• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Koronavirüs

Gazetemiz okurlarından Hamza Atlı, "Koronavirüs" başlıklı yazısını bizimle paylaştı.

Yeniakit Publisher
2020-03-16 13:55:00 -
Koronavirüs

Hamza Atlı

Maalesef hiçbir vakanın teğet geçmediği güzel memleketimize koronavirüs de uğradı en nihayetinde.

Tabi şimdiye kadar gelmemesine şaşırıyor olsam da, devletin tedbir ve gayretine de bağlıyorum biraz. Bu vesile ile sık sık eleştirdiğim yetkili mercilere bu defa teşekkür etmek istiyorum. Özellikle Sağlık Bakanı Sn. Fahrettin Koca’ya... Gayretlerine hepiniz gibi şahidim. Tabi tüm tedbirlere rağmen böyle bir illetin bizlere uğramaması olacak şey değildi! Uğradı da...

Gidişi şen ola...

İnşallah kimseyi bu sebeple kaybetmeyiz.

Tabi halk olarak bizlerin de bazı basit tedbirlerle korunması mümkün.

Korona nedir? Nasıl korunulur?

“400-500 mikrohücre çapına sahip, boyutları büyük bir virüstür, herhangi bir maske bile virüsün girişini engeller, bu nedenle eczacıları 2 katlı 3 katlı maske istiyoruz diye zorlamaya gerek yoktur.

Virüs havaya değil, yere yerleşir, bu nedenle hava yoluyla bulaşma ihtimali düşüktür.

Korona virüsü, metal bir yüzeye bulaştığında 12 saat yaşayacaktır, bu yüzden ellerinizi sabun ve su ile yıkamak yeterli olacaktır.

Kumaşlara bulaştığında Korona virüsü 9 saat kalır, bu yüzden kıyafetleri yıkamak veya iki saat güneşe maruz bırakmak onu öldürmek için yeterlidir.

Virüs 10 dakika boyunca ellerde yaşar, bu nedenle cep boyutlarındaki alkol ve dezenfektanları cepte taşımak ve sık sık önlem amaçlı kullanmak faydalı olacaktır.

Virüs 26-27 C° sıcaklığa maruz kaldığında öldüğü için, sıcak bölgelerde yaşayamamaktadır. Ayrıca sıcak su, sıcak içecekler içmek ve güneşe maruz kalmak yeterince iyidir.

Dondurmadan uzak durmak, soğuk yiyecekler ve içecekler tercih etmemek önemlidir. Ilık su ve tuzla gargara yapmak virüsü bademciklerde iken öldürür ve akciğerlere geçmesini önler. Bu talimatlara uymak virüsü önlemek için önemlidir! Şimdiden geçmiş olsun. İnşallah vukuatsız bir şekilde bu belayı atlatırız. Allah’ın oluru ile...

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Günel yılmaz

Kaplıcaları da kapatsalar daha iyi olur oradaki evlerdeki hijyen ne kadar güvenli olur
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23