Kudüs davasını savunan iki ülke var: Sahada Filistin masada Türkiye

Terör devleti İsrail, Filistinli Müslümanların üzerine kurşun yağdırırken, İslam dünyasındaki kukla devletlerden ses çıkmazken, tek ses yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Erdoğan, Londra’da emperyalist Batının gözlerinin içine bakarak Filistin’de yaşanan zulmü haykırdı.

16 Mayıs 2018 Çarşamba 11:52
Kudüs davasını savunan iki ülke var: Sahada Filistin masada Türkiye

 MUHAMMED UZUN/ ÖMER FARUK ŞAHİN/ RESUL EKREM ŞAHAN  İlk kıblemizin bulunduğu Kudüs’ü işgal anlamına gelen ABD’nin provakatif adımı önceki gün gerçekleşti. İsrail, bu alçak girişimi protesto eden savunmasız Filistinli Müslümanların üzerine kurşun yağdırırken ne Avrupa devletlerinden ne de İslam dünyasındaki kukla devletlerden ses çıkmadı. Kudüs’ün işgal edilmesinin asla kabul edilmeyeceğini söyleyen siyasiler, STK Temsilcileri ve İş Dünyası Temsilcileri, artık ümmetin prangalarından kurtulması gerektiğini belirterek, bütün Müslümanları Kudüs’e sahip çıkmaya çağırdı.

"İSRAİL, ABD'NİN TETİKÇİLİĞİNİ YAPIYOR"

AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner, “Kudüs’te yaşanan katliamın asıl faali ABD’dir. İsrail ise tetikçiliğini yapıyor. Kim ki Amerika yerine sadece İsrail’i eleştiriyorsa; onlar ABD ajanıdır. Bu ülkelerin halkları Müslüman ama yönetimlerinin Müslümanlıkla alakalı olmadığını hepimiz biliyoruz. Arap ülkelerinde yaşayan halkın kıblesi ile yönetimlerin kıblesi birbirinden çok farklıdır. Arap ülkelerinin yönetimlerinin kıblesinde Kudüs yoktur, Mekke yoktur. Eğer Kudüs olsaydı; bugün gök kubbeyi aşağı indirirlerdi. Kıblesini Washington’a çevirmiş Arap devletlerinin Tayyip Erdoğan’ın varlığından da rahatsız olduklarını biliyoruz. İslam dünyasının halkları Erdoğan’ı kendi liderleri olarak görüyor. Tayyip Erdoğan devrilirse, sadece Türkiye değil ümmet kaybeder.”

SİYONİST POLİTİKALARA HİZMET EDİYOR

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Vakfı Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan, “ABD Yönetimi, tüm İslam Alemi’nin gözü önünde, İsrail’deki Büyükelçilik binasını Kudüs’e taşıyarak, Dünya Siyonizmi’nin binlerce yıllık “Kudüs’ün başkent olduğu Büyük İsrail Devleti” hayalini gerçekleştirme yolunda en önemli adımlarından bir tanesini atmasına hizmet etmiştir. ABD Yönetimi’nin, işgal altındaki bir bölgeye illegal büyükelçilik binası kurması, her zaman ki hukuk tanımaz, kaba kuvveti üstün tutan ve Siyonist politikalara hizmet etmeyi önceleyen zihniyetinin bir sonucudur.”

"TÜM İNSANLIĞIN KANINI DÖKTÜLER"

Sosyal Araştırmacı Musevi iş adamı Doğan Kasadolu, “ABD Başkanı Donald Trump terörün başıdır. ABD’nin Müslümanların kutsalı olan Kudüs’ü işgal girişimi kesinlikle kabul edilemez. Trump ilk günden beri Müslümanları kışkırtmak için elinden geleni yapıyor. 61 şehidin kanı Trump’ın eline bulaşmıştır.. Sadece Müslümanların değil tüm insanlığın kanını döktüler. 61 Filistinlinin kanını dökenleri ve bu katliama destek verenleri şiddetle protesto ediyorum. İslam aleminin ve İslam’a saygı duyan tüm toplumların bu cinayetlere karşı artık harekete geçmesi gerekiyor.”

“İSRAİL KURULDUĞU GÜNDEN BERİ HUKUKU İHLAL EDİYOR”

AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan, “Biz ABD’nin bu kararı ile ilgili Türkiye olarak tavrımızı ortaya koyduk. Uluslararası hukuk açısından ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşıma kararının hukuksuzluğu ilk defa BM düzeyinde tescillendi. Ancak Filistin’de yaşanan zulüm yine çirkin yüzünü gösterdi. İsrail devleti kurulduğu günden beri uluslararası hukuku ihlal ediyor. İşgalci konumunda Filistinlileri evlerinden ediyor. Şuanda ilaç yardımına dahi izin vermiyor. Burada bir katliam yaşanıyor. Biz Türkiye olarak bunun karşısında durmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ, “Tam bir terör. Terörün devlet içinde bir yapı tarafından yapılması, onun terör olarak adlandırılmamasını gerektirmez. ABD bu olayların fitilini elçiliği taşıma kararı ile ateşledi. Sivillerin üzerine ateş açarak nasıl bir terör sergilediklerini gördük. Bundan sonra çok daha farklı bir süreci göreceğiz. Ben yaptım oldu mantığının geçerli olmadığını ABD ve İsrail görecek” ifadelerini kullandı.

