Kral Selman: Zemzem suyuna ne katıyorsunuz?

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Müslümanlar için mübarek sayılan zemzem suyu hakkında şaşırtan bir açıklama yaptı. Kral Selman, Kabe imamı Sudeysi'yi arayarak zemzem suyunun tadının değiştiğini söyledi.

15 Mayıs 2018 Salı 12:59
Kral Selman: Zemzem suyuna ne katıyorsunuz?

Suudi Arabistan'ın yarı resmi medya organlarından "Ukaz" gazetesinin haberine göre Kral Selman, ilgili yetkilileri başkent Riyad'a çağırarak zemzem suyunun tadında ve kalitesinde bir değişiklik olduğunu söyledi.

Habere göre Kral Selman, Müslümanların mukaddes mekânı Kabe’de imamlık görevini ve Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi İşleri Genel Başkanlığını yapan Abdurrahman es-Sudeysi’yi arayarak zemzem suyunun tadı ve temizliği hakkında bilgi aldı.

Sudeysi, Kral Selman’ın kendisini aradığını ve görüşmede, zemzem suyunun tadında bir farklılık olduğunu belirterek, ”Zemzem suyuna bir şey mi katıyorsunuz?” şeklinde soru sorduğunu kaydetti.

ZEMZEM SUYU NASIL BULUNDU

Hz. İbrahim (a.s.), Cenab-ı Hakk'ın emri üzerine hanımı Hacer validemizi ve henüz süt emmekte olan oğlu Hz. İsmail'i bugünkü Zemzem kuyusunun bulunduğu yere bıraktı. O tarihte Mekke'de hiçbir insan yaşamıyordu. İçecek su da yoktu. Hz. İbrahim, hanımı ve oğlu için biraz hurma ve bir miktar da su bırakarak oradan ayrıldı.

Yiyecek ve içeceğin bulunmadığı bu ıssız yerde kalmak Hz. Hacer'e çok zor geldi. Ancak, kendilerini oraya bırakmasını Hz. İbrahim'e Cenab-ı Hak emrettiğine göre, düşünmek yersizdi. Çünkü, rızkı veren Allah elbette kendilerinin durumunu da görüyordu.

Bir müddet sonra Hz. İbrahim'in bıraktığı su bitti. Hz. İsmail ağlamaya, su istemeye başladı. Annesi ne yapacağını şaşırdı. Süt yok ki emzirsin, su yok ki içirsin. Hz. İsmail'in ağlamalarına daha fazla dayanamadı. Safa Tepesine çıktı. Birini görebilmek ümidiyle sağa sola baktı. Kimseyi göremeyince de Safa ile Merve arasında koşmaya başladı. En son Merve tepesine çıktığında bir ses işitti. Zemzem Kuyusunun yanında Hz. Cebrail'i gördü. Cebrail (a.s.) kanadıyla (bir rivayette ayağıyla) yeri kazıyordu. Nihayet su göründü. Hz. Hacer buna çok sevindi. Suyun aktığını görünce, “Dur, dur” manasında “Zem zem” dedi ve su akmasın diye önünü kesti, havuz gibi yaptı. Bir taraftan da testisini dolduruyordu. Suyu aldıkça yerinde kaynıyordu. Testisi dolduktan sonra sudan içti ve Hz. İsmail'i emzirmeye başladı. Bu arada Cebrail (a.s.), Hacer'e hitaben:

“Sakın, ‘Helak oluruz, zarara uğrarız' diye korkmayın. İşte şurası Beytullah'ın (Kabe'nin) yeridir. O beyti şu çocukla babası yapacaktır. Muhakkak ki, Cenab-ı Hak o işin ehlini zayi etmez” dedi.

İşte, Zemzem Kuyusunun ortaya çıkması bu şekilde oldu.

