• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Burak Derneği Başkanı Adem Yenihayat: Kudüs ümmetin namusudur

Filistin davasının zihinlerde canlı tutulması için medyanın ve eğitim kurumlarının önayak olmasını isteyen Burak Derneği Başkanı Yenihayat, “Kur’an’da ve hadis-i şeriflerde önemine dikkat çekilen kutsal toprakların bulunduğu Kudüs şehri, Müslümanların namusudur” diyor.

Yeniakit Publisher
2019-05-27 16:45:00 - 2019-05-27 16:49:03
Burak Derneği Başkanı Adem Yenihayat: Kudüs ümmetin namusudur

Türkiye’de Kudüs bilincini yayan, Kudüs’e dair projeler geliştiren az sayıdaki derneklerden biri olan Burak Derneği Başkanı Adem Yenihayat ile ana gündemimiz Kudüs’ü konuştuk.

-Kudüs’ün toplumumuzda istenilen seviyede önemi bilinmiyor. Müslüman için neden vazgeçilmez?

Kudüs öncelikle ilk kıblemiz olan Mescid-i Aksa’nın içerisinde bulunduğu bir şehir olması açısından tüm Müslümanlar için ayrı bir önem arz eder. Kudüs, bizzat Kur’an-ı Kerim ve hadis-i şeriflerle önemine dikkat çekilen bir İslam şehridir. Mescid-i Aksa ve çevresi mübarek kılınmıştır. Dolayısıyla bu mukaddas topraklar, inananlar için vazgeçilmezdir.

-Türkiye’de Kudüs’ü nasıl insanların gündemine getirebiliriz?

Bu çok yünlü bir çalışmayı gerektirir. Televizyon yayınları bu konuyu canlı tutmalı. Haberlerde Kudüs’te yaşanılanlar gösterilmeli. Sadece olaylar çıktığı zaman haber yapılırsa diğer zamanlarda hiçbir sorunun olmadığı, hayatın normal seyrettiği zannedilir. Gazeteler, dergiler, internet siteleri köşe yazarlarıyla bölgeden bahsetmeli. Bu konuda Akit gazetesini takdir ediyoruz. Konuya oldukça duyarlı davranıyor ve her daim Kudüs konusunu canlı tutuyor.

Ders kitaplarına da girmeli

Okul ders kitaplarında konu sadece tarihsel olarak değil güncel olarak da ele alınmalı. Okullarda Kudüs etkinlikleri yapılmalı. 2017 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tüm okullara yazı göndererek Kudüs’le ilgili etkinlikler yapılmasını istemişti. Bu çok önemli bir adım oldu ve öğrencilerin Kudüs’ü daha iyi tanımasına vesile oldu. Belediyeler ve dernekler bu alanda yazı, hikaye, şiir vs. yarışmaları düzenlemeli. Burak Derneği de 2018 yılında liseli öğrenciler arasında Kudüs konulu şiir yazma yarışması düzenlemişti. Sosyal medyada konu ile ilgili yazı, bilgi, fotoğraf ve videolar paylaşılmalı. Gençlerin Kudüs’e götürülmesi için çalışmalar yapılmalı. Meydanlarda Kudüs fotoğrafları sergileri açılmalı, çocuklara özel Aksa şenlikleri programları düzenlenmeli. Çünkü Kudüs, ümmetin namusudur!

-Kudüs’e gidişleri engellemek için İsrail hangi yıldırma politikalarını uyguluyor?

Özellikle Türklerin Kudüs’e gelmesini istemiyor, bunu engellemek için çeşitli kısıtlamalara başvuruyor. Türk vatandaşlarına senede sadece bir kere ziyaret hakkı veriyor. 18 yaşından küçüklere, yanlarında ailesi yoksa yasak konuluyor. Keyiflerine göre bazı vatandaşlarımıza vize vermiyor, kimilerine ise vize verdikten sonra sorguya çekip psikolojik baskı uyguluyor, gözdağı veriyor.