“FİLİSTİN’E SES OLMALIYIZ”

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, “İsrail’de yaşanan kıyım, İslam coğrafyasının ayıbıdır. Mazlumun sesi olamayan bizler, ya ilelebet bu prangalara mahkum olacağız ya da bir ve bütün olup İsrail’in bu taşkınlığına son vereceğiz. Hiçbir şey yapamıyorsak en azından Filistin’e ses olmalıyız, Filistin’in çığlığını dünyaya duyurmalıyız. Asıl derdimiz, bahanelerle işgalleri meşrulaştıran, pişkince orantısız güç kullanan, bahanelerle mazlumları öldüren bu zalimlerin yaptığınadır” değerlendirmesinde bulundu.

HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Taşıma-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, “ABD, katil İsrail Devleti ile kol kola girmiş ve hiçbir hakkı olmadığı halde Kudüs’te İsrail Büyükelçiliği açılışına destek vermiştir. Bu durumu hiçbir şekilde kabul etmiyoruz ve şiddetle kınıyoruz. Filistin halkı asla yalnız değildir. İsrail tarihine bir utanç daha ekleyerek, kendi üstüne yeni bir leke daha sürmüş, katil devlet tanımını bir kez daha kendisine yakıştırmıştır” şeklinde konuştu.

“GERÇEK HİÇBİR ZAMAN İÇİN DEĞİŞMEYECEK”

Alınan kararın Ortadoğu barışının altına dinamit koymakla eş değer olduğunu vurgulayan TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan, “Bugün ABD ne yaparsa yapsın biz Müslümanlar için gerçek hiçbir zaman değişmeyecektir. Kudüs’ün statüsünde değişiklik yapmaya yönelik her türlü girişim gayri hukuki ve art niyetlidir. Asla bunu kabul etmeyeceğiz. ABD’nin elçiliğini Ramazan ayına yaklaşıldığı şu günlerde taşıması da art niyetli olduklarını gözler önüne sermektedir” ifadelerini kullandı.

İSLAM COĞRAFYASI GEREKLİ ADIMLARI ATMALI

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Filistin’de yaşanan acıların bir an önce son bulmasını ve Kudüs’ün tarihsel gerçeklere dayalı bir statüye kavuşması yönünde uluslararası kamuoyunun ve İslam coğrafyasının gerekli adımları atmasını temenni ediyoruz” dedi.

DÜNYANIN GÖZLERİ ÖNÜNDE KATLİAM

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, “Protesto amacıyla düzenlenen gösteriler sırasında, İsrail tüm dünyanın gözleri önünde bir katliam gerçekleştiriyor. İsrail’de kalıcı barıştan masumlara keskin nişancılarla ölüm saçmayı, Suriye’nin istikrarından terör örgütlerini desteklemeyi anlayanlara karşı Güçlü Türkiye için el ele, gönül gönüle vermeliyiz” diye konuştu.

"DİYALOG KURULAMAZ”

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Hasan Ali Cesur da, “ABD Başkanı Trump, göreve geldiği günden bu yana dünya coğrafyasını ateş topuna döndürme hevesinde. ABD’nin açık desteğini gören Katil İsrail Hükümeti de bu fırsatı kaçırmamış, masum Filistinlileri katlederek soykırımına devam etmiştir. Gözlerini insan kanı bürümüş bu katil devlet yapılanmaları ile hiçbir diyalog kurulamaz. İnsan hayatı söz konusu olduğunda akan su durur. Ne var ki bu caniler masum insanları gözlerini kırpmadan öldürebiliyor. Bu nedenle ABD ve İsrail ile ilişkiler askıya alınmalıdır” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE 24 SAATTE NELER YAPTI?

-Washington ve Tel Aviv’deki büyükelçiler Ankara’ya çağırıldı..

-İslam İşbirliği Teşkilatı üyeleri Cuma günü acil toplantıya çağırıldı.

-Filistin için yardım kampanyası düzenlenme kararı alındı.

-Cuma günü Yenikapı’daki mitingde Filistin zulmü işlenecek..

-Kızılay, Gazze’deki hastanelere yardımlarını ulaştırmaya başladı..

 

Yeni Akit Gazetesi

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Mayıs 2018 Çarşamba 11:52

YORUM YAZ

  • DOĞRUCU DAVİTDOĞRUCU DAVİT8 ay önce
    NE DEMEK ENDONEZYADA GÜNLERDİR EYLEM VAR..LÜBNAN DA EYLEM VAR.HEP KENDİMİZİ ÖVÜYORUZ..AHKAM NUTUK ÇOK BİZDE..İCRAAT YOK..
  • ERDEM ERDEM 8 ay önce
    Öncelikle herkesin Ramazan vesilesi ile tuttuğu oruçları Allah kabul etsin.Burada bir hususa değinmek istiyorum,öncelikle bilinmelidir ki avrupa tüm Müslüman aleminin düşmanıdır.Hatta ırkçı oldukları için kendinden olmayan tüm dünya insanın sömürücüsü ve düşmanıdır.Bunu niye yazdığımı sorucak olursanız ? Çünkü ayrışıyoruz ayrıştırıyoruz sağcı solcu felan diyoruz yanlış yapıyoruz birlik ve beraberlik içerisinde edepli namuslu saygılı sevgili yaşamalı ve ülkemiz için mücadele etmeliyiz.Herkese sevgiler.Mutlu güvenli huzurlu istikrarlı bir Türkiye için dualarımızı eksik etmeyelim.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Ocak 2019