Milli Gazete

Haber Tarihi: 15 Mayıs 2018 Salı 12:59

YORUM YAZ

 • ebu ismailebu ismail5 ay önce
  ağzını yıka kralcık amerikan mıncık
 • mahmutmahmut5 ay önce
  bu şerefsizler bonzai katıyordur onun için zıvanadan çıktılar israil ve abd nin tamamen iti oldular.halüsinasyon görüyorlar.
 • ali oylumali oylum5 ay önce
  ne biçim bir haber kralın zemzem suyunda değişiklik olduğunu söylüyor ve sudeysiyi çağırıp sebebini soruyor da ne cevap verdiğini niçin yazmıyorsunuz? bu müslümanlar arasına nifak sokmak değilmi?
 • eminemin5 ay önce
  belki de salman yolcudur!
 • selimselim5 ay önce
  doğru 2 yıl öncekiyle arasında tad olarak çok fark var
 • AliAltun AliAltun 5 ay önce
  Kıyamet alameti tabii bozulacak.
 • hasanhasan5 ay önce
  terkos
 • AhmedAhmed5 ay önce
  Krala duyurmamışlar demek ki. Restorasyon sırasında zemzem damarlarını tahrib ettiler. Depolardaki zemzem bitince uğursuzluğunuzla zemzemi de küstürdüğünüzü anlayacaksınız.
 • MehmetMehmet5 ay önce
  Sizin tadinizin değişmesindendir.
 • seddar seyhanseddar seyhan5 ay önce
  Sizingünahlarınızkarışmış hainler ,müslümanlarınyüz karaları,bunlarınhesabını vereceksiniz.
 • İsmailİsmail5 ay önce
  Filistin li şehitlerin kanı var ağızlarında onun için lezzet değişik geliyor
 • dürüstdürüst5 ay önce
  Hep beraber elele verip her şeyi ve zemzem i de kirlettiniz,Allah müstehakınızı versin.
 • HalilHalil5 ay önce
  Harem bölgenin hakkını vermedikleri ve verilen nimetleri Hak etmedikleri için firavun ve İsrail oğullarına verilen cezanin bir benzeri verilmiştir belki de.
 • HanzalaHanzala5 ay önce
  Hain bunak.Kudüs elden gidiyor ilgilendiği şeye bak; zemzemin tadı değişmişmiş.Filistinli şehidlerin kanı akmıştır belki.Aşağılık zamane Ebu Lehebleri,Ebu Cehilleri
 • necatinecati5 ay önce
  İsrail ve Amerikayla anlaşma yapıp kan döken uşaklar zemzemin kalitesinimi soruyomuş!!. bu Hasan Basriye rha. gelen Hz. Hüseyinin katillerinin, sineğin kanı abdesti bizarmı demelerine benziyor. vay Hakk..
 • nadim hatipoğlunadim hatipoğlu5 ay önce
  kabe imamını kim atadı oraya o mübarek toprakları tüm kafirlere peşkeş çekmeye başladınız ne zemzemin tadını bıraktınız nede mübarek kabenin nede O SULTANLAR SULTANININ YATTIĞI MEDİNENİN SAYENİZDE KUDÜSÜNrezil herifler CANABI ALLAHCC. BUNUN HESABINI HEM BU DÜNYADA HEMDE ÖBÜR DÜNYADA SORAR İNŞAALLAH. YİNE OSMANLI TORUNLARI İNŞAALLAH koruyacak o mübarek beldeleri.
 • AliAli5 ay önce
  Kral bence ABD işe sıkıfıkı olunca sizin tadınızda değişiklik olmuştır
 • nurinuri5 ay önce
  mübarek su kesilirse hiç şaşmam.
 • Ali RüzgarAli Rüzgar5 ay önce
  Zemzem suyu mu kaldı? Hac mı kaldı? sizin topraklarınıza ödenen her kuruş siyonistlere gitmeye başladı, Kabeyi mahvettiniz hain herifler...
 • sukrusukru5 ay önce
  Sizin nemal olduğunuz iyice açığa çıktığı için zemzem özelliği kaybolmuş olabilirmi acaba.

Günün Karikatürü

21 Ekim 2018