Koç’tan açıklama

23.08.2019 tarihinde gazetemizde yayımlanan habere ilişkin Koç Grubu'ndan tarafımıza gönderilen yazıyı gazetemizin “cevap hakkı”na gösterdiği saygı gereği; şu an için herhangi bir kanuni zorunluluk olmadan yayınlıyoruz.

12 Ekim 2019 Cumartesi 11:27
Koç’tan açıklama

23.08.2019 tarihli Yeni Akit Gazetesi’nin 1. ve 8. Sayfasında yer alan, Faruk Arslan tarafından yazılan “Dev İhaleler Alan KOÇ’un Tank Palet Hazımsızlığı” başlıklı yazıda Müvekkiller ile ilgili olarak yer alan ifadeler gerçek dışıdır.

Koç Topluluğu Şirketlerinden OTOKAR Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş. Altay Ana Muhabere Tankı Projesi çerçevesinde lider uzmanlık ve tecrübesi ile Dönem-1 ana yüklenicisi olarak özgün tasarım 3+ nesil Ana Muharebe Tankı’nm tasarım, prototiplerinin üretimi ve kalifıkasyonu ihalesini kazanmıştır. İhaleye konu seri üretime hazır prototiplerini başarı ile üretmiş, test ve kalifiye etmiş, ihale şartlarına uygun şekilde teslim etmiş ve sonrasında seri üretim için teklifini sunmuştur. Nitekim Sn. Ali Y. Koç 2016’da gerçekleşen MÜSİAD EXPO Fuarında seri üretim için fiyat teklifi verildiğini ve onaylanırsa 18-22 ay içerisinde seri üretime geçilebileceğini basına açıklamıştır. OTOKAR’ın tasarladığı ve geliştirdiği Altay Tankı otoritelerin takdirini toplayarak daha bu aşamada ihracat talepleri almıştır.

Haberinizde ise 2011’den Kasım 2018’e kadar OTOKAR tarafından hiçbir şey ortaya konulamadığı ve Koç Topluluğu’nun bu nedenle tazminat ödemesi gerektiği belirtilmektedir. Belirtilen dönemde gazetenizde yer alan farklı haberlerde de görüleceği gibi, OTOKAR testlere hazır ilk prototipleri Kasım 2012’de Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla kamuoyuna tanıtmış; arazi kabiliyeti ve atış testlerini takiben Altay’ın 2015’te kalifikasyon testlerine başlanmıştır. Hatırlatmak gerekir ki 18 Kasım 2018’de yapılan Altay Ana Muharebe Tankı seri üretim ihalesinin ana şartı; seri üretime hazır, tüm testlerini başarı ile geçmiş ve kullanıcı tarafından kalifiye edilmiş bir Ana Muharebe Tankı prototipinin bulunmasıdır. Bu şart sağlanmış ve ihale gerçekleştirilmiş olmasına rağmen Müvekkiler’in tazminat ödenmesini gerektirecek bir durum bulunmadığı gibi böyle milli bir meselede, hiçbir gecikme bulunmazken, Müvekkiller’in Devletimizi özellikle beklettiği ve milli güvenliği tehlikeye düşürdüğü gibi ithamlar doğru değildir.

Haberde OTOKAR’m Altay seri üretimi için gerçekle örtüşmeyen şekilde 7 milyar Dolar teklif önerdiği belirtilmektedir; ancak ne OTOKAR’m ne de başka herhangi bir firmanın teklif ettiği ileri sürülen fiyatlar kamuoyuyla paylaşılmamış olup, bunlar son derece gizli bilgilerdir. OTOKAR seri üretim için nihai teklifini Türk Silahlı Kuvvetleri’nin acil ihtiyaç planına zamanında cevap verecek şekilde maliyet bakımından etkin, gerçekçi ve rekabetçi şekilde sunmuştur. Gazetenin bu gizli rakamlara ulaşması söz konusu değildir, rakamlar yanlış verilmiştir.

Müvekkiller’in savunma sanayi alanında faaliyet gösteren başka bir kurum ve milli proje aleyhine, bir siyasi parti ile haksız faaliyetler içerisinde olduğuna ilişkin iddia da mesnetsizdir.

Sn. Ali Y. Koç, 2016’da (2018 ihalesinden 2 yıl önce) OTOKAR’ın Altay Tankı üretimi için gerekli alt yapı ve planlamayı tamamladığını, savunma sanayiinde üretimin uzun bir planlama ve deneyim gerektirdiğini, seri üretimin bir başka firma tarafından yapılması halinde belirli bir süre gecikme yaşanabileceğini ifade etmiştir. Ülkemizin milli güvenliğini ilgilendiren bu önemli projeyle ilgili olarak, ülkesi için var olan Koç Topluluğu mensubu Müvekkiller’in teknik ve ticari tespitlerin dile getirilmesinden oluşan beyanı tehdit olarak yorumlanamaz.

