Kriz derinleşiyor! Savaş gemisi geri çekildi

Hürmüz Boğazı’nda derinleşen kriz her geçen gün daha da artıyor. ABD'li yetkililer, İran Devrim Muhafızları'ndan olduğu düşünülen İranlı görevlilerin, Hürmüz Boğazı'nın kuzeyinde ilerleyen İngiltere'ye ait petrol tankerine yanaşarak durdurmak istediğini, bölgede bulunan İngiliz savaş gemisinin uyarısı üzerine geri çekildiklerini söyledi.

11 Temmuz 2019 Perşembe 08:29
Kriz derinleşiyor! Savaş gemisi geri çekildi

Reuters haber ajansına konuşan ABD'li askeri yetkililer, İngiltere'ye ait ham petrol taşıyan tankerin, İran kara sularına yakın bir bölgede, İran tarafından gelen beş tekne tarafından durdurulmaya çalıştığı bilgisini verdi.

CNN ise, yine ABD'li yetkililere dayandırdığı haberinde, İran tarafından gelen küçük savaş gemilerinin tankeri İran kara sularına çekmeye çalıştığını, İngiliz Kraliyet Donanması'na ait HMS Montrose savaş gemisinin silahlarını bu botlara çevirerek sözlü uyarıda bulunduğunu, botların bunun üzerine geri döndüğünü belirtti.

İngiltere Savunma Bakanlığı, henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

İngiltere'nin geçen hafta İran'a ait bir petrol tankerini Cebelitarık Boğazı'nda durdurmasının ardından İran'dan İngiltere'ye yönelik sert açıklamalar gelmişti. İngiltere Kraliyet Donanması, bunun üzerine Basra Körfezi'ndeki ticari amaçlı gemilere, savaş gemilerinin eşlik etmesinin planlandığını duyurmuştu.

Ruhani: Denizlerde güvensizlik çıkardınız, sonuçlarını göreceksiniz

4 Temmuz'da İngiltere ordusuna bağlı kuvvetler, Avrupa Birliği (AB) yaptırımlarını delerek İran'dan Suriye'ye ham petrol taşıdığını öne sürdüğü bir tankeri Cebelitarık Boğazı'nda durdurmuş ve çalışanların ifadelerini almıştı.

İngiltere'ye bağlı Cebelitarık özerk yönetimi yaptığı açıklamada, Grace 1 isimli tankerin Suriye'deki Banyas rafinerisine ham petrol taşıdığına dair güvenilir bilgiler olduğunu belirtti.

İran ise bu açıklamaları reddetti ve İngiltere'nin Tahran Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı.

Ancak gerilim bununla sınırlı kalmadı. İranlı Savunma Bakanı dâhil üst düzey yetkililerin İngiltere'ye yönelik "karşılık verilecek" açıklamaları devam etti.

Cebelitarık üst mahkemesi ise, Cuma günü, İran tankerinin 14 gün daha tutulabileceği yönünde karar aldı.

Son olarak Çarşamba günü İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İngiltere'yi, Cebelitarık Boğazı'nda İran tankerinin durdurulmasının 'karşılığı olacağı' konusunda uyardı.

Bakanlar Kurulu toplantısındaki konuşması televizyonlardan canlı yayımlanan Ruhani, Cebelitarık Boğazı'ndaki olayı "aptalca bir davranış" olarak yorumladı:

"İngilizlere sesleniyorum, denizlerde güvensizlik yarattınız, kısa zamanda sonuçlarını göreceksiniz."

ABD'den Körfez'de güvenliği sağlamak için 'uluslararası askeri koalisyon' çağrısı

ABD Genelkurmay Başkanı General Joseph Dunford, Basra Körfezi'nde yaşanan gerilim sonrası bir açıklama yaparak "ABD'nin İran ve Yemen çevresindeki denizlerde güvenliği sağlamak için uluslararası bir askeri koalisyon oluşturmak istediğini" duyurdu.

Salı günü yaptığı açıklamada ABD'nin "gemi seferlerinin özgürce yapılabilmesini garanti altına almak istediğini" söyleyen Dunford, bu koalisyona destek verebilecek bazı ülkelerle görüşmelerin başladığı bilgisini de verdi.

Hürmüz Boğazı ve Babül Mendeb Boğazı'ndan geçen ticari amaçlı gemiler için yönlendirme ve güvenlik kontrolünü ABD'nin yapabileceğini belirten Dunford, diğer ülkelerin de devriye ve eskort faaliyeti yürütmesini talep ettiklerini söyledi.

Körfez'deki gerilim nasıl başladı?

ABD Başkanı Donald Trump'ın, 2015'te P5+1 ülkeleri (ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya) ile İran arasında imzalanan nükleer anlaşmadan çekileceğini açıklamasının ardından, İran'a dönük yaptırımlar, 2018'de bazı istisnalarla birlikte yeniden başlatıldı.

Ancak 2 Mayıs'ta ABD, bu istisnalara da son verdiğini açıkladı ve İran'a yönelik geniş çaplı yaptırımlar başladı.

Bundan üç gün sonra da Amerikalı yetkililer, İran'dan gelecek tehditlere karşı Orta Doğu'nun çeşitli bölgelerine füze savunma sistemi ve savaş gemisi göndereceğini açıkladı.

