Korkunç iddia! S. Arabistan İslam alimlerini idam edecek

ABD güdümündeki Suudi Arabistan'ın Ramazan ayı sonunda 3 önde gelen din adamını idam etmeye hazırlandığını ileri sürüldü.

23 Mayıs 2019 Perşembe 07:28
Korkunç iddia! S. Arabistan İslam alimlerini idam edecek

Hamas'ın Siyasi Büro üyesi Musa Ebu Merzuk, Twitter hesabından yaptığı ve 2 Suudi yetkiliye dayandırdığı açıklamasında, Suudi Arabistan'da 2017 yılında tutuklanan İslam alimi Selman el-Avde, Hatip Avad el-Karni ve dini televizyon program sunucusu Ali el-Ömeri'nin Ramazandan sonra idam edileceğini ifade etti.

Ebu Merzuk, bu kişilerin kanının akıtılmasından Suudi yöneticiler, bu hükmü verenler, hakimler ve hükmü duyup bu kişilere yardım etmeyen herkesin sorumlu olduğunu kaydetti.

"Din adamlarının idam edilmesi suç"

Öte yandan Suudi Arabistan'da tutukluların haklarını savunan "Düşünce Mahkumları" isimli Twitter hesabında, "Din adamlarının idam edilmesi suçtur" şeklinde hashtag oluşturuldu. 

Söz konusu Twitter hesabında, Suudi Arabistan makamlarına tüm düşünce mahkumlarının serbest bırakılması, akademisyen, din adamı ve aktivistlere yönelik tüm adil olmayan yargılamaların durdurulması çağrısı yapıldı. 

Twitter hesabında, idamın düşüncelerini ifade edenlere değil suç işleyenlere yönelik olduğu, Avde, Karni ve Ömeri'nin geniş kitlelere hitap eden şahsiyetler olduğu için Suudi makamlar tarafından tutuklandığına işaret edildi. 

İngiltere merkezli "Middle East Eye" internet sitesi dün, iki hükümet kaynağı ve alimlerden birinin akrabasına dayandırdığı haberde, 2017 yılında tutuklanan Avde, Karni ve Ömeri'nin Ramazan sonrasında idam cezasına çarptırılacağını iddia etmişti.

Suudi Arabistan'da 2017'de tutuklanan Avde'ye, yaklaşık bir yıl sonra çıkarıldığı mahkemede, "terör örgütüne liderlik, Riyad'ın Katar'a uyguladığı ablukaya karşı çıkma, Müslüman Kardeşler Teşkilatıyla iş birliği, hükümetin başarılarına karşı kinayede bulunma, Katar kraliyet ailesiyle ilişki içinde olma, ulusal güvenliği tehdit, şiddeti kışkırtma" gibi 37 ayrı suçlama yöneltilmişti.

Suudi Arabistan'da geçen ay "terör örgütü kurmak ve düşmanla iş birliği yapmak" suçlamasıyla çoğunluğu Şii 37 kişinin idam edildiği bildirilmişti.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 23 Mayıs 2019 Perşembe 07:28

YORUM YAZ

 • VatandasVatandas20 gün önce
  Serefsiz soytari utanmadan siritiyor
 • ali gerçekali gerçek1 ay önce
  Hasan denen , Bak kuzu daha öğrenemedin sözde alimlerlerin peşinden gitmemeyi.Gitme Fethullahın feşinden dedim yok o alim çok da güzel ağlıyor. eeeeeeeee şimdi. enin yüzünden milletin çilesine bak.Adam ol. Adam olllllllll.
 • uyan dünya uyan dünya 1 ay önce
  bu suud kırallarıkafirin önde gidenleri. müslümanlık maskeleri
 • 1dir11dir11 ay önce
  israille işbirliği tescillenmiştir.
 • HasanHasan1 ay önce
  Ali gerçek denen ,suudi yöneticilerin kimlere köpeklik yaptığına bakarsan orada göreceksin o islam alimlerinin kime göre neye göre alim olduklarını,şimdi sen yaylan yavaş yavaş
 • uğur cinyakoğluuğur cinyakoğlu1 ay önce
  din alimlerini göndersinler bize . biz bakarız . neden asıyorlar ki acaba bu katil prens .
 • Efnanur KūşatEfnanur Kūşat1 ay önce
  Ebu cehilllerin ebu lehebleri veledi zinalarindan bu beklenir.Emiratis gurbuyla beraber bunlar isvicreye sik gelip gider bu veledi zinalar.bunlar kafir dende tehlikeli sayin Erdoģan ve TÙRK DEVLETIMIZ ICIN.cok şeye şahitim.
 • ali gerçekali gerçek1 ay önce
  İslam alimi kime göre , neye göre. Suidiler bir haber yapar şimdi Türkiye İslam alimi Fethullah Gülen i idam etmeye hazırlanıyor diye oturursunuz kıçınızın üzerine. Dağılın şimdi.
 • ihsanihsan1 ay önce
  esas idam edilmesi lazım gelen selmanlar katildir münafıktır
 • dik devrimi dik devrimi 1 ay önce
  Dil devrimi iyi ki yapılmış.Bunlarin  kültürlerinden biraz oldun sıyrıldık.Musluman olmak için arapça konuşmaya gerek yok.
 • hizipsavarhizipsavar1 ay önce
  o ip birgün onun içinde asılır. elleri kanlı katilin hükmü hemde kutsal topraklarda zül gibi. Allahım bu azgınların elinden müslümanları kurtar bunlarda oraların hizipcileri. siz kimsinizde lan kabeye karşı saray yapıyorsunuz şerefsizler.
 • yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy1 ay önce
  siyonist şeytan arabın gayri meşru piç kefere dönüelbet birgün senin ananı avradını bellettirecek biri çıkar kafir oğlu kafir

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Haziran 2019