Seçim 2019 Sayfası

Koca ülke bir tüccarla böyle Müslüman oldu

Güney Asya'nın en kalabalık ülkelerinden Endonezya bugün pek çoğumuza artık efsane olarak gelecek bir öyküye sahip. O günün iş adamı olarak kabul edilen bir tüccar sayesinde koca bir ülkenin Müslüman oluşu, tebliğden önce temsilin çok daha önemli olduğunu gözler önüne serdi.

11 Kasım 2018 Pazar 00:58
Koca ülke bir tüccarla böyle Müslüman oldu

Ülkenin İslamlaşması, bir kumaş tüccarının Müslüman ahlakına örneklik teşkil edecek bir davranışı sayesindedir. Mehmet Paksu'nun "İman Hayata Geçince" adlı eserinde aktardığı bilgilere göre Endonezya'ya yerleşen ve ticaretini orada sürdüren bir Müslüman tüccar, bir gün iş yerine geç gelir ve dükkânını emanet ettiği çırağının hayli kârlı bir satış yaptığını görür.

Ancak işin aslını öğrenen tüccar, çırağının metresi 5 akçe olan kumaşı 10 akçeden sattığını öğrenir. Bunun üzerine derhal satış yaptığı kişiyi bulmasını ister çırağından. Çırak satış yaptığı müşteriyi çok geçmeden bulur ve dükkâna davet eder.

Tüccar durumu müşteriye izah ederek kendisinden helallik istedikten sonra fazladan alınan 5 akçeyi de uzatır. Çok geçmeden bu olay ülkede dilden dile dolaşmaya başlar ve kralın kulağına kadar gider.

Tüccarı huzuruna davet eden kral, bu davranışını neye borçlu olduğunu sorar ona. Tüccarsa sadece dininin emirleri gereği, kul hakkını gözettiği için bunları yaptığını söyler ve kralın İslam hakkındaki soruları peş peşe gelmeye başlar. O güne dek böyle bir dinin varlığından haberdar olmayan kral olaydan etkilenir ve kısa sürede Müslüman olmaya karar verir. Halkı da yavaş yavaş onu takip eder.

5 Akçelik hassasiyet

Belki de Hz. Peygamber'in "Doğru ve güvenilir tüccar, kıyamet gününde peygamberler, sıddıklar (doğrular) ve şehitlerle beraberdir" hadisinin motivasyonuyla bu onurlu davranışı sergileyen tüccarın 5 akçelik hassasiyeti, peygamber ahlakıyla sergilediği bu tutum, bugün 200 milyonu aşkın sayıda bir Müslüman nüfusa ev sahipliği yapan Endonezya'nın kaderini belirlemiş olur.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Kasım 2018 Pazar 00:58

YORUM YAZ

 • ramoramo5 ay önce
  Öyle tüccar(esnaf-pazarcı) şimdi hiç yok. pazara gidin, önde güzel, güzel meyveler, poşete koyulanlarla sadece cins benzerliği var. Ahiret(hesap) gününe inanmıyorlar olsa gerek.
 • Necmittin karaNecmittin kara5 ay önce
  Allah cc onun gibilerden razı olsun,bizide örnek alanlardan etsin..bu davranış çok önemli..
 • Yilmaz yüceturkYilmaz yüceturk5 ay önce
  Muslumanmi mümin müminemi.ALLAH yardimcimiz olsun.
 • TevfikTevfik5 ay önce
  Endonezya ikiyüzellimilyon müslümanla maşallah dünyadaki en kalabalık müslüman ülke çokda kibar ve iyiniyetli insanlar birçoğu insanın onlardan birini görmesi bile moral motivasyona sebep oluyor hamdolsun,yanlız şu japonlar türklerin eski dinine benzer bir acaibatta çakılıp kalmış ve yüzümüze baka baka anadoluda insanlık tarihi arıyoruz yalanıda söylüyorlar halbuki Nuh as dan sonra Yasef'in sarı ırk kavmini çoğalttığı zamanı yani köklerini arıyorlar aslında yaklaşık eşit yer olarak buldularda
 • Metin YükselMetin Yüksel5 ay önce
  müslüman bankaya rahatlikla para yatirabiliyor. Fakat müslüman müslümana parada güvenemiyor. Malum Holding olaylarida var. Ne zaman bankalar kadar dürüst olursak, ve sözde degil sadece, fiildede müslüman olursak üstünüz. inanirsaniz üstünsünüz!
 • HamidoHamido5 ay önce
  Öyle tüccar şimdi varmı??? Devlet soyguncu esnaf vurguncuhalk dolandırıcı olmuş malesef.
 • Öğretmen M. Hakan ÖZÇOBANÖğretmen M. Hakan ÖZÇOBAN5 ay önce
  Müthiş bir olay !En güzel din İslamiyet !
 • İbrahim Ağdacıoğlu İbrahim Ağdacıoğlu 5 ay önce
  Bu güzel haberi Bizim siyasiler iş adamları vede kendisine bir milyonluk makam arabasını tahsis eden Erdoğana ve diyanet işler Başkanı'na ithaf ediyorum.
 • vatandaşvatandaş5 ay önce
  Şimdi ki müslüman tüccarlar ve genelde çoğu müslümanlar adamı dinden imandan çıkarır. Günümüzde müslümanlarda her türlü sahtekarlık, yalancılık, hile var.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Nisan 2019