• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Komünist Çin, Doğu Türkistan soykırımına dair belgeleri imha ediyor

Doğu Türkistan'daki yaşanan vahşete ait bilgilerin dünya kamuoyuna sızdırılmasının ardından harekete geçen komünist Çin yönetimi, bu durumun tekrarlanmaması için Sincan bölgesel hükümeti yetkilileriyle üst düzey toplantılar gerçekleştirerek 'belgeleri imha etme' konusunda iş birliği içine girdi.

Yeniakit Publisher
2019-12-14 16:52:00 -
Komünist Çin, Doğu Türkistan soykırımına dair belgeleri imha ediyor

Müslüman Uygur Türklerine uyguladığı sistematik soykırımın dünyaya duyurulmasından korkan komünist Çin hükümeti, işkence belgelerinin sızdırılmasıyla beraber yeni önlemler almaya başladı.

Associated Press'in Sincan'da hükümet çalışanlarına yakın kişilere dayandırdığı habere göre, Çinli yetkililerin, Sincan bölgesel hükümeti yöneticilerine toplama kamplarındaki kişilere dair yazılı belgeleri yakma, bilgisayarları imha etme, ofislerdeki internet bağlantılarını sökme, bilgileri sağlam yere nakletme, hackerlerın ulaşamayacağı güvenli alanlar oluşturulması gibi talimatlar verdiği öğrenildi.

Belgelerin doğruluğunu reddedemediler

Bölgede yaşayan Uygurlara göre gizli belgelerin yayınlanması, Pekin'deki merkezi hükümeti Sincan hükümeti üzerinde daha fazla baskı yapmaya zorladı.

Uygur Türklerine uygulanan sistematik soykırım ve baskı yönetiminin duyulmasını istemeyen Çin hükümeti, sızdırmaların yaşandığı Ekim ayından beri kontrollerini daha da sıkılaştırdı. Gizli belgelerin basına sızmasının ardından geniş çaplı soruşturmalar başlatıldığı, şu ana kadar kaç kişinin gözaltına alındığının bilinmediği ancak bu rakamın çok sayıda kişiyi kapsadığı belirtiliyor.

Sincan yetkilileri ve Çin Dışişleri Bakanlığı, bugüne kadar sızdırılan belgelerin doğruluğunu reddetmediler ancak bu belgelerin 'kötü niyetli olarak çarpıtılmış' olduğunu ifade ederek konuyu kapatmaya çalıştılar.

Çin'in Müslüman Uygurlara soykırımı

Komünist Çin hükümeti, yaklaşık 11 milyon Uygur Türkünün yaşadığı Sincan'da inşa ettiği toplama kamplarıyla, 'terörist' iftirasında bulunduğu masum insanlara işkence uygulayarak onların dil, din ve kültürlerini yok etmeye çalışıyor. Çinlilerin 'mesleki eğitim kampı' adını verdiği toplama kamplarında 1 milyonun üzerinde Uygur Türkünün bulunduğu biliniyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Selman

Siz bu apaçık zulmü haber yapıyorsunuz lakin reis erdogan, Çin boyle birsey yapmiyor diyor! Hayrdır? Reyizinize muhalefet mi ediyorsunuz???
 • Yanıtla

celil yağmuroğlu

Devletimiz bu ÇİN zulmüne bir dur demesi gerek bugün Doğu Türkistan yarın Türk Cumhuriyetleri yari Türkiye.. ..Çin Süper bir Ülke olma yolunda ..İpek yolunu ona sopa olarak göstermemiz gerek..geç kalmadan bir çözün gerek..
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23