• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İstanbul sermayesine dikkat çekti! İmamoğlu CHP’yi ANAP’laştıracak

Yeniakit Publisher
2023-11-16 09:10:00 -
İstanbul sermayesine dikkat çekti! İmamoğlu CHP’yi ANAP’laştıracak

CHP’nin eski lideri Kılıçdaroğlu’nun geçen cumartesi günkü Parti Meclisi toplantısından hemen önce Oğuz Kaan Salıcı listesinden PM’ye girenlerle buluştuğu belirtiliyor. Edinilen bilgiye göre Kılıçdaroğlu, İmamoğlu’nun İstanbul sermayesiyle ilişkisine dikkat çekerken PM üyelerine “CHP’yi İmamoğlu’na kaptırmayın. Partiyi ANAP’laştırmak istiyor” dedi.

Büyük Kurultay sonrası CHP’de başlayan denge arayışında İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun artan etkisini budamak isteyen çevreler tahkimatını sürdürürken, Kılıçdaroğlu cephesinden ilginç iddialar geldi. Edinilen bilgiye göre, CHP’nin eski genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçen cumartesi yapılan Parti Meclisi (PM) toplantısından önce bazı PM üyeleri ile bir araya geldi.

 

PARTİYİ ANAP’LAŞTIRMAK İSTİYOR

İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı’nın “denge ve denetleme” listesinden PM’ye giren bazı isimleri başkentteki çalışma ofisinde ağırlayan Kılıçdaroğlu, iddialara göre partililere “CHP’yi İmamoğlu’na kaptırmayın, direnin” mesajı verdi. İmamoğlu’nun İstanbul sermayesi ile olan ilişkisine de işaret eden Kılıçdaroğlu’nun, “Partiyi ANAP’laştırmak istiyor” değerlendirmesinde bulunduğu kaydedildi. CHP içinde İmamoğlu’nu durdurmak isteyen çevrelerin Oğuz Kaan Salıcı’nın etrafında örgütlenmek istediği bildirilse de Salıcı cephesinin bu noktada halen net bir adım atmadığı belirtiliyor.

Değişimden sonra ilk hesaplaşma

CHP’de eski ve yeni yönetim arasındaki ilk mücadelenin, MYK’ya giren Ensar Aytekin’den boşalacak Meclis İdare Amirliği seçiminde yaşanması bekleniyor. Her iki tarafın da idare amirliği için aday çıkaracağı belirtiliyor. CHP Grubu’nda yapılacak bu seçim, iki taraf arasında kurultaydan sonraki ilk hesaplaşma olacak.

 
ÖNE ÇIKAN VİDEO

EROL VE ARSLAN’IN İSMİ GEÇİYOR

Haftaya CHP Grubu’nda yapılacak seçimde, idare amirliği için eski yönetimden Gürsel Erol’un, yeni yönetimden ise İzmir Milletvekili Ednan Arslan’ın adı geçiyor. Kurultay sürecinde 95 vekil desteğini Kemal Kılıçdaroğlu’ndan yana kullanmış, sonrasında bu sayı 66’ya düşmüştü. Söz konusu potansiyel nedeniyle Gürsel Erol’un bir adım önce çıktığı belirtiliyor. Erol’un parti içinde sevilen bir isim olması da avantaj oluşturuyor. Bu seçim, CHP’nin yeni genel başkanı Özgür Özel için de kurultayın ardından vereceği ilk ciddi grup sınavı niteliğinde. Özel tarafından aday gösterilmesi beklenen Ednan Arslan’ın yakalanan değişim havasıyla seçilmesi bekleniyor.

Adayların kafası karışık

Lider değişimiyle CHP içinde ve siyasette yeniden kurulan dengeler, en çok martta adaylık düşünen isimleri zora soktu. CHP henüz adaylık sürecini başlatmazken, yeni duruma göre seçim öncesi en doğru hamleyi yapmak isteyen aday adayları, güncel dengeler çerçevesinde destek arayışında. Adayları Kurultay’dan yeni çıkılmış olması ve izlenecek yol haritasının kesinleşmemesi de zorluyor. Mayıs sonrası ittifak ortaklarıyla arası açılan CHP’de, her türlü ittifak ve işbirliği senaryolarının gözardı edilmediği, ancak çalışmaların seçime tek başına girilecekmiş gibi yürütüldüğü ifade ediliyor. Söz konusu belirsizlik, adaylık planlarını da etkiliyor. Aday olmak isteyen isimler bu nedenle kulis ziyaretlerini Genel Merkez ve Meclis arasında artırdı. Ön seçimin olup olmayacağı da adayların cevabını aradığı diğer bir konu. Öte yandan, adayların belirlenebilmesi için pazartesiden itibaren örgüt genelinde anket çalışmaları başlatılacak. Yönetimi CHP’de bulunan 11 büyükşehrin 3’ünden yoğun şikayet alındığı, yapılacak ankete göre bazı belediye başkanlarının yeniden değerlendirileceği ifade ediliyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ipman

ben de demiştim. anap gibi merkez parti olma hayalleri var. tam amerikanın istediği özellikte bir ideolojisi omurgası olmayan popülizm yapan akp den oy çalma potansiyeli olacak bir partiye dönüşebilir. cumhur ittifakı bileşenleri sıkı takip etmeli gerektiğinde müdahale etmelidir

TATAR RAMAZAN

istanbul beter ol...
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23