İzmir'de göçmenler için psikososyal destek merkezi açıldı

Dünya Doktorları Derneği tarafından açılan merkezde psikiyatrist, psikolog ve psikososyal danışmanlar görev yapacak

25 Nisan 2019 Perşembe 13:11
İzmir'de göçmenler için psikososyal destek merkezi açıldı

İZMİR (AA) - Dünya Doktorları Derneği tarafından İzmir'de göçmenler için psikososyal destek merkezi açıldı.

İl Sağlık Müdürü Bediha Salnur, merkezin açılışında yaptığı konuşmada, toplumun sağlıklı olmasında insani, psikolojik ve sosyal unsurların önemini anlattı.

Merkezin açılmasında emeği geçenlere teşekkür eden Salnur, buradaki çalışmalara her zaman destek olacaklarını kaydetti.

Avrupa Birliği Sivil Koruma ve İnsani Yardım Genel Müdürlüğü (ECHO) adına konuşma yapan Annabelle Vasseur da Türk halkı ve hükümetinin göçmenler için gösterdiği çabadan çok etkilendiğini söyledi.

Özellikle sağlık alanındaki çalışmaları takdirle karşıladığını ifade eden Vasseur, "ECHO birinci basamak sağlık hizmeti sunan merkezlerini geçtiğimiz yıllarda Türk hükümetine devretti. Şu anda ağırlıklı olarak fizyoterapi, akıl ve ruh sağlığı gibi özel hizmetlerin sunumuna odaklandık. Buradaki merkezin hizmete alınmasıyla travma yaşayan göçmenler kendi dillerinde tedavi ve bakım alabilecekler." dedi.

Dünya Doktorları Derneği İzmir-Manisa Saha Koordinatörü Aslı Soysal da açılan merkezde psikiyatrist, psikolog, psikososyal danışman ve vaka yöneticilerinin görev yapacağını söyledi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 25 Nisan 2019 Perşembe 13:11

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    24 Mayıs 2019