-Türklere bu baskıyı uygulayan terör devleti Kudüs halkına neler yapıyor?

Asıl zulüm Kudüs halkına yapılıyor. İşgal devleti istediği zaman Mescid-i Aksa’nın kapılarını kapatıp içeriye girişi ve orada ibadeti engelliyor. Girmek isteyen gençleri tutuklayarak onlara terörist muamelesi yapıyor. 2018 yılında bin 736 kişi tutuklandı. Bunların 63 tanesi kadın, 461 tanesi 12-18 yaş arası çocuktu. 33 tanesi ise 12 yaşından küçüktü. Bu çocukların 39 tanesi okula giderken veya okuldan dönerken gözaltına alındı.

İsrail zulmü devam ediyor

Halkın kendi yaptıkları evleri basit gerekçelerle yıkıyorlar. Yine geçen sene Kudüs’te 143 ev ve ticari yapı yıkıldı. 24 ev bizzat sahiplerine yıktırıldı. Eğer onlar kendi evlerini yıkmasalardı, belediye tarafından evleri yıkılacak ve bir de yıkım bedeli ödemek zorunda kalacaklardı.

-Burak Derneği Kudüs’le ilgili ne tür faaliyetler yapıyor?

Burak Derneği 2011 yılından itibaren Türkiye’de Kudüs bilincini gerçekleştirmek için seminerler, sempozyumlar, yarışmalar, fotoğraf sergileri, Kudüs ziyaretleri gibi etkinlikler yapmaktadır. Bununla beraber Kudüs’te de çeşitli çalışmalar yürütmekte, önemli projeler gerçekleştirmektedir. Bir kaç örnek vermek gerekirse Kudüs’te maddi durumu iyi olmayan 518 aile tespit edildi ki bunlar aynı zamanda Mescid-i Aksa’ya sahip çıkacak, onu koruyup kollayacak bilinçtedirler. Onların bir yıllık gıda ihtiyaçlarını karşılamak için bir proje başlattık. 

Yine Kudüslü kardeşlerimize destek amacıyla “Okul ihtiyaçları projesi”, “Kışlık ihtiyaçları projesi” çalışmalarımız devam ediyor. ‘Mescid-i Aksa boş kalmasın ve namaz kılanların sayısı çoğalsın ki her türlü baskın ve saldırılara karşı mescide sahip çıkılsın’ diye gerçekleştirdiğimiz “Beyarik Seferleri Projesi”ni çok önemsiyoruz. Bu projeyle, otobüs satın alma veya kiralama yöntemiyle Kudüs ve civarından her gün mescide insanlar ücretsiz olarak taşınmaktadır.

Mescid-i Aksa’da iftar

-Ramazan ayı içerisinde hangi faaliyetleri yürütüyorsunuz?

Ramazan ayında Kudüslü kardeşlerimizle birlikteliğimiz daha da artmaktadır. Her yıl Mescid-i Aksa’da iftar ve sahur sofraları kuruyoruz. Bu etkinliğe yurt içinden ve yurt dışında çok sayıda destek gelmektedir. Hatta bazı okullarımızda bile öğrenci ve velilerimiz Mescid-i Aksa’daki kardeşlerine iftar vermek için seferberlik başlattılar. Örneğin Kartal Mehmet Akif Ersoy Anadolu İmam-Hatip Lisesi ve Kadıköy Anadolu İmam Hatip Lisesinin iftarlarını önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğiz. Yine Kudüs halkına ramazanda gıda kumanyası ve bayramlık kıyafeti dağıtımı yapmaktayız. Oruç, gerçekten faklı bir ibadet. Yaklaşık olarak 16 saatlik bir ibadet atmosferi yaşıyoruz. Tüm güzel davranışlar oruçlu iken ortaya çıkıyor ve kötü davranışlar da olabildiğince yok oluyor. Ümmetin derdini anlamak ve paylaşmak bilincine sahip olmak için oruç çok etkili bir ibadet.

