• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Kafe ve restoranlar açılmalı mı? Kafe ve restoranlar ne zaman açılacak?

Koronavirüs salgını nedeniyle okullar yüz yüze eğitimde mahrum kaldı, yaklaşık iki milyonun çalıştığı kafe ve restoranlar dükkanlarına müşteri alamamaktan şikayetçi. Artan vakalar nedeniyle kafe ve restoranlar paket servisine geçse de çok sayıda esnaf böyle giderse kapılarına kilit vuracaklarını söylerken, işletmecilerin çağrısı sonucu Cumhurbaşkanı Erdoğan da konunun kabine toplantısında ele alınacağını açıkladı. Peki kafe ve restoranların açılma çağrısına bilim kurulu üyeleri ne diyor?

Yeniakit Publisher
2021-01-24 09:10:00 - 2021-01-24 09:10:46
Kafe ve restoranlar açılmalı mı? Kafe ve restoranlar ne zaman açılacak?

Koronavirüs salgını sebebiyle alınan son tedbirler çerçevesinde yaklaşık 2 ayı aşkın süredir kapalı olan restoran ve kafelerden artık açılalım çağrıları gelmeye başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da kafe ve restoranların bu çığlıklarına kulak verdi ve konunun kabine toplantısında ele alınacağını söyledi. Hürriyet’e konuşan Bilim Kurulu üyeleri kafe ve restoranlar açılabilir mi? Kafe ve restoranlar açılmalı mı? sorularına cevap verdi.

Kafe ve restoranlar açılmalı mı? 

Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan: Sokak kısıtlamalarının hem vaka sayısında hem de hasta sayısının azalmasında etkisinin çok olduğunu hepimiz gözlemledik. O yüzden kısıtlamaların kalkması için acele etmemek gerekiyor ama peyderpey vaka sayısı, hasta sayısı daha aşağıya yöneldiğinde elbette bunların kalkması gündeme gelebilir. Belki binli rakamları görürsek Türkiye genelinde kısıtlamaların biraz daha gevşetilmesi söz konusu olur. Restoranların ve kafelerin ne zaman açılacağının kararını İçişleri Bakanlığı veriyor. Şu an net bir şey söyleyemesek de binli, 2 binli vaka sayılarını görmemiz daha doğru olacaktır. Vatandaşlarımız vakaların aşağı düşmesi için tedbiri elden bırakmasın. Ancak bu şekilde bir an önce normal hayata dönebiliriz.

Prof. Dr. Levent Akın: Lokanta ve kafelerin açılmasıyla ilgili dünyada olmadığı gibi ülkemizde de özel bir kriter yok. Sadece okullar için bazı kriterler var. En önem verdiğimiz şey, yüksek miktarda aşının kullanılması ve toplumun güvenliği. Bulunduğumuz durum ağustos ayındaki gibi bile değil. O dönemde hasta sayısı 200’lerde giderken, kurallar hafiflediğinde vaka sayısı 10 binlere geldi. Lokanta ve kafelerin açılması ancak testte pozitiflik oranları yüzde birin altına düştüğünde gözden geçirilmeli. Tabii toplumun 15 milyonunun aşılanmasının da büyük önemi var. Bunlara kesinlikle uyulması gerekiyor.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23