8 Mayıs'ta İran'dan bir adım geldi. Nükleer anlaşmayı ihlâl edecek boyutlara ulaştırmadan, nükleer programındaki kısıtlamaları küçük ölçekte aşacağını duyurdu. Anlaşmaya taraf diğer ülkelerin İran'a yönelik yaptırımlara karşı ABD'yi dengelememesi halinde, daha ileri gidebileceği konusunda uyardı.

12 Mayıs'ta, ikisi Suudi Arabistan'a ait dört petrol tanker, Hürmüz Boğazı'nda saldırıya uğradı. ABD İran'ı suçlarken Tahran, suçlamaları reddetti.

Yaklaşık bir aylık sessizliğin ardından 20 Haziran'da İran, ABD'ye ait bir insansız hava aracını, 'kendi hava sahasına girdiği' gerekçesiyle düşürdü.

4 Temmuz'da İngiltere de gerilime dahil oldu ve Cebelitarık Boğazı'ndan geçen İran'a ait bir petrol tankerini durdurdu.

7 Temmuz Pazar günü İran, uranyum zenginleştirme oranını artırdığını ve saklama kapasitesini genişlettiğini duyurdu. Birleşmiş Milletler'in izleme örgütü Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, Pazartesi günü İran'ın anlaşmada belirtilen sınırı aştığını doğruladı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Temmuz 2019 Perşembe 08:29

YORUM YAZ

 • birlikbirlik9 gün önce
  ax111; nasıl bu denli zırvalarsınki sebebi muhtemelen iranın şia olması, rusyayla türkiye bitirilecek diyorsun sonrada rusyayıda aralarına katıp turkiyeye diyorsun senin yorumun biraz bahçıvan aşçıya sonra hepsi uşağa gibi olmuş zırvalamanın alemi yok. israille ticareti olan biziz türkiyede aklının almadıgı kadar fabrikaları ve toprakları var unilever neredeyse tüm bakım ve gıdalar israilden koruyucu kimyasalar amerikadan ayrıca klor florur bizim ülkemizde mevcut beyne hasar veren maddeler muhtemelen sende buna fazlasıyla maruz kalmışsınve beynin yanmış üzgünüm. iranı desteklemiyorsanızda Allah aşkına karalamayın siyonistden farkınız kalmıyor
 • Ax111Ax1119 gün önce
  Ruhani:"İngilizlere sesleniyorum, denizlerde güvensizlik yarattınız, kısa zamanda sonuçlarını göreceksiniz." demiş. Bunun gibi neleeer nelerr dediler. Ama nedense hiç bir numara çıkmıyor. Yani İran tam bir sıkıntı. İran istese tak tak tak arka arkaya 200 füzeyi eş zamanlı olarak ateşlese ve hedefi de İsrail nükleer ve atom tesisleri olsa, bu 200 bombanın 10-15 tanesi isabet alsa, meydana gelecek zincirleme patlamalarla İsrail'in kendi bombalarıyla İsrail'i haritadan siler mi? Sileeeer.Hem de çok rahat ve çoook güzel siler mi? Sileeeer.. Neden tek birmermi bile atmaz?!?!?!?? Ama İran ve İsrail, her fırsatta, her zaman bir birlerine her türlü düşmanca laflar yapmaktan geri kalmıyorlar.. Ha, siz dostlarıma şunu arz edeyim ki ABD ve İsrail bu kamuflajın iyice fark edilmemesi için kısa vadede İran’a ufak tefek sataşma ve bulaşmalarda bulunacaklardır. İşte nasıl desem, inandırıcı olacak dozdaküçük ve sınırlı çapta bir çatışma, bir misilleme gibi. Kim yiyecekse. Yazın bir kenara, bugün Suud’la, Mısır’la dost olan İsrail yarın İran’la da dost olursa hiç şaşırmayın. Hepsi anlaşıp Türkiye’yi bitirme planları yaparlarsa hiç şaşırmayın. Masada bu var zaten. ABD, İsrail, İngiltere, Mısır,çoğu AB ülkesi, Yunanistan, Suud, BAE, Irak, GKRK, İran, Ermenistan, Gürcistanortak planla önce Türkiye’yi sonra da Rusya’yı bitirmeyi hedefliyorlar.Şu sıralar bu tamamen sır. Dış görüntüye aldanmayın. El altından her seçeneği görüşüyorlar. Hatta Rusya’yı da aralarına alarak hareket etme hesapları yapıyorlar. Hiç ummadığınız bir anda Türkiye’yi dünyada tek başına kalmış görürseniz şaşırmayın.. .Demesi bu abd-i acizden. Zaten Türkiye’nin son zamanlarda en hızlı şekilde akla hayale gelmedik savunma ve taarruz silahları geliştirmesinin altında yedi düvelin planlarını bozacak güce bir an önce ulaşma hesabıvar. ALLAH (CC) yar ve yardımcımız olsun. Her şeyin en doğrusunu ALLAH (CC) bilir. Güç ve kuvvet ALLAH’a (CC) aittir. Herkesin bir hesabı varsa ALLAH’ın (CC) de bir hesabı var.Unutmayın, bu atmosferde Türkiye en büyük sıkıntıyı içimizdeki işbirlikçilerle yaşayacak gibi. İlaç: Çok acil olarak dini değerlere dönülmesidir. Saygıyla arz ederim. Kalın sağlıcakla.
 • AliAli10 gün önce
  İran kadar karaktersis bir ülke daha bilmiyorum. Kaypak ve korkak.
 • ihsanihsan10 gün önce
  ab d köpeklerini çağırmış suriyeyede çağırıyorya

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Temmuz 2019