Kendisini belediyeye müdür olarak atayan başkan bakın ne yaptı

Kendisini belediye şirketine müdür olarak atayan CHP'li İzmir Karaburun Belediye Başkanı Girgin Erdoğan, gelen tepkiler üzerine geri adım attı. Erdoğan, müdürlük maaşını ne yapacağını açıkladı.

21 Temmuz 2019 Pazar 17:36
Kendisini belediyeye müdür olarak atayan başkan bakın ne yaptı

İzmir Karaburun Belediye Başkanı Girgin Erdoğan, kendisini belediye şirketine müdür olarak atadı. Başta kendi parti tabanı ve seçmenleri olmak üzere toplumun büyük kesiminden eleştiri alan Erdoğan, tepkilerin ardından müdürlük maaşını eğitime bağışladı.

Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, "kendisine ikinci maaş bağladı" ve "kendisini müdür atadı" haberlerine ilişkin bir açıklama yaptı.

Kendini belediye şirketine müdür atadı

İzmir'in Karaburun İlçesi Belediye Başkanı Avukat Girgin Erdoğan, kendisini belediye şirketi müdürü olarak atadı. Karaburun Belediyesi Personel Limited Şirketi Müdürlüğü hakkındaki karar, meclis toplantısında AKP Grubu'nun muhalefetine karşın CHP'li üyelerin oy çokluğu ile kabul edildi. Yasa gereği Erdoğan'a, 8 bin TL'lik belediye başkanlığı maaşının yanında, şirket müdürlüğünün huzur hakkı adı altında 7 bin 500 TL tutarındaki maaşı bağlandı.

Tepkiler gecikmedi

Muhalefet temsilcileri, belediye başkanı 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabi olarak görev yaptığı için devlet memurlarının ticaret yapma ve şirketlere ortak olma hakları bulunmadığını öne sürdü. Yasaya göre belediye başkanının şirkette müdür olamayacağı ve huzur hakkı alamayacağı belirtildi. Karaburun Belediye Başkanı Girgin Erdoğan'a en büyük tepki ise kendi partilileri ve seçmenlerinden geldi. CHP tabanı ve seçmenleri Erdoğan'ı eleştirerek kararın iptalini istedi.

Müdürlük maaşından vazgeçti

Başkan Erdoğan, ilk açıklamasında kararının arkasında durdu. Erdoğan, hem belediye şirketi müdürü olmasının, hem de belediye meclisi kararının doğru ve yasaya uygun olduğunu, kanun maddelerinden örnekler vererek anlattı. Fakat kamuoyunda artan tepkiler üzerine Girgin Erdoğan, yeni bir yazılı açıklama yaparak, banka hesabına ödenen 7 bin 500 TL tutarındaki huzur hakkını eğitime bağışladığını duyurdu. Kararı özgür iradesiyle aldığını ileri süren Girgin, yazılı bir açıklama yaparak, görevlendirmenin yasaya aykırı olmadığını savundu. Gigin, “Adı geçen şirkette KHK, kanun ve Yüksek Mahkeme kararlarına aykırı olmamasına rağmen, basında ve kamuoyunda rahatsızlık ve hassasiyet yaratan huzur hakkı işlemini tamamen kendi özgür irademle sonlandırma kararı aldım. Şirket tarafından hesabıma bir kez ödenen huzur hakkı meblağının tamamını, ilçemizde eğitim veren Karaburun Ortaokulu Okul Aile Birliği'nin hesabına bağış olarak yatırdım” dedi. Ancak, Girgin, belediye şirketi müdürlüğünü bırakmadı.

Bağış çağrısı

Girgin, meclis kararını ortadan kaldıran yeni bir meclis kararı alınması için başvuruda bulunacağını, alınacak kararı da kurumsal web sitesi ve sosyal medya hesapları aracılığıyla kamuoyuna açıklayacağını söyledi. Girgin, açıklamasını şu sözlerle tamamladı:

“Yaşadığımız bu olaylar neticesinde halkımızın bu konulardaki duyarlılıklarını ve tepkilerini görmüş olmam sebebi ile tüm kamuoyumuza, ayrım gözetmeksizin tüm siyasi partilerimize, belediye başkanlarımıza, belediye meclis üyelerimize açık bir çağrıda bulunmak istiyorum. Belediyelerimizin hâkim ortak ya da hissedar oldukları iktisadi teşebbüslerde görev alan yönetim kurulu başkanı ve üyelerinin yasal maaşları haricinde huzur hakkı almamalarını, huzur hakkı ve benzeri ad altında alınan ücretleri ise görev yaptıkları beldelerdeki sosyal sorumluluk amaçlı projelerde kullanılmak üzere bağışlamalarını öneriyorum.”

