk etti. Savcı Bilgi, Zafer I.'ya ''21 ayrı askeri okul öğrencisi için sahte raporla hukuka aykırı biçimde eğitim hakkının engellenmesi'' suçlaması yöneltti.

Mahkemenin tutukladığı Zafer I. , akşam saatlerinde Paşakapısı Cezaevi’ne gönderildi.

EKO ve EKG testi yapmadan rapor verdi

Tutuklamaya sevk yazısında Zafer I.'ya atfedilen suç şöyle anlatıldı:

''Kardiyoloji uzmanı Zafer I.'nın 06/05/2013-23/05/2013 tarihleri arasındaki dönemde, Harp Okulu öncesinde yapılan son kontrol muayenelerini yaptığı sırada, bu öğrencilere mutlak suretle yapılması gereken EKO Kardiyografik tetkiki yaptırmadan bu kişiler hakkında mitral kalp yetmezliği tanısı koyularak, haklarında askeri öğrenci olamaz raporu düzenlediği ve bunu sağlık kuruluna sunduğu…''

21 Kuleli Askeri Lisesi eski öğrencisinin şikayetçi olduğu sevk yazısında, öğrencilerin kendilerine EKO ve EKG testi yapılmadan rapor verildiğine yönelik beyanlarının İstanbul Yeşilyurt Hava Harp Okulu Askeri Polikliniği'nden gelen cevap yazısıyla doğrulandığı da ifade edildi.

Mezun olmadan toplu rapor

15 Temmuz darbe girişimiyle FETÖ davalarında sanık olan askerler tarafından işkence, baskı ve yıldırmayla eğitim hakları ellerinden alınan öğrenciler son olarak sağlık muayenesiyle nasıl okuldan atıldıklarını savcılığa anlatmışlardı. Öğrencilerden bazılarının kalp hastalıkları bahanesiyle, kiminin ise psikolojik gerekçelerle askerlik hayatlarına son verilmişti.

Öğrenci Ö.K. kalp hastalığı ile atılmasını savcıya şöyle anlatmıştı:

''2013 yılı Mayıs ayında mezuniyetime 2 ay kala ben ve bir kısım arkadaşlarım sağlık muayenesi için Hava Harp Okulu Yeşilyurt Polikliniğine götürüldük. Aynı gün süren muayenelerimiz sonunda, bana ‘1. Derecede mitral kalp yetmezliği, minimal dorselomber skolyoz (hafif sırt ve bel omurlarında açı sapması), göz ve alerjiden dolayı askeri öğrenci olamaz raporu verildi. Hiç beklemediğim bir şeydi, beni ve ailemi perişan etti.''

Ö.K. daha sonra gittiği hastanelerdeki kontrollerde doktorların aksi yönde teşhis yaptığını da söyledi.

Edinilen bilgiye göre tutuklanan Zafer I. son olarak Sağlık Bakanlığı’na bağlı İstanbul Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapıyordu. Soruşturmanın genişlemesiyle yeni operasyonların olması bekleniyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 25 Mayıs 2019 Cumartesi 14:17

YORUM YAZ

  • Ne millet ne de devlet hakkini helal etmez Ne millet ne de devlet hakkini helal etmez 21 gün önce
    feto enikleri itlaf edilmeden; milletin hakki helal degil, devletin hakki helal degildir. devleti yonetenler adam olmali ve feto eniklerini itlaf etmelidirler
  • kibarcikkibarcik21 gün önce
    soylarıkurusunfetoşcuyu sevenların ne haın ne hak yedıler aldıklarıbedualara yerlere serecek onları az kaldı veselam
  • uyan tcuyan tc21 gün önce
    çocukların geleceği ile oynayan bu p...çe en ağır ceza verilmesine , tüm sosyal haklarının iptaline, ailece tüm mal varlığına el konulmasına , müebbet hapisle cezalandırılmasını devletimizden talep ediyoruz.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

16 Haziran 2019