CHP'de kafalar karışık

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na dünkü ittifak görüşmelerinde Meclis’te yaşanan kavgayı, MHP lideri Devlet Bahçeli’ye yönelik çirkin sözleri ve 2019 seçimlerini boykot edip etmeyeceklerini soran Abdulkadir Selvi, Kılıçdaroğlu’nun verdiği cevapları Hürriyet gazetesindeki köşesinden paylaştı.

14 Mart 2018 Çarşamba 08:08
CHP'de kafalar karışık

İşte Selvi’nin yazısından bir bölüm;

CHP ve MHP milletvekilleri kavga etti.

(…) CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Meclis’teki kavgayı, CHP’nin seçimlerden çekilme önerisini ve seçim ittifakını sorduk.

Kılıçdaroğlu, Meclis’teki kavga hakkında, "Olmaması gerekirdi" dedi. Bahçeli hakkında sarf edilen söze tepki gösterdi, "Devlet Bey’in kişiliğine yönelik bir söylemi asla doğru bulmuyorum. Nitekim grup başkan vekilimiz Özgür (Özel) Bey de Meclis kürsüsünden CHP’nin duyarlılığını ifade etti. Siyaseten farklı dünyalarımız, görüşlerimiz olabilir ama insanlar yine de saygıyı elden bırakmamalı" diye konuştu.

(…)

SEÇİMLERİ BOYKOT YOK

İttifak yasası Meclis’ten geçtikten sonra CHP’nin etkin isimlerinden Selin Sayek Böke, sosyal medya hesabından, "Dün gece adil ve güvenli seçim yok edildi. Ya izleyeceğiz ya da gerçek bir seçimin asgari koşulları sağlanana dek boykot ve/veya çekilme seçeneklerini ele alacağız" diye bir paylaşımda bulundu.

Seçimlerden çekilme ve boykot seçeneğini Kılıçdaroğlu’na sorduk.

"Kazanacağımız seçimleri neden boykot edelim. Biz seçimleri kazanacağız. Bu yasa kaybettiklerini gösteriyor. Kaybediyoruz nasıl kazanabiliriz onun arayışı içindeler. Biz de halkımıza güveniyoruz ve kazanacağız" dedi. Seçimlerden çekilme ya da boykot önerisine kapıları kapattığına göre, CHP’nin yeni yol haritası ne? Kılıçdaroğlu, "Hedefimiz bundan sonra 2019 seçimidir. Olası erken seçimdir" dedi.

Hafta sonu CHP önemli kararların alındığı bir tüzük kurultayı yaşadı. Kılıçdaroğlu, tüzük kurultayı ile birlikte, “İç işimizi bitirdik” dedi. Artık 2019 seçimlerine odaklanacaklarını söyledi. Ama kurultaya ilişkin sorulması gereken sorular vardı.

Tüzük kurultayının zamanı mıydı değil miydi şeklindeki tartışmaları hatırlattık. Tüzük kurultayıyla ilgili hazırlıkların 1.5 yıl önce başladığını ve kendisinin bunu 7-8 ay önce açıkladığını hatırlattı. Verdiği sözü yerine getirdiğini söylemekle yetindi.

Kılıçdaroğlu’nun tüzük kurultayında, "Kim izinsiz TV’ye çıkarsa partiden kovarım" şeklindeki konuşması, eleştirilere neden oldu, ‘antidemokratik’ olarak nitelendirildi. Bu tutumunu sormadan olmazdı. Biz de sorduk, "Nasıl yorumlandı bilmiyorum ama ben inandığım doğruları söyledim" karşılığını verdi.

İTTİFAKA KAPI ARALADI

CHP, ittifak yasasına karşı çıktı ama bir yandan da tüzüğünde ittifaka ilişkin önemli düzenlemeler yaptı. Kılıçdaroğlu bu durumu, "İttifak yasasının tüzükteki izdüşümü olarak yapılan düzenlemeler" olarak tanımladı. Asıl önemli olan Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesinde de ittifaka açık olduklarını ifade etmesiydi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarının bu bölümünü aynen aktarmak istiyorum.

-Tüzükteki düzenlemeniz CHP’nin ittifakları da gündemine aldığını mı gösteriyor?

-İttifaka karşı değiliz biz. Biz % 10 seçim barajına karşıyız. Siyasi partiler ittifak yapabilirler. Bu konuda herhangi bir şekilde ittifak olmasın, ittifakları yasaklayalım diye bir düşüncemiz yok zaten.

-Cumhurbaşkanlığı seçiminde bir ittifak olmayacak herhalde?

-Bunu zaman gösterecek.

-Yani kapıyı kapatmıyorsunuz, Cumhurbaşkanlığı’nda kesin olmaz demiyorsunuz?

-Tabii tabii.

-Daha önce CHP olarak biz aday çıkartacağız noktasındaydınız, o tutumunuzdan daha yumuşak bir seviyeye mi geçtiniz?

-Yo yani, bir yasa çıktı, bu yasanın izdüşümünü tüzüğümüze koymamız gerekiyordu. Bu çerçevede bir düzenleme yaptık. Halbuki öteki zaten il başkanlarının teklifidir. Bizim değil, il başkanlarının teklifi ve en yüksek oyla kabul edildi.

-İttifak ile birlikte AK Parti ile BBP arasında düşünüldüğü gibi listelerinden aday gösterme mi olacak? Yani sütun mu liste ittifakı mı olacak?

-Düzenleme bütün ittifak türlerine izin veren türden bir düzenleme.

-Bu durumda siz bir başkasıyla yan yana sütun ittifakı da yapar mısınız? Yoksa başka bir partinin listenizden girmesini mi istersiniz?

-Onu bilmiyorum zaman gösterecek. Bugünden şunu veya bunu yapacağız deme durumunda değilim.

-İttifakla ilgili siz doğrudan temas yapacak mısınız?

-Gerekirse yaparım.

-Anayasa Mahkemesi’ne bu ittifak yasasını götürecek misiniz?

-Evet temsilde adalet bölümünü, ittifakı değil.

(…)

Haber Tarihi: 14 Mart 2018 Çarşamba 08:08

YORUM YAZ

 • Ismail hakki efendiIsmail hakki efendi9 ay önce
  Kazanacaksinda ondan telasa dustunuz erdogan yuzde 60 sin uzerinde oy alir bildiginiz icin mhp ye camur atiyorsunuz bahcelinin kili olamazsin
 • afyonluafyonlu9 ay önce
  hadi bi gazamı geleceksiniz, frenemi geleceksiniz, erkeçlikmi edeceksiniz? cehape olarak ne zaman çekileceksiniz. (seçimlerden). bu millet bir temiz nefes alsın canımmmm.
 • AbdoAbdo9 ay önce
  Chpkk artık mecliste terörizme soyundu. Kıral faruk chpkkeMAL partisi.
 • Ömer GençÖmer Genç9 ay önce
  Seçim dürüstlük ve chp yanyana koyup tarihe bakmak yeterli.Belge muhalefet yalan bu üç kelime ve chp ...Chp modeli yorumlarnasıl mesela hem kimsenin inancına karışmıyorum derler tesettür den kurbana sakala oruca hatta tefsirlerin laik devlet yapısına göre yapılmasının önemine ...
 • haydahayda9 ay önce
  ...betebak hele.....

Günün Karikatürü

9 Aralık 2018