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 21 Temmuz 2019 Pazar 17:36

YORUM YAZ

 • Bilal Bilal1 ay önce
  Cok gormeyin bu hanimefendiye CHP 80 sene ne yaptiysa bu hanim da ne ornek aldiysa onu yapacak.
 • OsmanOsman1 ay önce
  Her şey çok güzel olacak diyorlardı. Kendileri için oluyor da:))
 • EnverEnver1 ay önce
  Bu başka bir ülkede yaşansaydı, o belediye başkanı istifa ederdi. Hatta istifa etmeye yanaşmayacak biri olursa mutlaka partisi onu istifa ettirirdi. Ne yazık ki halkımız İstanbul'u da bunlara emanet etti. Ancak biliyorsunuz "İşler ehillerine emanet edilmediğinde kıyameti bekleyiniz" hadis-i şerifi uyarınca İstanbul'u da küçük bir kıyamet (hizmet alamama, belediyecilik hizmetlerinin eksikliğinden dolayı hayatın zorlaşması v.b.) bekliyor olabilir. Ancak, Avrupa'da yaşayan biri olarak şunu da söyleyebilirim. İstanbul, turistik merkezi hariç insanca yaşam için uygun olmayan bir şekilde Ak Partili belediye döneminde betonlaştırıldı. İnsanlara nefes alacak yer bırakılmadı. Boşalan her araziye AVM ya da dev betonarme konut projeleri dikildi. Zaten kişi başına düşen yeşil alan sıralamasında sonlara giren şehrimizde en azından biraz park projesi yapılması icap ederdi. Geçen Gaziosmanpaşa'daki evimizde geldik. Hanım 2 yaşında oğlumuzu çıkartacak park bulamadı. Binlerce insanın yaşadığı yere bir park müsveddesi yapılmış. Orası da küçücük, 500m2 kadar ve üstüne hınca hınç dolu. Yetişkin ağaç yok. Her tarafı beton. Bir de saçma sapan serseriler her köşesini tutmuş. Yahu bugün Viaport olan araziye ve Sağmalcılar cezaevinden boşalan araziye konut projesi yapmak yerine park yapsaydınız ya. Bunlara bakınca neden seçim kaybedildiğine şaşmıyorum.
 • Numan TaşcıNuman Taşcı1 ay önce
  yav hanımefendi ye ye. nasılsa chp secmeni ne kadar yesen itiraz etmez.ulkücülerin ülküsü gitti götürücü oldu.milli görüşünün millisi gitti sövüş kaldı hdp ise zaten ülke batmasını 4 gözle bekliyor.yani rahatca ye ye ye zıkkım olsun
 • ŞahinŞahin1 ay önce
  Öner bakalım samimiyetsiz. Hedef şaşırt
 • Çerkes Çerkes 1 ay önce
  Sanki şimdi sütten çikmiş kaşik gibi görünme arzu ve niyetindeki mahluk, sanki alirken ve alma karari verirken çok üzülüyordu. Kim olursa olsun , yaziklar olsun . Almayi düşünmek bile ahlaki, toplumsal sorun ve suçtur . Utan
 • ERGÜNERGÜN1 ay önce
  Sonra diyorlar ki şer-i hükümleri niye istiyorsun aha da bu şerefsiz haramzadeler için
 • Gören GözGören Göz1 ay önce
  Eğitime bağışlayacağım dediği yer mutlaka CHP ye yakın (çağ.yşm. dest.) bir eğitim kurumudur.
 • EmekliEmekli1 ay önce
  Beni atasana arada senide görürüm .
 • Biz de yedik(!)Biz de yedik(!)1 ay önce
  Tabii hı hı kessin öyle yapmıştır(!):))
 • SelâmiSelâmi1 ay önce
  Devlet malı deniz, HAKSIZ YERE yiyen DOMUZ.!!!
 • VatandaşVatandaş1 ay önce
  Tam bir çüş hareketi ye babam ye=CHP
 • hercaihercai1 ay önce
  Vay vay vay, sana ne demeli bilemiyorum.
 • ulan chpulan chp1 ay önce
  cart curt laf cambazligi, bu ayligini vermis, suspus olsunlar diye, o da dogruysa, birdahaki bu fazladan gelecek olan ayliklarida kendisi yer.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Ağustos 2019