• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Koronavirüsün yeni belirtisi ortaya çıktı! Dünyada ilk kez Türkiye’de görüldü

Tüm dünyada can almayı sürdüren yeni tip koronavirüse ilişkin çarpıcı bir yeni belirti ortaya çıktı. Dünyada ilk kez İstanbul’da görülen koronavirüs belirtisi, yoğun testis ağrısı şikayetiyle hastaneye giden bir hastada tespit edildi.

Yeniakit Publisher
2020-11-19 13:48:00 - 2020-11-19 14:02:09
Koronavirüsün yeni belirtisi ortaya çıktı! Dünyada ilk kez Türkiye’de görüldü

İngiliz basını, İstanbul'da yoğun testis ağrısı şikayetiyle hastaneye giden bir hastada yeni tip koronavirüs (Kovid-19) çıktığını, vakanın bu belirtiyle tanı koyulan ilk örnek olduğunu yazdı.

Çin'in Wuhan kentinde Aralık 2019'da ortaya çıkan koronavirüs, kısa sürede küresel bir krize dönüştü. Dünya genelinde 56 milyonu aşkın insana bulaşan virüsle ilgili bir yandan aşı çalışmaları devam ederken, diğer yandan da hastalığın şifreleri çözülmeye çalışılıyor.

Türkiye’de çarpıcı çalışma

Hastalığın belirtileri ile ilgili çarpıcı bir çalışma Türkiye’de yapıldı. Sonuçları Urology Case Reports dergisinde yayınlanan ve İngiliz basınında da dikkat çeken çalışmaya göre testislerde yaşanan ağrı ve şişkinlik, koronavirüsünün nadir görülen belirtilerden biri olabilir.

Koronavirüs belirtileri göstermiyor

İstanbul’da özel bir hastanede görev yapan Dr. Hakan Özveri, yaz aylarında 49 yaşındaki bir hastanın testislerinde yoğun ağrı ve şişkinlik şikayetiyle kendilerine geldiğini söyledi. Öksürük, yüksek ateş ile koku ve tat alma duyularını kaybetme gibi koronavirüste yaygın görülen belirtilerin hiçbirini taşımayan hastaya, virüs taşıyan biriyle teması olduğu için test uygulandı. Sonuçları pozitif çıkan hastadaki ağrının, ilk görülen belirti olduğu ortaya çıktı. Hastanın başka bir sağlık problemi ya da cinsel yolla bulaşan hastalığı bulunmadığı da öğrenildi.

“Genital problemler koronavirüsle birlikte değerlendirilmeli”

Dr. Özveri, erkeklerde yaşanan testis ağrısının corona virüsünde ilk klinik belirti olabileceğini söylerken, “Covid-19 genel olarak solunum yolu organlarına saldıran viral bir enfeksiyon. Buna karşın bizim karşılaştığımız vakada akciğerdeki belirtiler yerine testisler gibi genital organlarda semptomlar ortaya çıktı. Hastalardaki genital problemler ve testis ağrıları Covid-19’la birlikte değerlendirilmeli” dedi.

“Uzun dönemli etki ve hasara yol açabilir”

Daily Star’da yer alan habere göre, söz konusu vakanın bu şekilde tanı koyulan ilk örnek olduğu belirtilirken, hastalığın testislerde uzun dönemli etki ve hasara yol açabileceği ifade edildi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Remzi-1461

Her gün ayrı bir korku pompalayın bakalım  
 • Yanıtla

ali

Alakasi bile yok!! Hic bir belirti göstermeden virüsü atlatanlardan olacakti ama test yaptirinca çıktı demek!testis agrisi başka sebeptendir!
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23