Kızıl Ordu askerlerine yarım asır sonra cenaze töreni yapıldı

2.

23 Mayıs 2019 Perşembe 10:43
Kızıl Ordu askerlerine yarım asır sonra cenaze töreni yapıldı

2. Dünya Savaşı’nda Sovyetler Birliği’nin cephesinde ölen ve cesetleri daha yeni bulunan 125 asker için askeri cenaze töreni düzenlendi.


Rusya’nın Kaluga bölgesinin Yukhnovsky kentinin Dolina köyünde 1942 yılında Sovyetler Birliği’nin cephesinde ölen askerlere ait 125 toplu mezar bölgede yapılan kazılardan sonra geçtiğimiz günlerde bulundu. Alman askerleriyle çatışırken cephede hayatlarını kaybeden Kızıl Ordu’ya bağlı 125 askerin kimlikleri ayrı ayrı tespit edildi. Bu işlemlerin ardından Rusya’nın güvenlik birimlerinden biri olan Rusya Ulusal Muhafızları Birimi (Rosgvardiya) tarafından cephenin bulunduğu köyde askeri tören gerçekleştirildi. Yapılan törende 50’den fazla Rus askeri görev alırken kimlikleri tespit edilen Kızıl Ordu askerlerinin yakınları da törenlerde yer aldı.Tabutları kızıl bayrağa sarılı taşındı


Yapılan askeri törenlerde Sovyetler Birliği ve Rusya Federasyonu marşları çalındı. Kızıl Ordu askerlerinin tabutları yalnızca Sovyetler Birliği’nin simgesi haline gelen kızıl bayrağa sarıldı. Rosgvardiya Birliği Başkanı Vitaly Semin törende yaptığı konuşmada, "Bugün toprakları için savaşan birçok askerimizi toprağa verdik. Birçok asker bu savaşta cepheye gitti ve geri dönemedi. Bizim görevimiz nesilleri birbirine kavuşturmaktır. Bu nedenle torunları büyüklerine kavuşturmak için çalışmalara devam ediyoruz. Daha bulunamayan birçok askerimiz var” dedi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 23 Mayıs 2019 Perşembe 10:43

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    16 Haziran 2019