KSYÖ, kimyasal saldırıyı incelemek için Duma'ya giremedi

ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'ye yönelik operasyona gerekçe gösterdiği Duma'daki kimyasal saldırıyı incelemek için Suriye'ye giden Silahların Yasaklanması Örgütü'nün kente girişine izin verilmedi.

16 Nisan 2018 Pazartesi 22:41
KSYÖ, kimyasal saldırıyı incelemek için Duma'ya giremedi

BBC Türkçe'nin haberine göre, OPCW Başkanı Ahmet Üzümcü, kimyasal saldırı iddialarını araştırmak üzere Suriye'ye giden heyetin Duma kentine erişimine henüz izin verilmediğini açıkladı.

Ahmet Üzümcü, Şam yönetiminin, Suriye'ye giden OPCW heyetine Duma bölgesindeki güvenlik sorununun halen devam ettiğini ilettiklerini söyledi.

Üzümcü'nin verdiği bilgiye göre, Suriyeli yetkililer olayla ilgili 22 tanığın başkent Şam'a getirilmesini önerdi.

OPCW heyeti, kimyasal saldırı iddialarını incelemek üzere geçen hafta Suriye'ye gitmişti.

İngiltere Başbakanı Theresa May Avam Kamarası'ndaki konuşmasında Rusya'yı, Duma'daki saldırı ile ilgili gizleyen Suriye hükümetini desteklemekle suçladı. Theresa May, Rusya ve Suriye'nin, OPCW heyetinin saldırı bölgesinde bilgi toplamasını önlediğini söyledi.

BBC'nin HARDtalk programına konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise bu iddiayı reddetti. Sergey Lavrov, Duma kentinde kimyasal saldırı düzenlenmediğini söyledi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Nisan 2018 Pazartesi 22:41

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    25 Nisan 2019