• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Katiller 17 yıldır bulunamadı

İsmailağa Camii’nde öğrencilere ders verirken katledilen Mahmut Ustaosmanoğlu Hocaefendi’nin damadı ve Çukurbostan Camii İmamı Hızır Ali Muradoğlu Hocaefendi, şehadetinin 17. yılında dualarla anıldı. Hızır Ali Efendi’nin 17 yıl önce başlayan soruşturmasının hâlâ davaya dönüşmemesi ise tepki çekmeye devam ediyor.

Yeniakit Publisher
2015-05-19 08:00:02 - 2015-05-19 08:00:01
Katiller 17 yıldır bulunamadı

MUSTAFA DURMAZ / İSTANBUL  - İsmailağa Camii’nde öğrencilere ders verirken 17 Mayıs 1998 tarihinde katledilen Mahmut Ustaosmanoğlu Hocaefendi’nin damadı ve Çukurbostan Camii imamı Hızır Ali Muradoğlu Hocaefendi, şehadetinin 17. yılında dualarla anıldı. Hızır Ali Muradoğlu, Ali Emiri Kültür Merkezi‘nde Yavuz Sultan Selim Derneği tarafından “Şehit Hızır Ali Efendi’yi Anma Programı” adı altında özel bir etkinlikle anıldı. Etkinliğe konuşmacı olarak şehid Hızır Ali Muradoğlu’nun ağabeyi Salih Muradoğlu, Azerbaycan bölgesinden Ali Askeri ve Muhammed Yelkenci katıldı. Düzenlenen etkinlikte, ömrünü ilme adayan Hızır Ali Efendinin hayatı, görüşleri ve ilmî hizmetleri konuşuldu.

HİÇBİR SOMUT ADIM ATILMADI!

4 sene önce Özel Yetkili Cumhuriyet savcılarına devredilen Hızır Ali Muradoğlu Hocaefendi ve Bayram Ali Öztürk Hocaefendi cinayetlerinin çözülmesi noktasında somut adımların atılmaması dikkat çekiyor.

Hızır Ali Muradoğlu Hocaefendi’nin 17 yıl önce başlayan soruşturmasında katil zanlısı olarak bulunduğu ileri sürülen kişi de, akıl zayıflığı gerekçesi ile ceza almaktan kurtuldu. Yaşananlar, iki olay için de “Bu cinayetleri paralel yapı mı işledi?” sorusunu akla getiriyor.

PATRİKHANE RAHATSIZDI

Ergenekon sanığı Erol Ölmez, 10-11 Şubat 2011 tarihinde Akit’e yaptığı açıklamalarda; Balat’ta bulunan Patrikhane’nin Çarşamba’daki İsmailağa cemaatinden rahatsız olduğunu, cemaatin yok edilmesi için Ergenekon’a müracaat ettiğini, Bayram Ali Öztürk ve Hızır Ali Muradoğlu’nun bu talep doğrultusunda öldürüldüğünü söylemişti.  

Soruşturmaya bakan savcı, söz konusu röportajın ardından İsmailağa Camii’nin yakınında bulunan esnafın tanık sıfatıyla ifadesini aldı ve ardından dosyayı Beşiktaş’ta bulunan özel yetkili Cumhuriyet savcılarına devretti. Ancak Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi savcılığından da netice alıcı bir gelişme yaşanmadı.

GÖSTERMELİK KATİL, AKLİ DENGESİ YERİNDE OLMADIĞI İDDİASI İLE CEZA ALMAMIŞTI

Çukurbostan Camii İmamı Hızır Ali Muradoğlu’nu, 17 Mayıs 1998 tarihinde, ders verdiği Fatih İsmailağa Camii’nde çirkin bir saldırı ile şehid ettiği gerekçesi ile yıllar sonra yakalanan bir şahsın, daha başka cinayetler de işlediği iddia edilmiş, ancak yargılama sırasında bu kişi için verilen Adli Tıp raporu sonucu ceza alması önlenmişti.
Cinayetten hemen sonra polisin “Profesyonelce bir cinayet” tesbiti ile, sonradan yargılanan kişinin akli dengesinin yerinde olmadığı tespiti, ayrıca şahitlerin yakalanan bu kişiyi teşhis edememesi, akıllarda soru işaretleri uyanmasına sebep olmuştu..

HIZIR HOCA NASIL ŞEHİD EDİLDİ?

Hızır Ali Muradoğlu, 17 Mayıs 1998 tarihinde Fatih İsmailağa Camii’nde çirkin bir saldırıya uğramıştı. Muradoğlu, aldığı 7 kurşun yarasıyla ağır yaralanarak, hastaneye kaldırılırken yolda şehid olmuştu. Muradoğlu’na yaklaşan ve bir yıldır cemaat içinde görülen bir şahıs, silahını çekerek imamın üzerine kurşun yağdırmış, saldırıda Muradoğlu’na 7 kurşun isabet etmişti. Aldığı kurşun yaraları ile ağır yaralanan Muradoğlu, hastaneye kaldırılırken şehid olmuştu.

Yeni Akit

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı