Konteyner kentlerde ilk iftar açıldı

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler, kaldıkları Kilis'teki konteyner kentlerde oruçlarını açtı.

16 Mayıs 2018 Çarşamba 21:37
Konteyner kentlerde ilk iftar açıldı

Yaklaşık 16 bin kişinin barındığı Öncüpınar Konaklama Tesisleri'nde Suriyeli kadınlar iftar hazırlarken, eşleri de onlara yardım etti.

Çocukların akşam ezanının okunmasını oyunlar oynayarak beklediği konteyner kentte, bir ramazana daha vatanlarından uzakta girmenin hüznünü yaşayan Suriyeliler, kurdukları yer sofralarında ülkelerine özgü yemeklerle oruçlarını açtı.

TÜRKİYE'DE 7. RAMAZAN

Suriyeli Velide Abdülhak, yaptığı açıklamada, Türkiye'de yedinci ramazanı geçirdiklerini belirtti.

Yaklaşık 7 yıl önce savaşın şiddetinin artması sonucu yaşadığı İdlib'den kaçarak Türkiye'ye sığındığını ve konteyner kente yerleştirildiğini anlatan Adülhak, şunları kaydetti:

"O zamandan bu yana Türkiye'deyiz. Burası bizim ikinci vatanımız oldu ama Suriye'ye dönmek isteriz. Annem 85 yaşında, onu görmek isterim. İnşallah en yakın zamanda döneriz. Türk askerinin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sayesinde inşallah Suriye düzelir. Bundan sonraki ramazanı ve bayramı Suriye'de geçiririz ."

Abdülhak, Türkiye'de iki oğlu ve bir kızı ile ile birlikte yaşadığını ve çok huzurlu olduğunu ancak insanın vatanı gibisi olmadığını sözlerine ekledi.

 

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Mayıs 2018 Çarşamba 21:37

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    20 Ocak 2019