Kendisini geçindiren herkes zekat ve fitre vermeli

Ramazan’ın öneminden bahseden Memiş Hoca, bu ay içinde zekat farizası üzerine vacip olan herkesin mutlaka bu görevi yerine getirmesi gerektiğini belirtti.

19 Mayıs 2019 Pazar 14:36
Kendisini geçindiren herkes zekat ve fitre vermeli

 Haber Merkezi 

Bereket, bolluk ve paylaşım ayı olan Ramazan’ı nasıl ihya etmemiz gerektiği yönünde uyarılarda bulunan Memiş Hoca, on bir ayın sultanı Ramazan’ın öneminden bahsetti. Ramazan’ın maddî ve manevî bir terbiye ayı olduğunu belirten Memiş Hoca, Ramazan orucunun insana sabır ve tahammülü öğrettiğini, bu ay içinde zekat farizası üzerine vacip olan herkesin mutlaka bu görevi yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

Bir Müslümanın Ramazan’da nelere dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Memiş Hoca, “Oruç tutan müminler, Ramazan ayını fırsat bilerek günahlarından arınmaya çalışmalıdır.Oruçtutmak da farz, namaz kılmak da farz” diyen Memiş Hoca, şunları söyledi: “Maalesef üzülerek görüyorum ki, oruç tutan kardeşlerimizin çoğu namaz kılmıyor. Halbuki oruç farz olduğu gibi namaz da farzdır. İslam’ın şartıdır” dedi.

İhtiyaç sahibi Müslümanlara verilmesi vacip olan fitreye değinen Memiş Hoca, “Fitre yani fıtır sadakası, mübarek Ramazan ayını güzel geçiren, orucunu tutan, namazını kılıp Ramazan ayını bitiren kişilerin fakir ve fukaraya verdikleri sadakadır. Bu sadaka, insanları her türlü kazadan beladan ve musibetlerden korur. Duygusallığa kapılıp her önümüze çıkan insanlara sadaka ve zekat verilmez. Sadaka verecek olanlar elbette bütçesine göre sadaka verir. Ancak sadaka verirken elimiz titrememeli. Cömert olmalıyız” dedi. Zekat ve fitrenin kimlere verilemeyeceğini de anlatan Memiş Hoca, şöyle konuştu: “Elinde lüks telefon olanlara, sigara içenlere sadaka ve zekat verilmez. Kendisini geçindirebilen herkes imkanları nisbetinde zekat ve fitre vermelidir. Allah en çok cömert kullarını sever. Zekatı herkese verebiliriz ancak fitreyi sadece Müslümana vermek gerekir.

Yeni Akit Gazetesi

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 19 Mayıs 2019 Pazar 14:36

YORUM YAZ

 • Nazım ZenginNazım Zengin1 ay önce
  Medyum Memiş ne zamandan beri Memiş Hoca oldu? Yahu aldığı nefesi bile iktisatlı kullanarak ömrünü geçiren züğürt çoğunluğun fitre ve zekat verecek durumu yok kardeşim!
 • aliali1 ay önce
  Fetöcüler burdada varmis, Cogu avrupa ülkelerinde hastanede diz agrisina bakmak icin en az 6 ay sira var, bide parali 2 tl para veriyorsunuz senelik o o zama kamu hasteneleri ve aile doktorlari bedava oluyor, bazi cogu ilaca para veriyorsunuz, sehir merkezine giris cikislar parali bir seihrden baska bir sehir gideceksen örneigin500 km 300 tl yol parasi veriyorunuz
 • MuratMurat1 ay önce
  Evet zaten ülkemizde lale devri var.600 TL'lik telefonu ÖTV ile 1800 TL ye satan bir hükümet varken tırnak makası dan bile ÖTV alırken(bu vergi türü dünyada yok)herkes reis ve şirketine fitre ve zekat vermeli .nede olsa yeni yazlık yaptırıyor
 • UğurUğur1 ay önce
  KARDEŞİM DEFALARCA YAZDIK ANLAMADINIZ BİR ZAMANLAR ADNAN OKTAR NAMI DİĞER HARUN YAHYAYI PARLATTINIZ KİTAPLARINI DAĞITTINIZ SONUÇ ORTADA ŞİMDİ SIRA MEDYUM MEMİŞ OLARAK TANIYIP BİLDİĞİMİZ BU ADAMAMI GELDİ NEZAMAN AKILLANACAKSINIZ YOKSA SİZİNDE BİZİM BİLMEDİĞİMİZ İKİNCİ BİR GÜNDEMİNİZ VEYA VAZİFENİZMİ VAR.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Haziran 2019