• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İstismar tasarısı 6284 gibi olmasın

Çocuklara yönelik cinsel istismarın önlenmesin için hazırlanan ve TBMM Başkanlığı’na sunulan yasa tasarısı büyük ölçüde olumlu karşılanırken bazı maddeleri kaygılara neden oldu.

Yeniakit Publisher
2018-04-23 09:11:00 - 2018-04-24 10:30:34
İstismar tasarısı 6284 gibi olmasın

Cinsel istismar suçlarına ilişkin düzenlemeleri içeren kanun tasarısı TBMM’ye sunularak Meclis Komisyonu’nun gündemine alındı. Aile STK’ları nezdinde ve kamuoyunda büyük ölçüde olumlu karşılanan yasa tasarızının bazı maddeleri ise kaygılara neden oldu.

AMAÇ ÇOCUKLARI KORUMAK

Ahlak dışı olaylarla ilgili büyük hassasiyet gösteren AK Parti Hükûmeti’nin özellikle çocuklara yönelik koruyucu önlemlerine bir yenisi daha eklendi. 2005’teki 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu ve 2016’da TCK’daki “Çocukların Cinsel İstismarı” başlıklı 103. maddesinde ceza artırımı uygulayan hükümet, yeni bir yasa tasarısını gündemine aldı. Çocuklara yönelik cinsel istismar suçlarına ilişkin 6 bakanlığın çalıştığı kanun tasarısına göre; çocuğun cinsel istismarı suçunun nitelikli hali için öngörülen hapis cezasının üst sınırı 20 yıldan 40 yıla çıkarılacak. Suçun 12 yaşını tamamlamamış çocuğa karşı işlenmiş olması halinde 30 yıldan 40 yıla kadar hapis cezası verilecek. Cinsel istismardan mahkûm olan sapıklara mahkeme kararıyla 5 yıla kadar hadım cezası uygulanabilecek. Cinsel istismar suçu mağdurlarıyla ilgili haberlere yayın yasağı, erişim engeli getirilebilecek. Tasarısıyla, çocukların cinsel istismarı suçundan mahkûm olmama hali, devlet memurluğuna atanma şartları arasına alınması öngörülüyor.

BÜYÜK ÖLÇÜDE OLUMLU

Çocuk istismarı vakalarının kökünü kurutmak için hazırlanan yasa tasarısı büyük ölçüde kabul görüyor. Tasarısının hazırlanması sürecinde Mor Çete gibi aile karşıtı feminist akımların devre dışı bırakılması dikkat çekiyor. Çocuk hakları konusunda Batılı anlayışla düzenlemeler içeren Lanzarote Sözleşmesi’nin dikkate alınmaması da olumlu karşılanıyor. AB dayatmasıyla uygulanan kanunlarla Türk aile ve toplum yapısının dejenere edildiği gerçeğini gören yetkililerin, Batı’dan kanun ithal etme yanlışına düşmediği değerlendiriliyor. Çocuk istismarcısı sapıklara hadım cezasının uygulanacak olması müspet bulunuyor. İnfaz hakimi; cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlardan dolayı hapis cezasına mahkum olanlar hakkında, cezaevinden tahliye edilmesinden üç ay önce başlamak üzere; tahliyeden itibaren beş yıla kadar kimyasal hadım kararı verilebilecek.

ÇOCUKLAR MEDYAYA MALZEME EDİLMEYECEK

İstismar mağduru çocuğun yüksek yararı gerektiriyorsa, soruşturmanın başlangıcında olayla ilgili internet de dahil basın yayın organlarında yayınına kısıtlama getirilebilecek olması, mağdurların medyaya malzeme olmaması açısından önemli karşılanıyor. Yasağa uymayan medya kuruluşları için 2 bin liradan, 10 bin liraya kadar ceza kesilebilecek. Soruşturma sürecinde art niyetli şahıslar ve avukatlar tarafından ‘ifade değiştirtirtme’ yanlışının önüne geçilecek. Ayrıca cinsel suç mağdurlarının mağduriyetini önleme amacıyla özel merkezler kurulacak.

‘İFTİRA YASASI’NA DÖNÜŞMESİN

Kısmen olumlu karşılanan cinsel istismar yasa tasarısının bazı maddeleri kaygılara neden oluyor. Tasarı içerisinde bulunan cinsel taciz şikayetinde kişinin memuriyetten atılmasıyla ilgili bölüm büyük soru işaretleri taşıyor. Dünya Çocuk Hakları Derneği Başkanı Adem Çevik, bu durumun 6284’teki gibi kişinin beyanının esas kabul edilip, şikayet edilen hakkında objektif veriler aranmaması durumunda, masum insanların basit şikayetlerle memuriyetten atılışının sağlanabileceğini söylüyor. Adem Çevik, “6284 sayılı kanunda olduğu gibi bilgi, bulgu ve teknik raporlar değil de şikayetçinin beyanı esas kabul edilirse iftiraların önü açılır. Her isteyen, ‘beni taciz etti’ gibi soyut ithamlarla istemediği bir memuru hedefe koyabilir, mesleğinden attırabilir. Bu durum istismarla uzaktan yakından ilgisi olmayan insanların işinden, aşından edilmesine neden olabilir” diyor.

6284 DERS OLSUN, İFTİRAYA CEZA VERİLSİN

Babalar ve Çocuklar Derneği Başkan Yardımcısı Ramazan Tan iftira furyasına neden olabilecek “memuriyet” maddesinin suistimale kapı aralamayacak şekilde sağlamlaştırılması gerektiğini vurguluyor. Caydırıcı unsur olarak çocuk istismarı konusunda iftira üretenler için ağır cezai yaptırımlar uygulanması gerektiğini vurgulayan Ramazan Tan, “Çocuk istismarını ‘kadına şiddet’ olgusunda olduğu gibi aileleri dinamitleme aracı olarak kullanılmasının önüne geçmek için istismar iftirasında bulunanlar için ağır cezalar verilmeli. Birisine iftira atacak olanlar, bunun ortaya çıkması durumunda alacağı cezayı düşünerek geri adım atabilir. Cinsel istismar yasa tasarısı ‘iftira yasası’na dönüşmemelidir. 6284 sayılı kanunun neden olduğu olumsuzluklar yetkililerimize ders olmalıdır” şeklinde konuştu.

Mor Çete istismar önlensin istemiyor

6284 sayılı Kadına Şiddeti Önleme Kanunu’nu çığrından çıkarıp aileye dinamit yasasına dönüşen Mor Çete ve diğer feminazi unsurları, cinsel istismar yasa tasarısında dikkate alınmadıkları için kudurdu. Peş peşe açıklamalar yayınlayan ve sosyal medyada istismar düzenlemesi aleyhine kampanya başlatan Mor Çatı Vakfı ve diğer feminist oluşumlar, hükümete yasa tasarısını geri çekmesi yönünde baskı uygulamaya başladı. İstismarın önlenmesini istemeyen Mor Çete ve 163 bileşeni, Twitter’da “Tasarı İstismara Çözüm Değil” başlığıyla manipülatif bir kampanya başlattı.

FARUK ARSLAN

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı