• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Koronavirüsle mücadelede 'kesitsel çalışmanın' detayları ortaya çıktı

Dünyada can almaya devam eden yeni tip koronavirüs ile mücadelede Türkiye’de ikinci defa uygulanacak olan kesitsel çalışmanın da detayları ortaya çıkmaya başladı. Haziran'daki uygulamaya benzer bir uygulama yeniden yapılacak.

Yeniakit Publisher
2020-10-18 07:07:00 -
Koronavirüsle mücadelede 'kesitsel çalışmanın' detayları ortaya çıktı

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan’dan yeni tip koronavirüs (COVİD-19) ile mücadeleye dair önemli açıklama geldi.

İlhan “Haziran sonunda, TÜİK’ten alınan örneklem ile 153 bin kişilik bir çalışma yapılmıştı. Bu çalışmanın aynısı önümüzdeki günlerde tekrar edilecek. Belirlenen hanelere gidilip antikor ve sürüntü alınacak. Böylelikle bütün toplumun fotoğrafını çekeceğiz. Bağışıklık düzeyimizi tespit edip ona göre strateji belirleyeceğiz. Ayrıca aşı çalışmalarını ne yönde planlamamız gerektiğini öğreneceğiz. Araştırmalar tahminen önümüzdeki ay sonuçlanır. Hastalığın daha çok geçirildiği İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerde bağışıklığın daha yüksek olmasını bekliyoruz. Ancak kişi bağışıklık sayısı, nüfusa oranla daha az olabilir” açıklamasında bulundu.

Yüz yüze eğitim konusu

İlhan, yüz yüze eğitime geçilmesiyle ilgili de şunları söyledi:

"Bundan sonra peyderpey ara sınıflar açılacaktır. Önümüzdeki süreçte 5, 6 ve 7’inci sınıflar veya 9, 10, 11’inci sınıflar belki eş zamanlı olarak belki de birer hafta arayla açılabilir. Okula başlayan çocukları 3-4 hafta kadar izleyip daha sonra okullarda da tarama yapma yönünde bir görüş söz konusu. Bu çok doğru bir yaklaşım. Böylece, burada asemptomatik olanları tespit edeceğiz."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

meleknur

EVLERE GİDİP SÜRÜNTÜ ALINMA ANINDA MİKROP BULAŞMA RİSKİDE OLMA İHTİMALİDE YÜKSEK. OKULLARIN AÇILMASI GÜZEL GELİŞME YETER ARTIK OKUL DEDİK OKUL İŞİTTİK RABBİM NESLİMİZİ MİLLETİMİZİ BİZİ KORUSUN TÜM MİKROPLARDAN VE HASTALIKLARDAN AMİN!
 • Yanıtla

Kaktus Sydney

Bu covid masali ile memleketi asiri mesgul ettiniz, milleti gerdiniz; gidip suruntu alacaklarmis; yahu sizin baska isiniz yok mu? Gidin yeni nesiller icin calismalar yapin, ata tohumu saklama, organik tarim, fitrata uygun hayvancilik vs bu islerle ugrasin kardesim; Turk halkinin yaridan fazlasi diyabet hastasi, diyabet demek kalp, tansiyon hepsi sirayla gelsin demek; millet yedikleri yiyeceklerden kanser olmus umurlarinda degil onlarin isi DSO nun talimati dogrultusunda suruntu alarak gereksiz para ve vakit kaybina sebep olmak, zulm e devam etmek. Hep yaziyorum turkiye de covid isini bu raddeye getirenler ahirette hesap veremeyecek, covid kadar kafaniza tas düşsün zindiklar!
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23