Anılan proje, Ülkemizin Müvekkillerde birlikte bugüne kadar gerçekleştirdiği en büyük ve somutlaşmış projelerdendir. Koç Topluluğu’nun milli duruşu aynı şekilde devam edecektir.  Koç Topluluğu olarak bu projeye yıllarca emek vermiş ve seri üretime hazır başarılı prototipleri Devletimize teslim etmiş olmanın haklı gururunu taşıyor, Altay tanklarının bir an önce ordumuz envanterinde yer almasını her Türk vatandaşı gibi dört gözle beklediğimizi değerli kamuoyuna bildiriyoruz.

Koç Holding A.Ş., Otokar Oto. ve sav. San. A.Ş. ve Y. Ali Koç vekili

Av. Uğur Çapkın

Not: Yukarıdaki açıklama mahkeme kararıyla yayınlanan bir açıklama değildir. Gazetemizin “cevap hakkı”na gösterdiği saygı gereği; şu an için herhangi bir kanuni zorunluluk olmadığı halde yayınlanmıştır.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Ekim 2019 Cumartesi 11:27

YORUM YAZ

 • SAİT YİĞİTSAİT YİĞİT3 gün önce
  Bu ihale koç grubunu hakkıdır .Adamlarher aşamasını gerçekleştirdibir kaç örnek yaptı.Bu tecrübe seri üretim tecrübesidir .Olaya siyasi bakanlar ülkesinin menfaatini göremez
 • AlperenAlperen4 gün önce
  Koç topluluğuna hiçbir savunma envanterinden bir vida bile yaptırmayın. Bunca yıllardır yan sanayii üreticiliği yapmış, ülkenin küçük, organize sanayi üretim çalışmaları kapsamında daha ileri imalat, büyük fabrika, ham madde üretiminde yabancı ülkelerle işbirliğine giderek. Ülke üretiminde sanayii sekteye uğratmak için her türlü komploları kurmuş. Sanayide teknolojide ilerlememizi engellemiştir.Bu ülkede Yahudi fakir göremezsiniz. Çok gizli dayanışma vakıf kuruluşları ve her alanda yaygınlaşmış kolları uzun ajanları, devlet içinde ve dışında müthiş bir koordinasyon hâlinde aktif etkili çalışmalar yapmak talar. Siyonistler de denenen bu ...ler. En büyük VATAN Hainidir ler. Suriye harekatı için bir kelime duyuldu mu! bunlardan. Sanmıyorum.
 • KenanKenan4 gün önce
  Bence hepsi yalanBu Türkiye yi oyalama taktiğinden başka birşey değildir
 • ŞaşırdımŞaşırdım5 gün önce
  Benim bildiğim akit mahkeme kararına uymamak için akiv, vakit, yeni akit gibi isim değişiklikleri yapar, kişilik haklarına tecavüz ettiği kişilere tazminat ödememek için bin dereden su getirir. Ne oldu, hangi dağda kurt öldü de bu yazıyı yayımladınız merak ediyorum.
 • Burak GüzelBurak Güzel5 gün önce
  Yazıklar olsun Koç grubuna ciddiye alıp sizi bir de iftiralarınıza cevap vermiş. Yalan haber ve iftiraların bir medya için en tehlikeli uğraş olduğunun farkında değil misiniz, ülkemiz için bu işten vazgeçin, hadi ülkeyi umursamıyorsunuz, yalanı haram kılan dinimiz hakkı için vazgeçin
 • göktürkgöktürk5 gün önce
  askerifabrikanın yabancı yada değil özel sermayeye devredilmesini-kiralanmasını- satılmasını hazmedenler varsa gidip kan ve gen testi yaptırsın. 
 • ahmet yükselahmet yüksel5 gün önce
  sözkonusu tankın en önemli unsuru neresidir?motoru değil mi?İHALE ŞARTININ İLK VE EN ÖNEMLİ MADDESİNİNmotorunun türkiyede ortak ÜRETİM ŞARTI VE TEKNOLOJİ PAYLAŞIM ŞARTI OLDUĞUNU NEDEN SÖYLEMİYORSUNUZ?TOFAŞ DA ÜRETTİK DEDİĞİNİZ OTOLAR GİBİ MOTORLARI 3 GÜN SONRA AMBARGO KOYULACAK AMERİKADAN MI ALACAKTINIZ?TÜRKİYEDE YERLİ OTOMOBİL YAPMAK İNTİHARDIR DİYEN MERHUM MUSTAFA KOÇ DEĞİL MİYDİ? OTOKARın önerdiği tankın motorunu türkiye düşmanı avusturyadan ya da israilden almakda sakınca görmeyecek olmanız önceliğinizin çok kazanmak olduğunu bu cahil sandığınız basiretlimillet ve onun iktidarı bilir.
 • MehmetMehmet5 gün önce
  Çamur at izi kalsın. Sizinki gazetecilik değil yandaşlık.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

17 Ekim 2019