-Teşekkür eder ve çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Kudüs hassasiyetiniz için size ve gazete yönetimine şükranlarımızı arz ediyoruz.

Kudüs'ün ehemmiyeti

Tarih boyunca Kudüs’e hakim olan, dünyaya hakim olmuş. Amerika’nın desteğiyle şu an Siyonistler Mukaddes beldeyi tamamen işgal etmiş durumda. Müslümanların hakları her geçen gün daraltılıyor, evleri başlarına yıkılıp en insani hakları bile gasp ediliyor. İsrail gücünü, İslam ümmetinin sessizliğinden, ürkekliğinden alıyor. Ramazan ayı içerisinde Mescidi Aksa’ya küstah bir şekilde saldırıp mescidde Müslümanların ibadet etmesini engellemekten bile geri durmuyorlar. Yine Babul Rahmedeki planları için Ramazan sonrası kötü niyetli bir işgal hazırlığı içinde oldukları gelen bilgiler arasında. Yahudi terörü şehre kan kusturuyor. Aksa’ya yönelik uzun vadeli planlarından da vazgeçmiş değiller.

Görüştüğümüz Kudüslü Müslümanlardan bir istekleri olup olmadığını sorduğumuzda aldığımız tek cevap var: Aksa’ya sahip çıkın. Aksa’ya sahip çıkmak için Aksa’nın gündemden hiç düşmemesi gerektiğini vurgulayıp kendilerinin Türklere ve Türkiye’ye güvendiklerini belirtiyorlar. Kudüs, ümmetin namusu. Kudüs’e sahip çıkamazsak istikbale sahip olamayız. Bu sebeple bütün dünyada özellikle medya alanında Kudüs’ü gündemin ilk sıralarında tutmamız gerekiyor. Kudüs’ü biz gündemde tuttukça terör devletinin hareket alanını daraltmış olacağız. Trump’un başkent ilanı sonrası ve şimdilerde dillendirilen Yüzyılın anlaşmasıyla Kudüs’ü ve Müslümanları daha zor ve çetin günler bekliyor. Bizim de daha kapsamlı çalışmalar yapmamız gerek.

Yahudilerin sadece Kudüs için binlerce dernek kurup, çalışmalar yaptığını hepimiz biliyoruz. Biz Müslümanlar ise bu noktada bile hâlâ olması gereken noktada değiliz maalesef. Bu sebeple az sayıda da olsa Kudüs temalı derneklere destek olmamız. duyarlı davranmamız şart. Hayırlı haftalar efendim... (Fatma Gülşen Koçak)

İslam ülkeleri firavunlardan kurtulmalı...

-Ümmetin parçalanmış halinden kurtulması için hangi sorumlulukları üstlenmeliyiz?

Firavunlar gücünü, itaat etmeye hazır hale getirilmiş halktan alırlar. Halk sessiz kaldıkça zulüm görmeye devam eder. İslam ülkelerinin çoğunda maalesef yöneticiler halk gibi düşünmüyor, koltuklarında daha uzun süre kalabilmek adına Batı ülkeleriyle iş birliğine giderek inanç ve değerlerine ihanet ediyor. Bazen kendi halkına zulmediyor bazen de ülkesini bir çatışmaya, bir kardeş kavgasına itekliyor. Ümmet birliğinin önündeki en büyük engel, bu zalimlerdir. Bu yöneticilerin değişmesi için de halkın bilgili, bilinçli ve ufku açık olması gerekir. Müslümanlar, birey ve toplum olarak kendilerini en güzel şekilde inşa edecek olan Kur’an-ı Kerim’i iyi okumalılar ve kendi dar alanlarından çıkıp ümmet adına düşünmeliler. İslam coğrafyasıyla, kardeşleriyle gönül bağları kurmalılar, birlik olmaya, tek vücut haline gelmeye gayret göstermeliler.

 

Yeni Akit Gazetesi

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı