• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Kana doymayan Paşinyan'dan Azerbaycan açıklaması: Yeni bir savaş çıkması muhtemel!

Yeniakit Publisher
2023-07-21 22:51:00 - 2023-07-21 23:48:36
Kana doymayan Paşinyan'dan Azerbaycan açıklaması: Yeni bir savaş çıkması muhtemel!

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan ile ilgili açıklamasında, "Bir barış anlaşması imzalanmadığı ve böyle bir anlaşma iki ülke parlamentosu tarafından onaylanmadığı sürece, elbette Azerbaycan ile yeni bir savaş çok muhtemel" dedi.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan ve Ermenistan ilişkileri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yaptığı açıklamada Azerbaycan ile yeniden savaşın çıkma ihtimalini yüksek olarak değerlendiren Paşinyan, "Bir barış anlaşması imzalanmadığı ve böyle bir anlaşma iki ülke parlamentosu tarafından onaylanmadığı sürece, elbette yeni bir savaş çok muhtemel" ifadelerini kullandı.

Azerbaycan’ın 5 maddelik teklifi!

İkinci Karabağ Savaşı’nın ardından Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki sorunun çözümü için Avrupa Birliği (AB), Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya arabuluculuk yapıyor. İki ülke arasında barış anlaşmasının hazırlanması için Azerbaycan ilk adımı atarak, Ermenistan’a beş maddelik barış anlaşması teklifini yapmıştı. Ermenistan da bu teklifleri kabul etmekle birlikte barış görüşmelerine hazır olduğunu bildirmişti. Ancak yapılan görüşmelerden henüz bir sonuç çıkmadı.

Azerbaycan, Ermenistan’a sunduğu 5 maddelik barış anlaşması teklifi devletlerin birbirlerinin egemenliğini, toprak bütünlüğünü, uluslararası sınırların dokunulmazlığını ve siyasi bağımsızlığını karşılıklı olarak tanıması; devletlerin birbirlerine karşı toprak iddiasında bulunmadığı ve gelecekte de bu tür iddialarda bulunulmama konusunda yasal bir zorunluluklarının olduğunun karşılıklı teyidi; birbirlerinin güvenliğini tehdit etmekten, siyasi bağımsızlık ve toprak bütünlüğüne karşı tehdit ve güç kullanmaktan ve BM Antlaşması'nın amaçlarıyla bağdaşmayan diğer durumlardan kaçınmak; sınırların belirlenmesi ve diplomatik ilişkilerin kurulması; ulaştırma ve iletişim hatlarının açılması, diğer ilgili iletişim ağlarının kurulması ve çıkar alanlarında işbirliği konularını içeriyor.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Osman AYDIN

PSINYAN KAFANA INDIRILEN YUMRUK HERHALDE HAFIF GELDIKI YINE SAVASTAN SOZ EDEBILIYORSUN BOYLE BIRSEYE TESEBBUS EDERSEN BU SEFER YUMRUK BALYOZDANDA AGIR INDIFILIR YANLIZ TABUTLARINIZI YANINIZDA BULUNDUTUN BIZI TABUTLA UGRASTIRMAYIN BIN DUSUN ONA GORE KARAR VERIN

YILMAZ DURMUŞ

Paşinyan, Karabağ yenilgisinden dolayı Azerbaycan devlet başkanı İlham Aliyev'in dalga geçerek verdiği beyanatı unutmuşa benziyor. Sıkıysa denesin yine benzer beyanatlarıyla karşılaşacaktır
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23