Seçim 2019 Sayfası

Uzun dönem askerlik 9 aya mı düşecek? Kısa dönem askerlik kalkıyor mu?

Türkiye’de şuan normal askerlik süresi 12 ay. Bedelli askerliğin çıkmasıyla birlikte vatandaşlarda uzun dönem askerliğin düşmesine ilişkin yoğun bir talep oluştu. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "2-3 ay içinde tek tip askerlik gelecek." açıklamasında bulundu. Normal askerlik süresi olan 12 ay zorunlu askerlik süresinin 9 aya düşeceği konuşuluyor. Peki tek tip askerlik geldiğinde kısa dönem askerlik kalkacak mı? Tek tip askerlik nedir?

06 Aralık 2018 Perşembe 19:00
Uzun dönem askerlik 9 aya mı düşecek? Kısa dönem askerlik kalkıyor mu?

Türkiye’de şuan normal askerlik süresi 12 ay. Bedelli askerliğin çıkmasıyla birlikte vatandaşlarda uzun dönem askerliğin düşmesine ilişkin yoğun bir talep oluştu. Milli Savunma Bakanı (MSB) Hulusi Akar, "2-3 ay içinde tek tip askerlik gelecek." açıklamasında bulundu. Normal askerlik süresi olan 12 ay zorunlu askerlik süresinin 9 aya düşeceği konuşuluyor. Peki tek tip askerlik geldiğinde kısa dönem askerlik kalkacak mı? Tek tip askerlik nedir?

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AA Editör Masası'na konuk olduğunda yeni askerlik sisteminin detaylarıyla ilgili konuşmuştu. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Bedelli askerlik dövizli askerlik klasik askerlik ne olacak bunun sonu diyorsunuz, 2-3 aydan beri çalışma yürütülüyor henüz sonuçlanmadı tartışmalı pek çok bakanlığı ilgilendiriyor. 2-3 ay içinde bedellidir, dövizlidir bunu gündemden çıkartıp, bir zemine kavuşturma gayretimiz sürüyor" demişti

Kısa dönem askerlik 9 aya çıkacak

Kulislerde 9 ay tek tip askerliğin gerçekleşmesi durumunda, normal askerlik süresi olan 12 ay zorunlu askerlik süresi 9 aya düşürülecek. Askerliğin düşürülmesiyle birlikte kısa dönen askerlik yapan lisans mezun erler 6 ay olan zorunlu askerliği 9 aya çıkmış olacak. Yine kulis bilgilerine göre, askerlik bedelinin ödenmesi durumunda ise 9 aylık askerlik süresi 3 ay olacak.

“Bir askerlik sistemine kavuşacağız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, askerlik konusuna ilişkin, “Gereken hazırlıların ve planlamaların yapılmasının ardından Türkiye’yi bir daha bedelli kanunlarına ihtiyaç duyulmayacak bir askerlik sistemine kavuşturmuş olacağız” demişti.

Son dakika komutanlar askerlik süresini konuştu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar başkanlığında yeni askerlik sistemine ilişkin Milli Savunma Bakanlığı'nda toplantı yapıldı. Bakan Akar ile TSK'nın komuta kademesinin katıldığı toplantıda, askerlik sürelerinin kısaltılması ve yeni askerlik sistemi görüşüldü.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 06 Aralık 2018 Perşembe 19:00

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    19 Nisan 2019