KKTC'de doğal afet! "Şalterleri kapatın, evden dışarı çıkmayın"

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) iki gündür etkisini gösteren şiddetli fırtına ve yağış, akşam saatlerinde daha da şiddetlendi. Görüş mesafesi 5 metreye kadar düştü, okullar tatil edildi. Bir çok bölgeye elektrik verilemediği bilgisi geliyor. KKTC Afet ve Acil Durum Yönetimi Komitesi, vatandaşlara zorunlu olmadıkça evden çıkmamaları konusunda uyarıda bulundu.

06 Aralık 2018 Perşembe 08:45
KKTC'de doğal afet! "Şalterleri kapatın, evden dışarı çıkmayın"

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) genelinde iki gündür etkili olan fırtına ve yağmurun şiddetlenmesiyle bazı yerlerde görüş mesafesi beş metreye kadar düştü.

Girne'de şiddetli fırtına ve yağış nedeniyle bazı otel, işyeri ve evleri su bastı. Meteoroloji Müdürlüğü de fırtına ve yağışın yarın etkisini artıracağını belirterek halka dikkatli olmaları uyarısında bulundu.

"Şalterleri kapatın, evden çıkmayın"

KKTC Afet ve Acil Durum Yönetimi Komitesi halka dikkatli olmaları çağrısında bulunarak şu duyuruda bulundu: "Sel-su baskını olması halinde evlerinde elektrikli cihaz kullanılmaması, elektrik şalterlerinin derhal kapatılması gerekiyor. Vatandaşların, zorunlu olmadıkça evlerden ayrılmaması, gerekmedikçe trafiğe çıkılmaması; trafiğe çıkılması halinde trafikte araçları ile risk teşkil edebilecek su veya çamur birikintilerine girilmemesi gerekiyor."

Elektrik verilemiyor

Bu arada Girne-Lefkoşa, Girne-Dikmen ve Güzelyurt-Kalkanlı kara yolları şiddetli yağış nedeniyle ulaşıma kapandı. Birçok bölgeye enerji nakil hatlarının zarar görmesinden dolayı elektrik verilemiyor.

Okullar tatil edildi

Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı açıklama ile okulların kötü hava şartları nedeniyle tatil edildiğini duyurdu. Doğu Akdeniz Üniversitesi rektörlüğü de; yaptığı açıklamada eğitime bir gün ara verdiklerini bildirdi.

Günün Özeti

Haber Tarihi: 06 Aralık 2018 Perşembe 08:45

YORUM YAZ

  • erolerol10 gün önce
    Haritada neden rumca isimler var. Google dan türkçe bir harita bulmak bu kadar mı zor?

Günün Özeti

Günün Karikatürü

15 Aralık 2018