• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

“Kimse yüzde 14’lük zamma imza atmamızı beklemesin”

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 5. Dönem Toplu Sözleşmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Yalçın, "Kimse yüzde 14’lük zamma imza atmamızı beklemesin" dedi.

Yeniakit Publisher
2019-08-30 10:47:00 -
“Kimse yüzde 14’lük zamma imza atmamızı beklemesin”

 YENİ AKİT  ANKARA  

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 5. Dönem Toplu Sözleşmesiyle ilgili, “Gelen teklif ortada, kimse bizden yüzde 14’lük zamma imza atmamızı beklememeliydi. Sendikacılığın haysiyetine yakışmaz, emeğin izzetine yakışmaz, emekçinin onuruna yakışmaz. İki yılda yüzde 14’lük zam Memur-Sen’in kabul edebileceği bir zam değildir” dedi.

Uzlaşma yok sayıldı

Yalçın, Memur-Sen Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısıyla Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun 5. Dönem Toplu Sözleşmesi’ne dair verdiği kararı değerlendirdi.

Toplu sözleşmenin 20 günlük müzakere süresinde üzerinde uzlaşılan ve olduğu gibi hakem kuruluna aktarılması gerekirken maddelerin yok sayıldığını savunan Yalçın, “Hakem heyeti, masada varılan uzlaşıları sormadan yeni bir toplu sözleşmeymiş gibi bir süreç yönetimi yaptı. Hakem heyeti adaletten şaştı, Kamu İşveren Heyetine bu anlamda noterlik yapmış oldu” açıklamasında bulundu.

Yalçın, şöyle konuştu: “Toplu sözleşme geride kaldı, üç şey tartışılır oldu; bir, kamu işvereninin güvenilirliği. İki, hakem heyetinin özerkliği. Üç, 4688 Sayılı Toplu Sözleşme Yasasının yeterliliği. Bundan sonraki süreç, bunların düzeltilmesi için her türlü şeyin yapılacağı bir süreç olacaktır.

Tekil karar alınmadı

Memur-Sen’in gelinen süreç üzerine bir öz eleştiri yapıp yapmadığının sorulması üzerine Yalçın, şu yanıtı verdi:

Memur-Sen olarak süreci tamamen istişareli bir şekilde yürüttük. Süreçte tekil bir karar alınmadı. Başkanlar Kurulu, her durumu anında değerlendirerek, karar aldığı için ilk tepkinin verilmesinden, basın açıklaması yapılmasına ve iş bırakma eylemimize kadar her an istişare süreci işledi. Bizim ‘şunu da yapsaydık’ dediğimiz bir boşluk bırakılmadı. Gelen teklif ortada, kimse bizden yüzde 14’lük zamma imza atmamızı beklememeliydi. Sendikacılığın haysiyetine yakışmaz, emeğin izzetine yakışmaz, emekçinin onuruna yakışmaz. İki yılda yüzde 14’lük zam Memur-Sen’in kabul edebileceği bir zam değildir. Merhum Mehmet Akif İnan yaşıyor olsa ve bu sorumluluğu taşıyor olsaydı, aynısını yapardı.


Yeni Akit Gazetesi
Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Bayram Gökkaya

Tepkisini ortaya koyamayan, bir çözüm yolu bulamayanlar hep bahane ararlar ve suçu başkalarında bulurlar. Ne istedin? Ne tepki verdin? Kocaman bir hiç. Sizlere inanmıyorum. Yalandan delilik yapıyorsunuz. Ben de eğitim bir sen üyesiyim. Türkiye'deki sendikacılık hiç mi hiç hoşuma gitmiyor. Hani bilgisayarda bir program yaparsın da sonradan yama diye güncelleme çıkar ya. Bizim sendikalarda aynen öyle. Siyasetçilerin yaması. Görüş, düşünce başkadır; bir amacı savunma başkadır. İşte biz bunu yapamıyoruz. Sağı da solu da.
 • Yanıtla

Ankaralı

Başlığı okuyan da bu başkanın yüzde 14 varmış ve bu yüzde 14 zammı az buluyor sanar.Yahu sen sendikacısın, yalancı olma. Yüzde 14 zam mı var ortada. 2 yılın zammını sanki bu sene veriliyor gibi yandaş ve sarı sendikacılık hilesi ile insanları kandırma. Utanın yerin dibine girin ve ben zaten Bem Bir Sen'den istifa ettim. Çorumlu genel başkan belediyede hangi sendika üyesinin hakkını korudu? Sadece koltukta oturmakla olmuyor Ali Yalçın Bey. Rabbim sizleri ıslah etsin.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23