KPDK Toplantısı

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın:- "Kamu personeli istihdamında sözleşmelilikten vazgeçilmeli, sözleşmeli personelin tamamı kadroya geçirilmeli"- Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci: - "Enflasyona dayalı ücret politikasından vazgeçmek lazım. Yıllardır kamu çalışanları enflasyon kadar bir artış alıyorlar. Bu artışlar bize göre sıfır zam demektir"

07 Aralık 2018 Cuma 19:37
KPDK Toplantısı

ANKARA (AA) - Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Kamu personeli istihdamında sözleşmelilikten vazgeçilmeli, sözleşmeli personelin tamamı kadroya geçirilmeli." dedi.

Yalçın, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında düzenlenen Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, kamu görevlilerinin beklentilerinin hayata geçirilmesini istediklerini söyledi.

KPDK'nin toplu sözleşmeye ilişkin hazırlıkların yapıldığı bir zemin olduğunu dile getiren Yalçın, toplumun büyük bölümünün 4C'nin 4B statüsüne geçirilmesi ve 4C statüsünün kaldırılmasını beklediğini kaydetti.

Yalçın, kamu personel sistemindeki sorunların üstesinden gelmek için KPDK'nin üst düzey sorumluluk alması ve oluşturulacak alt komisyonlarla da çözümlerin hızlandırılması gerektiğini belirtti.

3600 ek göstergeye ilişkin çalışmaları da yakından takip ettiklerini dile getiren Yalçın, talepleri şöyle sıraladı:

"Kamu görevlileri enflasyon yükselişiyle kayıplar yaşıyor. Bu kayıplar satın alma gücünün düşmesini beraberinde getirdi. Onun için bu konuda sadece enflasyon farkı olarak 6 ayda bir devreye girecek bir düzenekten ziyade enflasyonun, verilen, masada kararlaştırılan zammın geçtiği aydan itibaren artan kısmı anında yansıtılmalı ki bu anlamda gelir kaybı oluşmasın. Bunun için dönem sonu beklenmemeli, enflasyon farkı yanında enflasyon tazminatı da ödenmeli. Kamu personeli istihdamında sözleşmelilikten vazgeçilmeli, sözleşmeli personelin tamamı kadroya geçirilmeli.

Gelir vergisinde oran yüzde 15'te sabitlenmeli ve matrah yükseltilmeli. Kadın istihdamında kamu öncülük yapmalı, başta mobbing olmak üzere kadın kamu görevlilerinin sorunları çözüme kavuşmalı ve haklı beklentileri karşılanmalı."

- "Kamu çalışanları kalkınmadan, büyümeden pay almadı"

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci de toplu sözleşmedeki temsil meselesinin gündeme getirilmesini doğru bulmadığını belirterek, kamuda sendikal ayrımcılığa müsaade edilmemesi gerektiğini söyledi.

Kamu çalışanlarının alım gücünün her geçen gün azaldığını dile getiren Kahveci, "Enflasyona dayalı ücret politikasından vazgeçmek lazım. Yıllardır kamu çalışanları enflasyon kadar bir artış alıyorlar. Bu artışlar bize göre sıfır zam demektir. Kamu çalışanları kalkınmadan, büyümeden bugüne kadar pay almadı. Önümüzdeki yıldan itibaren refah payı uygulamasına geçilmesini, kalkınmadan, büyümeden pay verilmesi noktasında kanaatimizi paylaşmıştık." değerlendirmesinde bulundu.

KESK Mali Sekreteri Elif Çuhadar da kadın istihdamına yönelik sorunlara ve çözüm önerilerine değindi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 07 Aralık 2018 Cuma 19:37

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    22 Eylül 2019